SUV Maserati Grecale soupeří s Porsche Macan

Nové SUV Maserati Grecale je již k objednání za cenu od 58 500 liber. V roce 2023 by se na trhu měla objevit plně elektrická verze Folgore

Nové SUV Maserati Grecale je již k objednání za cenu od 1,62 mil. korun. V současné době je na výběr ze dvou pohonných jednotek, avšak v roce 2023 by se na trhu měla objevit plně elektrická verze Folgore jako první elektromobil italské firmy.

Maserati Grecale

Zcela nový Grecale soupeří na trhu prémiových SUV střední velikosti s modely jako BMW X3 a Porsche Macan. Dále Maserati tvrdí, že je navržený tak, aby poskytoval sportovní jízdu stejně jako tito němečtí konkurenti.

Zcela nový Grecale soupeří na trhu prémiových SUV střední velikosti s modely jako BMW X3 a Porsche Macan
Maserati Grecale Trofeo

Macan se stalo pro Porsche druhým nejprodávanějším vozem a Maserati doufá, že se Grecale podaří podobný kousek a prodeje vzrostou. Vůz je založený na výrazně modernizované verzi platformy Giorgio modelu Alfa Romeo Stelvio. Tato platforma umožňuje použití benzinových a plně elektrických pohonných jednotek.

Specifikace modelu Grecale

Co se týče designu, Maserati Grecale zahrnuje prvky supersportu MC20 v provedení SUV, které značka označuje jako vertikálnější designový jazyk. „Včas jsme se rozhodli pro filozofii designu, která je čistá a není okázalá. Nekřičí – podívejte se na mě,“ tvrdí designér Klaus Busse.

Co se týče designu, Maserati Grecale zahrnuje prvky supersportu MC20 v provedení SUV, které značka označuje jako vertikálnější designový jazyk
Maserati Grecale 2023

Grecale je 4,85 m dlouhý a 1,98 m široký. Přední část nese typickou masku chladiče Maserati s trojzubcem, ale nové vertikálně uspořádané světlomety tvoří rozdíl oproti horizontálním prvkům většího SUV Levante. Za podběhy předních kol se nacházejí charakteristické trojité boční otvory pro přívod vzduchu značky, zatímco vzadu jsou horizontální zadní světla ve stylu „bumerangu“ údajně inspirovaná modelem 3200 GT.

Interiér a technologie

Specifikace GT otevírá nabídku a standardně zahrnuje 19 palců široká kola z lehkých slitin. Dále přední sedadla nastavitelná v 10 směrech s pamětí na straně řidiče, 12,3 palců široký centrální dotykový displej a 8,8 palců širokou komfortní obrazovku pod ním pro ovládání klimatizace a sedadel.

Na vrcholu přepracované palubní desky jsou umístěné nové digitální hodiny
Interiér s obrazovkami

Na vrcholu přepracované palubní desky jsou umístěné nové digitální hodiny. V těchto hodinách se nachází také hlasové ovládání vozu a systém „Maserati Intelligent Assistant“ Grecale.

Ceny modelů

Modena začíná na 1,79 mil. korun a dostává sportovnější kit karoserie s 20 palců širokými koly. Dále nabízí prémiové kožené čalounění Maserati se sedadly Sport nebo Campidoglio a možnost dřevěného obložení v kabině.

Vrcholný model Trofeo začíná na 2,65 mil. korun a nabízí agresivnější body kit s většími vzduchovými otvory v předním nárazníku, zadní difuzor a 21 palců široká kola nad červenými brzdovými třmeny. V interiéru je standardem volitelný interiér Premium Sport, takže sedadla mají větší opěrky. Na opěrkách hlavy si můžete nechat vyšít logo Maserati Trident. V kabině jsou také rozmístěné akcenty z uhlíkových vláken, které dodávají vozu sportovní nádech.

Pro lepší řízení

Modely Grecale Trofeo se začnou nabízet s adaptivním vzduchovým odpružením (u ostatních modelů na přání) a pro vůz se nechal vyvinout nový komplexní systém řízení jízdní dynamiky nazvaný VDCM.

Všechny verze Grecale využívají pohon všech kol a osmistupňovou automatickou převodovku s pádly řazení na volantu. Mechanická uzávěrka zadního diferenciálu je součástí standardní výbavy s výjimkou základního modelu GT, kde je součástí příplatkové výbavy.

Pod kapotou SUV Maserati Grecale

Výkon 2,0l turbodmychadlem přeplňovaného mild-hybridního zážehového motoru v modelu GT je 296 koní a v Modeně 325 koní. Oba agregáty dosahují maximálního točivého momentu 450 Nm a obě dosahují maximální rychlosti 239 km/h. Varianta GT zrychluje z 0-100 km/h za 5,6 sekundy, zatímco Modena je o něco rychlejší. Tohle zrychlení zvládne za 5,3 sekundy. Uvádějí spotřebu 13,7, resp. 13,6 km/l, přičemž emise CO2 se pohybují od 194 g/km.

Výkon 2,0l turbodmychadlem přeplňovaného mild-hybridního zážehového motoru v modelu GT je 296 koní a v Modeně 325 koní
Maserati Grecale Modena

48V hybridní systém se skládá z řemenem poháněného startéru-generátoru a baterie umístěné v zavazadlovém prostoru a elektrického kompresoru. Elektrickou asistenci lze využít ke zvýšení výkonu nebo snížení spotřeby v závislosti na způsobu jízdy v jednom z pěti jízdních režimů: Komfort, GT, Sport, Race a Off-Road.

Vysoce výkonné modely Trofeo využívají dvoulitrový šestiválec V6 o výkonu 523 koní a 620 Nm s technologií deaktivace válců. Desetiválec zvládne zrychlení z 0-100 km/h za 3,8 s a maximální rychlost 284 km/h. Tímto výkonem se Grecale vyrovná novému Mercedesu-AMG GLC 63.

První elektrický model značky

Elektrický Grecale Folgore je prvním silničním elektrickým modelem značky. Využívá stejnou platformu a na trh dorazí v roce 2023. Maserati nezveřejnilo údaje o dojezdu ani výkonu, ale 105kWh baterie podpoří elektromotor o výkonu přibližně 540 koní a točivém momentu 800 Nm.

Zdroje: autoexpress, Towpoint