Tajemství zářivého zlata

Alchymisté před staletími experimentovali s jasným zlatem. Vysoce výbušná směs má dodnes v sobě jakési zářivé tajemství. Chemici nyní dokázali odhalit jednu věc.

Hledání receptu na zlato přineslo v dřívějších dobách mnoho podivných výkvětů. Při výrobě kostýmů v 16. století ohlásili dva němečtí alchymisté Basilius Valentinus a Sebalt Schwertzer záhadný objev. Látka, špinavý olivově zelený prášek. V závislosti na výrobním procesu může být také nažloutlý, hnědý nebo černý. Když hořel, zlatníci pozorovali fialový kouř.

Experimenty s práškem by mohly být snadno chaotické, jak se z první ruky dozvěděl přírodovědec John Dalton. V roce 1809 mu v ruce explodoval pohár obsahující látku a vážně se zranil. Jasné zlato, název nebezpečné směsi, se stalo jednou z prvních počátečních výbušnin; explodovalo při sebemenším tepelném nebo mechanickém nárazu.

Stále však nebylo jasné, co se ve směsi chemicky děje. Jasné zlato vzniká smícháním solí zlata s amoniakem nebo amonnými solemi, ale to, co se děje v detailech, zůstalo chemikům dlouho skryto. Při výrobě zřejmě vznikají látky s různou strukturou. Předchozí práce naznačovaly, že by to mohly být polymerní sloučeniny.

Zlaté cihly v bankovním trezoru; Tajemství zářivého zlata
Zlaté cihly v bankovním trezoru

Svět plný nanokoulí a zářivého tajemství

Nyní vědci pokročili o krok dále: Ve studii, která se dosud publikovala pouze na předtiskovém serveru a dosud se nezkontrolovala nezávislými odborníky, tým vedený Simonem R. Hallem z University of Bristol ve Velké Británii píše nové věci o tomto tajemném fialovém kouři.

Skládá se ze zlatých nanočástic, které mají načervenalou barvu, podle zprávy „Spektrum“. Pomocí elektronového mikroskopu vědci sledovali struktury nosiče vzorku, který se předtím vypařoval kouřem až na atomární úroveň. Otevřel se jim svět plný drobných koulí, z nichž každá byla velká několik nanometrů a jejichž struktury připomínaly kovové zlato. Souvislost mezi metalickým zlatem a červenou barvou je známá již dlouho. Roztoky vyrobené z jemného zlata mají také načervenalý třpyt.

Studie však stále neobjasňuje, které chemické struktury stojí za barevným zářivě zlatým práškem. To bude vyžadovat další výzkum. Zájem o takovou práci však zůstane zvládnutelný, současné studium bude pravděpodobně také založeno na čistě akademických ambicích. Dodnes se pro zářivě zlaté nenašlo skutečné uplatnění. Pro výrobu výbušnin byl příliš nepředvídatelný a jako výchozí materiál příliš drahý.

V 17. století si chemik Johann Rudolf Glauber uvědomil, že ve fialovém kouři víří nejjemnější zlatý prach. Toho využil ke zlacení předmětů, které umístil blízko mraku. Ale ani tento proces neměl budoucnost.

Zdroj: spiegel, Vapol