Toyota Corolla GR 2023 má všechno!

S tříválcovým turbodieselem o výkonu 300 koní, šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem všech kol je u Corolly GR snadné odpustit Toyotě, že nám nedala Yaris GR.

Jsme uprostřed oživení hot-hatchů? Řekněme, že ano, protože to chceme. Toyota to zřejmě chce také, protože nám konečně poskytla pohled na netrpělivě očekávanou Corollu GR 2023.

Závistivě sledujeme, jak Gazoo Racing – výkonnostní a motoristická divize Toyoty – vyrábí vyladěné verze vozů, které si ve Státech nemůžete pořídit. Naposledy to byl Yaris GR. Naštěstí to vypadá, že Corolla GR nám nabídne vše, co se nám na tomto voze líbilo, a ještě víc.

Co přinese nová Toyota Corolla GR?

Corolla bude nabízena ve dvou výbavách: Core a Circuit Edition. Druhá z nich přidává střechu z uhlíkových vláken, vyboulení kapoty a větší zadní spoiler. Obě výbavy široké jako rallyové auto a hloupé jako RC auto v tom nejlepším slova smyslu. S mohutnými blatníky s ventilací a upravenou verzí velké mračící se mřížky chladiče Corolly, díky níž GR vypadá, že se směje.

Vypadá že se směje Corolla GR
Vypadá, že se směje

Proč by neměla být šťastná? Pod kapotou má přeplňovanou verzi 1,6litrového tříválce z modelu Yaris GR. V Yarisu má tento motor výkon 257 koní. V modelu Corolla dosáhne motor G16E-GTS ohromujícího výkonu 300 koní a točivého momentu 273 N.m. To je 100 koní na válec. Pro zvýšení výkonu využívá výfuk Corolly GR tři výstupy pro snížení protitlaku. Jako bonus vypadá vzadu skvěle. Aby se motor s přímým vstřikováním udržel pohromadě při maximálním výkonu 6500 otáček za minutu, používají tři válce trysky oleje k chlazení pístů, velké výfukové ventily k rychlému vypouštění vyhořelých plynů a opracovaný sací otvor pro lepší průtok.

Pokud vám k nadšení nestačí tři výfukové koncovky a tři písty chlazené olejem, co takhle šest rychlostních stupňů, tedy manuální převodovka? GR Corolla cílí na srdce puristů tím, že přichází pouze se šestistupňovou manuální převodovkou s funkcí regulace otáček.

První sportovní systém

Corolla disponuje také první sportovní systém pohonu všech kol od Toyoty po několika desetiletích. Systém s názvem GR-Four (s reliéfem na prahu dveří, který je milou historickou vzpomínkou na rallye vozy GT-Four z 80. let) je určen pro jízdu v různých terénech a rychlé nastavení. Standardní nastavení je rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní kola v poměru 60:40, ale může být i v poměru 30:70 pro zadní kola, nebo dokonce 50:50 pro zadní kola. Ať už rozdělíte výkon jakkoli, standardně ho přivádí do otevřených diferenciálů s možností volby předního a zadního diferenciálu s omezenou svorností Torsen v rámci paketu Performance u modelu Core. (Diferenciály Torsen najdete u verze Circuit Edition).

Rám připravili na to, že Corollu GR nepřekvapí štěrku ani stoupání. Osadili ho dodatečnými sváry ke zpevnění spojů a mezi lepenými díly použili více konstrukčního lepidla. Přední zavěšení využívá vyladěné vzpěry, zatímco vzadu navrhli víceprvkové uspořádání kolem systému AWD. GR je o 2,4 palce širší než standardní Corolla a tyto tlusté blatníky využívá k umístění pneumatik Michelin Pilot Sport 4 o rozměru 235/40R-18 na leskle černých patnáctipaprskových kolech z lehké slitiny. Za koly jsou drážkované 14,0palcové brzdové rotory vpředu a 11,7palcové vzadu. V edici Circuit je na doraz svírají červené třmeny označené logem GR.

Luxusní interiér Corolly GR
Luxusní interiér Corolly GR

Interiér Corolly GR

Interiér GR se od běžné Corolly neodlišuje tak dramaticky jako exteriér. Přesto zde najdeme několik pikantních prvků, které jej odlišují. To platí zejména pro verzi Circuit Edition. Ta dostala kůží obšitý volant, podepsanou řadicí páku, sportovní sedadla ze semiše a umělé kůže s červenými detaily a odznaky na opěrkách hlavy. Model Core dostane látková sedadla bez červených akcentů, ale oba modely dostanou ukazatel výkonu pouze GR na 12,3palcovém přístrojovém štítu, řadicí páku s krátkou řadicí pákou a mechanickou parkovací brzdu.

Software infotainmentu a komfortní prvky vypadají standardně pro Corollu, s funkcemi Android Auto a Apple CarPlay, několika nabíjecími porty a volitelným bezdrátovým nabíjením. Bezpečnostní prvky a asistenční systémy pro řidiče se mohou zdát jako anachronismus v autě určeném pro chuligánství, ale pokud vás vaše parkovací vylomeniny vyvedou směrem ke sloupu veřejného osvětlení nebo chodci, obě verze GR Corolly standardně vybavili sadou funkcí Toyota Safety Sense 3.0.

Cenu zatím nezveřejnili. Corolla GR očekávame na trhu později v roce 2022. Nezbývá než začít stříhat metr.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint