Mandloňový háj v Hustopečích u Brna vykvetl o dva týdny dříve

Vzácný mandloňový háj v České republice se po jedné z nejteplejších zim v historii dočkal velkého množství květů, které vykvetly trochu dříve

Vzácný mandloňový háj v České republice se po jedné z nejteplejších zim v historii dočkal velkého množství bílých a růžových květů, které vykvetly dříve než obvykle. Normálně vykvétá o jeden až dva týdny později.

Kde se pěstují mandloně a kdy kvetou?

Mandloně v naší zemi obvykle kvetou mezi prvními, a to na přelomu března a dubna. Letos to však bylo o více než dva týdny dříve, kdy se zástupy lidí přišly pokochat řadami kvetoucích stromů na zcela nečekané místo – do mandloňového sadu u Hustopeč pod Brnem.

Mezi oblasti, kde se mandloně pěstují, patří Kalifornie, země kolem Středozemního moře, Chile a Austrálie. Česká republika patří vzhledem ke svému chladnějšímu klimatu rozhodně k výjimkám.

Rané květy mandloní ohrožuje mráz

Mírné zimy u nás květům neškodí, ale mrazy už ano. „Opravdu to není nic neobvyklého,“ řekla v úterý Kateřina Kopová o časných květech.

Kopová je majitelkou místní rodinné firmy, která z mandlí vyrábí různé produkty včetně alkoholických a nealkoholických nápojů a pomáhá háj udržovat a rozvíjet.

„Podobnou situaci jsme měli před pěti lety. Ale samozřejmě je tu riziko mrazů,“ řekla. „Dnes jsme trochu nervózní, protože předpověď očekává teploty pod nulou a stačilo by pár mrazivých rán a skončilo by to bez úrody.“

Mandlový háj se stal hitem mezi turisty

Asi před 15 lety studenti místních škol zjistili, že město má něco výjimečného, a podnítili radnici k získání zanedbaného pozemku.

Dnes se téměř 2 000 mandloní kvetoucích v bývalém háji stalo oblíbeným místem místních obyvatel, a také turistickou atrakcí. „Tolik lidí tu ještě nikdy nebylo,“ řekl Lukáš Vítovský, návštěvník z nedalekého Brna.

Mandloňový háj je pro veřejnost otevřený po celý rok. Mnozí sem zavítají i na podzim, aby si nasbírali mandle, které ze stromů opadávají.

Místo je nejen „připomínkou historie a místem, kde se lidé mohou pobavit,“ řekla Kopová, ale také se něco dozvědět. „Mnoho lidí totiž neví, jak vypadá mandle ve skořápce“.

Zdroje: Euronews, TowPoint