Tesla očekává 50% růst navzdory potížím s dodavatelským řetězcem

Prodeje Tesly porostou v roce 2022 o více než 50 % ve srovnání s loňským rokem. Je to navzdory problémům s dodavatelským řetězcem, řekl generální ředitel Elon Musk.

Výrobce elektromobilů loni vykázal rekordní zisk 5,5 miliardy dolarů (4 miliardy liber).

Elon Musk říká, že prodej Tesly očekává za rok 50% nárůst
Elon Musk říká, že prodej Tesly očekává za rok 50% nárůst

Tržby společnosti raketově vzrostly o 71 % na 53,8 miliardy dolarů v roce 2021, když zákazníkům dodala více než 936 000 vozů.

Firma ale varovala, že se růst zpomalí, protože problémy s dodavatelským řetězcem ovlivňující výrobce automobilů nadále omezují její výrobní kapacitu.

Pan Musk řekl, že rok 2021 byl „průlomovým rokem pro Teslu a pro elektromobily obecně“.

„Zatímco jsme v průběhu roku bojovali, a všichni to dělali, s problémy dodavatelského řetězce, loni se nám podařilo navýšit naše objemy o téměř 90 %,“ řekl.

Společnost uvedla, že její dodavatelský řetězec je „hlavním omezujícím faktorem“ růstu, „který bude pravděpodobně pokračovat až do roku 2022“.

V roce 2022 se očekává růst

Řekl, že v roce 2022 očekává růst „pohodlně nad 50 %“.

Výrobci automobilů po celém světě se potýkají s nedostatkem mikročipů, mezi jinými problémy ve výrobě a dodavatelském řetězci. Tesla je na tom lépe než většina ostatních.

Používá čipy, které jsou méně vzácné a rychle přepisuje software, zatímco konkurenti zpomalují výrobu.

Nabíjení vozu Tesla

„Více továren“

Firma, která začala v Kalifornii, má nyní továrny v Číně a Texasu a další ve výstavbě v Berlíně.

Očekává se, že závody pomohou Tesle dramaticky rozšířit její výrobu. I když čelí nové konkurenci zavedených výrobců automobilů, kteří obracejí svou pozornost na elektrická vozidla.

Výzvou je otevření dvou továren v letošním roce s nedostatkem čipů a dalších dílů a zavedením nových baterií a technologií.

Ale pan Musk řekl, že firma v budoucnu zvažuje výstavbu nových továren na nových místech.

Při pohledu do budoucna pan Musk řekl, že očekává, že plně samořídící auta se „stanou nejdůležitějším zdrojem ziskovosti Tesly“.

„Auta ve vozovém parku, která se díky aktualizaci softwaru v podstatě stanou samořiditelná, by mohla skončit jako největší nárůst hodnoty aktiv ze všech tříd aktiv v historii, uvidíme,“ dodal Musk.

Zlehčil obavy, že by jiné firmy mohly představovat hrozbu, a na Twitteru poznamenal, že společnosti jako GM mají „nějaký prostor pro zlepšení“.

Dan Ives, analytik Wedbush Securities, řekl, že si myslí, že Tesla dokáže dodat o 10 až 20 % více vozů v posledních třech měsících roku bez problémů s dodávkami.

Ale navzdory tomuto mraku řekl, „tato čísla dodávek v kombinaci s tímto ‚působivým výdělkem‘ hovoří o trajektorii poptávky po EV, která vypadá docela robustně pro Teslu mířící do roku 2022“.

Zdroje: BBC, Vapol