Malé SUV Volvo EX30 je nejlevnější EV značky

Plně elektrické Volvo EX30 je tu jako dosud nejmenší SUV a elektromobil švédské značky. Jde o cenově dostupnější prémiové subkompaktní SUV

Plně elektrické Volvo EX30 je tu jako dosud nejmenší SUV a elektromobil švédské značky. Volvo EX30, které nabízí cenově dostupnější alternativu k elektrickým SUV XC40 Recharge a C40 Recharge, je prvním prémiovým subkompaktním SUV a čtvrtým plně elektrickým modelem značky.

Specifikace nového SUV

Jeho cena by se měla pohybovat od 34 950 dolarů (772 000 korun) v USA, kde je již nyní k dispozici k předobjednání. V Evropě by se měla cena pohybovat kolem 36 000 eur (795 000 korun). Volvo dále uvádí, že cena je podobná jako u SUV stejné velikosti poháněných spalovacím motorem.

Pokud jde o velikost, EX30 je dlouhý 4 233 mm, široký 1 837 mm, vysoký 1 555 mm a rozvor náprav činí 2 650 mm. Volvo uvádí, že podvozek modelu EX30 získal takové vyladění, aby co nejlépe využil kompaktních rozměrů vozu, jeho nízkého těžiště a relativně nízké a rovnoměrně rozložené hmotnosti. Minimální pohotovostní hmotnost činí 1 830 kg.

Model EX30, který se nyný představil v italském Miláně, používá stejné schéma pojmenování jako větší Volvo EX90
Volvo EX30 je malé SUV švédské značky

Model EX30, který se nyní představil v italském Miláně, používá stejné schéma pojmenování jako větší Volvo EX90. Nicméně předpona EX označuje, že je k dispozici pouze jako plně elektrický model.

Podobný modelu EX90

Přijímá také podobný styl jako EX90, přičemž mezi hlavní prvky patří uzavřená maska chladiče, digitální ztvárnění světlometů s Thorovým kladivem, dělená zadní světla v podobném uspořádání a do jisté míry podobné uspořádání palubní desky.

Připomínáme, že EX30 není kopií modelu EX90. Profil má stoupající linii pasu, která končí tlustým C-sloupkem umožňujícím optický klam „plovoucí střechy“. Kapota se výrazněji noří směrem k přídi a svalnaté podběhy kol jsou mnohem viditelnější než u EX90.

Minimalistická kabina

Uvnitř se malé SUV Volvo EX30 vyznačuje minimalistickým skandinávským designem interiéru kombinovaným s nejmodernějšími technologiemi. Přístrojová deska má ve svém středu 12,3″ jednoobrazovkový informační a zábavní systém a soundbar pokrývající celou horní část palubní desky pod čelním sklem. Jedná se o vůbec první svého druhu v automobilu.

Uvnitř se malé SUV Volvo EX30 vyznačuje minimalistickým skandinávským designem interiéru kombinovaným s nejmodernějšími technologiemi
Uvnitř vozu najdeme minimalistické prvky a nejmodernější technologie

Volvo uvádí, že úzce spolupracovala s technologickými partnery, jako jsou společnosti Google, Apple a Qualcomm pro co nejlepší uživatelský zážitek. Spolupracovala také se společností ECARX prostřednictvím společného softwarového podniku HaleyTek, aby svým zákazníkům poskytla „nejlepší možnou platformu infotainmentu“. EX30 začne rovněž dostávat aktualizace softwaru vzduchem.

Pokud jde o design interiéru, zákazníci si mohou vybrat ze čtyř různých motivů interiéru a pěti různých motivů ambientního osvětlení
Impozantní střešní okno

Mezi technické novinky patří digitální klíč kompatibilní s celou řadou značek a modelů telefonů, specializovaná aplikace nabízející všechny relevantní služby související s vozem (nabíjení, lokalizace, zamykání/odemykání a vytápění) a nejnovější generace funkce Park Pilot Assist. Ta si údajně poradí se všemi typy parkovacích míst, včetně paralelních, zakřivených, kolmých a šikmých ve stylu rybí kosti.

Pokud jde o design interiéru, zákazníci si mohou vybrat ze čtyř různých motivů interiéru a pěti různých motivů ambientního osvětlení – každý z nich je spojen s ambientní zvukovou kulisou.

Pod kapotou SUV

Volvo nabízí zákazníkům modelu EX30 v USA dvě varianty pohonných jednotek. Nazývají se Single Motor Extended Range a Twin Motor Performance. První z nich spojuje vzadu umístěný elektromotor o výkonu 268 koní (200 kW) a točivém momentu 343 Nm s baterií s prodlouženým dojezdem a využitelnou kapacitou 64 kWh.

Baterie má chemický složení NMC (lithium, nikl, mangan a kobalt). Umožňuje modelu EX30 s jedním motorem s prodlouženým dojezdem nabídnout dojezd až 442 km.

Twin Motor Performance

Model EX30 Twin Motor Performance přidává přední elektromotor pro možnost pohonu všech kol a celkový výkon 422 k (315 kW) a systémový točivý moment 543 Nm. To stačí na zrychlení z 0-100 km/h za 3,4 sekundy. Díky tomu se EX30 Twin Motor Performance stává nejrychlejším sériově vyráběným vozem Volvo v historii.

Tento model se dvěma motory je vybavený stejnou baterií NMC o kapacitě 64 kWh. Jeho dojezd se odhaduje na přibližně 426 km.

Model EX30 Twin Motor Performance přidává přední elektromotor pro možnost pohonu všech kol
Volvo EX30 Twin Motor Performance má navíc přední elektromotor

V Evropě a na dalších trzích začne Volvo nabízet také základní verzi s jedním motorem. Tato verze má kombinovat stejný zadní motor o výkonu 268 koní s baterií LFP s využitelnou kapacitou 49 kWh a odhadovaným dojezdem kolem 322 km.

Pokud jde o nabíjení, varianty poháněné akumulátory NMC mají špičkový nabíjecí výkon 153 kW. To umožňuje nabíjecí cyklus 10-80 % za něco málo přes 26,5 minuty. Verze s bateriemi LFP se nabíjí výkonem až 134 kW, přičemž k dokončení stejného cyklu potřebuje 26 minut.

EX30 Cross Country

Od roku 2024 má být Volvo EX30 k dispozici také ve variantě Cross Country zaměřené na dobrodružství. Tato varianta má větší světlou výšku, 19″ černá kola nebo 18″ kola s terénními pneumatikami na míru.

Volvo začne přijímat objednávky na model EX30 Cross Country v roce 2024
Volvo EX30 Cross Country se začne vyrábět v roce 2024

Dále nabídne smykové desky, speciální černé panely na předním nárazníku a víku zavazadlového prostoru a označení Cross Country. Volvo začne přijímat objednávky na model EX30 Cross Country v roce 2024. Výroba by měla začít ve stejném roce.

Zdroje: motor1, Vapol