15th Anniversary Edition: Rimac oslavil výročí novou verzí modelu Nevera

Společnost Rimac letos slaví 15 let své činnosti speciální edicí modelu Nevera s označením 15th Anniversary Edition. Vznikne jich pouze devět

Společnost Rimac letos slaví 15 let své činnosti. Společnost to oslavuje speciální edicí modelu Nevera. Chorvatská automobilka v úterý oznámila, že vyrobí devět vozů Nevera 15th Anniversary Edition, z nichž každý bude stát 2,35 milionu eur. První vůz se představí na letošním Festivalu rychlosti v Goodwoodu, kde absolvuje kultovní závod do vrchu.

Co nabízí výroční verze modelu Nevera?

Nevera 15th Anniversary Edition zahrnuje veškerou dostupnou výbavu a odpovídající sadu zavazadel na míru. Každý vůz má na spodní polovině odhalená lesklá uhlíková vlákna a na horní části novou měděnou barvu s matným povrchem, což se u sportovního vozu tohoto typu vidí poprvé.

Touto barvou Rimac zvýraznil také kola, zatímco dveře zdobí nápis „15“ k výročí. Po celé délce vozu se táhne vzor připomínající okruhové desky Rimac.

Měděná tématika i uvnitř vozu

Uvnitř pokračuje měděná tématika s eloxovanými spínacími přístroji a akcenty, zatímco zákazníci si mohou kabinu a sedadla dokončit v černé nebo bílé barvě. Rimac v celé kabině zdůrazňuje své 15. výročí a na měděných opěrkách hlavy a dveřních kartách je vyraženo číslo „15“. Označuje také výrobní číslo vozu a letopočty „2009-2024“ mezi sedadly.

Rimac v celé kabině zdůrazňuje své 15. výročí a na měděných opěrkách hlavy a dveřních kartách je vyraženo číslo "15"
Rimac 15th Anniversary Edition vznikl k 15. výročí automobilky

Zmínky o pohonném ústrojí

O žádném vylepšení pohonného ústrojí není zmínka, což nás vede k předpokladu, že speciální edice disponuje stejným výkonem 1 914 koní a točivým momentem 1 740 N.m jako běžná Nevera. Zrychlení z 0-100 km/h zvládne za 1,75 sekundy. Maximální rychlost je 415 km/h.

Společnost Rimac ušla dlouhou cestu

Společnost Rimac a její zakladatel ušli od svého založení v roce 2009 dlouhou cestu. Mate začal své podnikání přestavbou svého BMW řady 3 E30 z roku 1984 na elektromobil. Nyní společnost vyrábí výkonné, plně elektrické superautomobily. V roce 2011 odhalila model Concept_One, který o pět let později začala dodávat zákazníkům. V roce 2018 debutoval model C_Two, který se stal předobrazem dnešního modelu Nevera.

„Upřímně řečeno, když jsem se v garáži začal piplat se svým prvním autem, ani ve snu by mě nenapadlo, že budeme tam, kde jsme o 15 let později,“ řekl Maté Rimac.

Číslo "15" označuje také výrobní číslo vozu a letopočty "2009-2024" mezi sedadly
Měděné prvky najdeme i uvnitř výročního modelu

Rimac se spojil s Bugatti

V roce 2021 se Rimac spojil s Bugatti a vznikla společnost Bugatti-Rimac, která nám dodala model Tourbillon. V druhé polovině desetiletí se dočkáme také toho, že technologie baterií této společnosti bude pohánět budoucí modely BMW Group.

Rimac se na začátku tohoto roku dohodl na vývoji a výrobě vysokonapěťové bateriové technologie pro německou automobilku. Mate také vyvíjí autonomní robotaxi s názvem Verne, které se objeví na evropském trhu již za dva roky.

Co automobilku čeká v budoucnu?

Není jasné, jakým směrem se Rimac vydá po modelu Nevera. Mate se vyjádřil k měnícímu se vkusu zákazníků vyšší třídy, kteří se již vyhýbají elektromobilům. Ačkoli společnost začínala výrobou elektromobilů, Mate na začátku letošního roku prozradil, že Rimac „není výhradně elektrický“. Dva roky před spojením s Bugatti začala vyvíjet technologii spalovacích motorů, takže možná, že benzin pomůže pohánět Rimac dalších 15 let. Uvidíme.