Volvo EX90 SUV se předvedlo na veletrhu CES

Volvo na veletrhu CES v Las Vegas představilo nový model EX90. Místo konání firma vybrala jako příležitost ukázat zcela nové SUV poprvé v USA

Volvo dne 3. ledna na veletrhu CES v Las Vegas představilo nový model EX90. Místo konání automobilka vybrala jako příležitost ukázat zcela nové SUV poprvé v Severní Americe. Dále chtěla zdůraznit technologie, které podle Volva činí EX90 dosud nejchytřejším vozem vůbec.

Volvo EX90 SUV a nové technologie

Volvo EX90 je plně elektrické SUV pro sedm cestujících, které podle společnosti Volvo představuje novou éru bezpečnosti a udržitelnějšího životního stylu. Poprvé se model představil loni v listopadu ve švédském Stockholmu. Nové SUV využívá technologie vyvinuté ve spolupráci se společnostmi Google a Luminar.

Volvo EX90 je plně elektrické SUV pro sedm cestujících, které podle společnosti Volvo představuje novou éru bezpečnosti a udržitelnějšího životního stylu. Poprvé se model představil loni v listopadu ve švédském Stockholmu. Nové SUV využívá technologie vyvinuté ve spolupráci se společnostmi Google a Luminar.
Volvo EX90 SUV je technologický zázrak

Srdcem těchto technologií je nový základní počítačový systém. Ten je navržený tak, aby porozuměl řidiči a jeho okolí a postupem času se stával chytřejším a bezpečnějším, protože se učí z nových dat a dostává aktualizace přes vzduch.

8 kamer od společnosti Luminar

Osm kamer ve spojení se směsí senzorů, včetně jednoho lidaru s dlouhým dosahem, pěti radarů a 16 ultrazvukových senzorů, je navržených tak, aby reagovaly rychleji, než je v lidských silách.

Lidar vyvinutý společností Luminar dokáže snímat vozovku a vidět malé objekty vzdálené více než 600 metrů ve dne i v noci, a to i při dálničních rychlostech
Lidar od společnosti Luminar obsahuje osm kamer

Lidar vyvinutý společností Luminar dokáže snímat vozovku a vidět malé objekty vzdálené více než 600 metrů ve dne i v noci, a to i při dálničních rychlostech. Kombinuje se s novým systémem Volvo pro porozumění řidiči, který využívá kapacitní volant a dva kamerové snímače pohledu k určení, zda je řidič bdělý, rozptýlený nebo ospalý.

Interiér SUV

Uvnitř je skoro 37cm středová obrazovka, která poskytuje rozhraní s nejnovějším informačním a zábavním systémem Volvo. Je vybavená vestavěnými aplikacemi a službami Google, mimo jiné včetně hands-free pomoci od Google Assistant a navigace. Systém je navíc kompatibilní s bezdrátovým systémem Apple CarPlay.

Obrazovka je vybavená vestavěnými aplikacemi a službami Google, mimo jiné včetně hands-free pomoci od Google Assistant a navigace
Uvnitř se nachází skoro 37cm středová obrazovka

Dodávky nového EX90 SUV a cena

Model EX90 2024 je ve Spojených státech k dispozici k předobjednání na webových stránkách společnosti Volvo. Podle společnosti první dodávky začnou počátkem roku 2024.

Ceny zatím neznáme. Nicméně Volvo uvádí, že dobře vybavené verze modelu EX90 se začnou prodávat za cenu menší než 1,8 mil. korun. Model EX90, který se vyrábí v Jižní Karolíně, je součástí strategie společnosti Volvo prodat do roku 2025 600 000 elektromobilů. Po něm má následovat model EX30 z roku 2024, jehož premiéra se očekává koncem letošního roku.

Zdroje: motor1, Towpoint