Kona vyroste, ale zůstane odvážná

Recept na dojíždějící auto je jednoduchý. Vezměte jednu část účinnosti, smíchejte v jedné části praktičnost, přidejte dvě části cenové dostupnosti a ozdobte trochou stylu. Hyundai Kona se od svého vzniku drží tohoto základního vzorce, dokonce zašel tak daleko, že vložil trochu řidičského elánu do naskočené varianty N.

Pro rok 2024 Hyundai přepracoval malý runabout, přidal asi šest palců na karoserii a téměř 2 000 $ (45 000 Kč) k počáteční ceně. Ale s cenou 25 435 dolarů (580 000 Kč) je Kona stále jedním z nejpřístupnějších vozů na trhu a neztratila smysl pro to, co ji na prvním místě udělalo skvělé, i když její nové rozměry pohlcují akceleraci a spotřebu paliva.

2024 hyundai kona
Hyundai Kona 2024

Kona a její svěží nový vzhled

Vpředu si Kona 2024 zachovává stejný základní tvar, ale přijímá zjednodušený a modernější vzhled. Šířku vozu pokrývá jako břitva tenké běžící světlo. Stará mřížka je pryč a její náhrada obsahuje aktivní žaluzie, které pomáhají s prouděním vzduchu. Změny na zadních zrcátkách těch vpředu, s elegantním červeným běžícím světlem táhnoucím se od rohu k rohu. Pokud by tyto úpravy nestačily, model N Line to rozšíří obložením v barvě karoserie a poutavým zadním spoilerem a také nárazníky a koly specifickými pro N Line.

Hyundai vytáhl všechny síly, aby z kabiny udělal hezčí místo pro trávení všedních rán a večerů. Zákazníci, kteří zažijí skutečné počasí, ocení volitelná vyhřívaná a ventilovaná sedadla a dostupný vyhřívaný volant. Rozchod a obrazovky infotainmentu starého modelu jsou pryč, nahrazeny modernější dvojicí 12,3 palcových displejů Hyundai kombinovaných uvnitř jednodílného rámu. K dispozici je několik užitečných konektorů USB-C pro cestující vpředu a vzadu pro snadné nabíjení.

Řadicí páka se přesunula ze středové konzoly do sloupku a otevřela úložný prostor mezi předními sedadly. Výsledkem je netradiční a přitom praktická středová konzola, která se skvěle hodí na kabelky nebo jiné velké předměty. Kupodivu se nový úložný prostor ve skutečnosti nezavírá, takže schování věcí v zaparkovaném autě je těžší. Fyzické ovládání klimatizace blaženě prošlo redesignem.

2024 hyundai kona
Kona – interiér

Stále je dostatečně čilá

Ve většině výbav se Kona zvětšila o 14,5 cm od přídě k zádi, čímž se zlepšil prostor pro nohy vzadu a zároveň se zvětšila kapacita nákladu o 170 litrů. Pro maximalizaci množství využitelného prostoru v kabině snížil Hyundai tloušťku předních sedadel o 30 procent, čímž dále zlepšil prostor pro nohy vzadu. Většina dospělých zjistí, že zadní sedadlo je pro krátké dojíždění přiměřeně vhodné (mnohem lepší než dříve), i když zadní sedadla se naklánějí nešikovně daleko dozadu.

Oba motory předchozí generace se vrací do nové Kony. SE a SEL rozhýbou poněkud chudý 2,0 litrový čtyřválec o výkonu 147 koní spojený s bezestupňovou automatickou převodovkou, zatímco přechod na výbavu N Line a Limited přináší okázalejší přeplňovaný 1,6 litrový čtyřválec o výkonu 190 koní. Turbočtyřka naštěstí přichází o sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku minulé generace ve prospěch mnohem hladšího osmistupňového automatu s měničem točivého momentu. Poslední přeplňovaná Kona, kterou jsme testovali, zrychlila na 100 km/h za 7,3 sekundy, ale s ohledem na přidání o něco těžší převodovky a celkový růst vozu očekáváme, že nový model přidá desetinu nebo dvě.

I když se přepracovaná Kona přesně neproměnila v kaňonového řezbáře, je více než schopná generovat nějakou zábavu. V případě, že se opozdíte do práce, Kona dobře reaguje na naléhání. Podvozek se chová pěkně a odpružení dobře absorbuje nápor případných nedokonalostí vozovky. Testovací vozidla N Line a Limited, která jsme řídili, byla vybavena standardními 19 palcovými koly. Otočením otočného voliče jízdních režimů do polohy Sport napumpujete volantem nějakou váhu navíc, ale na skutečném pocitu to moc nenaruší.

2024 hyundai kona
Kona 2024

Kona: Výbava

Model je standardně dodáván s pohonem předních kol a pohon všech kol je volitelný za pouhých 1500 dolarů (34 000 Kč). Kona poslední generace nabízela dobrou spotřebu paliva, i když mezi třídními rivaly byla průměrná. Vzhledem k jeho novým rozměrům očekáváme, že naše výsledky testů spotřeby paliva u nové generace uklouznou. Oficiální odhady také naznačují tuto možnost: Nová Kona má ve svém hávu s pohonem předních kol hodnocení EPA 7,6 l/100 km v kombinaci s 2,0 litrovým motorem a 8,4 l/100 km v kombinaci s 1,6 litrovým turbodmychadlem.

Kona je výhra pro většinu dojíždějících. Delší rozvor přidává na praktičnosti, aniž by dramaticky měnil radost z jízdy, kterou jsme si zamilovali, když toto malé SUV debutovalo. Přidání nové komfortní technologie, včetně kamer pro sledování slepého úhlu a prostorového pohledu, podporuje argument pro Kona. Navzdory rychlému růstu a úměrnému nárůstu cen, stejně jako malým zásahům ve zrychlení a spotřebě paliva, Kona i nadále přináší příjemný a mladistvý přístup do útlumu městského řízení.

Zdroj: caranddriver, Vapol