Nová generace Audi A8 se představí v roce 2024

Audi nemá k dispozici elektrický sedan plné velikosti, ale to se změní v roce 2024, kdy se představí nová generace modelu A8

Mercedes obnovil třídu S a představil jí elektrický protějšek EQS jako speciální elektromobil. BMW učinilo podobný krok u řady 7, ačkoli i7 sdílí platformu s verzemi poháněnými spalovacím motorem. Audi nemá k dispozici elektrický sedan plné velikosti. Avšak to se změní v roce 2024, kdy se představí nová generace modelu A8. Na rozdíl od svých dvou konkurentů hodlají lidé z Ingolstadtu prodávat svou příští vlajkovou loď pouze jako elektromobil.

Audi A8 nové generace

Ačkoli jsme zatím neviděli žádné špionážní snímky, zcela nový vrchol nabídky od čtyř kruhů prorazí příští rok. Jeho design je silně ovlivněný modelem Grandsphere. Elegantní koncept představený v září 2021 je jedním ze čtyř konceptů Sphere, které Audi vyvinulo jako předzvěst své elektrické řady. Společnost Audi hodlá od roku 2026 uvádět na trh pouze elektromobily a do roku 2033 ukončit prodej modelů s ICE.

Šéf designu Audi Marc Lichte v rozhovoru pro Autocar uvedl, že Grandsphere je blízko tomu, jak by měla nová generace Audi A8 vypadat
Koncept Audi Grandsphere

Šéf designu Audi Marc Lichte v rozhovoru pro Autocar uvedl, že Grandsphere je blízko tomu, jak by měla nová generace Audi A8 vypadat. Dále se zmínil, že nepůjde o kopii showcaru, ale o konkrétní upoutávku na silniční model. Britský magazín tvrdí, že by se měl jmenovat A8 E-Tron a měl by stát na architektuře Premium Platform Electric (PPE) vyvinuté společně s Porsche.

Rozměry konceptu A8

Koncept je nejen větší než globálně dostupný model s dlouhým rozvorem, ale také se více protáhl ve srovnání s konkurenční verzí Horch prodávanou výhradně v Číně. Připomínáme, že koncept tvůrci propagovali jako „soukromé letadlo pro silnice“, které měřilo na délku impozantních 5,35 m s mohutným rozvorem 3,19 m.

Technické specifikace sériového vozu zatím neznáme. Víme však, že Grandsphere měl pohon všech kol od dvojice elektromotorů. Audi udávalo kombinovaný výkon 710 koní (530 kW) a točivý moment 960 Nm. To zajišťovalo zrychlení z 0 na 100 km/h za něco málo přes čtyři sekundy.

Dojezd vozu a jeho premiéra

Velká 120kWh baterie měla dostatek šťávy pro dojezd více než 750 km. Dále podporovala nabíjení 270 kWh, kdy dojezd přes 300 km trval méně než 10 minut. Audi uvedlo, že koncept potřeboval něco málo přes 20 minut k nabití baterie z 5 na 80 %.

Vzhledem k tomu, že zatím nikdo nespatřil žádné prototypy, je nepravděpodobné, že by se A8 E-Tron objevil na začátku roku 2024. Premiéru by měl mít později v roce 2024. Není jasné, zda současná generace A8 zůstane v prodeji i po příchodu elektromobilu.

Zdroje: motor1, TowPoint