Mercedes-Benz 2006 S65 AMG Retro recenze

V jakémsi pseudofilozofickém smyslu Mercedes-Benz S65 AMG ve skutečnosti neexistuje. Ano, je to další motoristický milník pro Mercedes a ano, je to další inženýrský vrchol pro výkonnou divizi AMG, ale neexistuje absolutně žádné ospravedlnění pro stavbu, natož pro koupi takového vozu. Takže na jedné straně tu máme automobilový zázrak, na straně druhé nesmyslný akt germánského požitkářství. Celkově nemáte nic.

Pod kapotou je šestilitrový dvanáctiválec
Pod kapotou je šestilitrový dvanáctiválec

Nejprve k tomu zázraku. Toto auto je především o číslech. Pod kapotou je šestilitrový dvanáctiválec bi-turbo se třemi ventily na válec, který dosahuje výkonu 612 koní a točivého momentu 737 N.m. Vůz je vybaven dvěma turbodmychadly a dvěma ventily na válec. To je 1 000 Nm, což zní ještě působivěji. To znamená, že nový model S65 je nejvýkonnějším sériově vyráběným sedanem na světě. Bezkonkurenčně nejsilnějším. Na cestě k elektronicky omezené maximální rychlosti 155 km/h zrychlí na 62 km/h za pouhých 4,4 sekundy, takže je rychlejší i než Audi RS4 nebo BMW M5. A to vše s vozem, který váží hodně přes dvě tuny.

 Mercedes-Benz S65 AMG ve skutečnosti neexistuje
Mercedes na silnici může působit těžkopádně

Mánie v tomto okamžiku mluví sama za sebe. Jen málokteré auto s takovou hmotností zvládne jet tak rychle. Ne že by S65 neuměla zastavit. Světovou novinkou u tohoto vozu je použití dvojitých posuvných třmenů – nápad, který maximalizuje výkon tím, že snižuje přenos tepla do brzdové kapaliny, jako by to dělaly plovoucí třmeny, aniž by se vzdával brzdného účinku velkých pevných třmenů.

Lehčí brzdové kotouče z keramických kompozitů, které jsou náhodným odkazem na původ limuzíny S65, snižují neodpruženou hmotnost vozu. Tím zlepšují kvalitu jízdy. Nicméně, když se ve dvoutunovém voze řítíte do prudké zatáčky stále to není ten správný pocit. S65 je na všechny poměry obrovská a nic tak velkého vám nikdy nenabídne tak jemnou odezvu a reakce, aby vám jízda s ní v zatáčkách připadala rozumná.

Marketingový nástroj pro značku Mercedes?

Výkonné vlajkové lodě mají své místo. Je to marketingový nástroj stejně jako cokoli jiného, který dělá divy s modelovou řadou a značkou jako celkem. Ale tento druh myšlenkové hry funguje lépe u ambicióznější demografické skupiny. Představte si řidiče BMW 318i, který si objedná 18palcová kola M-Sport. Kdo se nechá nalákat na normální třídu S pod zástupným příslibem výkonu? Kupující třídy S jsou o kvalitě, kultivovanosti a třídě, pokud se něco poměrně radikálně nezměnilo, aniž by si toho kdokoli z nás všiml.

Zdroj: TopGear, Vapol