Květen – měsíc plný akcí, lákavých nejen pro cestovatele

Léto je na cestě, evropská plážová letoviska oprašují svá lehátka a nabitý program přímořských festivalů a uměleckých akcí po celém světě láká nejen cestovatele.

Teploty ve vodách Středozemního moře, Egejského moře a Jónského moře začínají stoupat. Otevírají se mnohá koupaliště a plážové kluby v regionu a sezona superklubů na Ibize začíná velkými zahajovacími párty.

Začíná také spousta přímořských uměleckých festivalů. Zejména Brighton Festival (4.–26. května 2024) ve Spojeném království – mega multi-umělecká událost, která zabírá pobřežní město Sussex, s dostatečně velkým programem, aby si zasloužil vlastní okrajovou událost – a Primavera Sound ve Španělsku. Ta přináší mezinárodní pop a electro do Barcelony (29. května – 2. června 2024), poté do Porta a to na začátku června. 

V okolí útesu Ningaloo u pobřeží západní Austrálie se začínají objevovat žraloci velrybí. Na Madeiře dojde k nárůstu pozorování modrých velryb, delfínů a mořských želv, protože začíná sezóna pozorování velryb. A ve Skotsku květen ohlašuje příchod dalších kosatek. Pokud budete mít štěstí, můžete je zahlédnout na Hebridean Whale Trail, která lemuje severozápadní Vysočinu, ostrov Skye a Hebridy.

Příroda také ožívá ve starověkých lesích Spojeného království a Irska v tomto ročním období s koberci kvetoucích zvonků. A to obvykle mezi polovinou dubna a polovinou května. Ty se otevírají v sídlech National Trust, aby se mezi nimi fanoušci mohli procházet. 

Guernsey, Normanské ostrovy – květnová oslava jara

Jaro na britských Normanských ostrovech je obdobím oslav s řadou významných událostí včetně Guernsey Literary Festival (23. dubna–5. května 2024). Tato dvoutýdenní knižní bonanza obsahuje více než 50 akcí včetně místních a mezinárodních autorů. Ti představují své nové tituly čtením, autogramiádou a otázkami a odpověďmi, spolu s lekcemi ilustrace pro děti a čajovými dýchánky s knižní tématikou.

Pro milovníky přírody je tu také každoroční Jarní pěší festival na Guernsey. Ten se koná koncem měsíce (25. května – 9. června 2024) s organizovanými túrami, toulkami s průvodcem i městskými procházkami s fascinující geologií Guernsey, klikatým pobřežím a historii světové války. Ale i hojné expozice zvonků a jarních květin. Den osvobození (9. května) připomíná osvobození ostrova od německé okupace během druhé světové války oslavami a ohňostrojem nad přístavem St Peter Port.

Zadní Pohled Na ženy Chůze Po Krokech Směrem K Moři Na Pláži
Každoroční festival jarní chůze na Guernsey se koná mezi 25. květnem a 9. červnem 2024

Paříž, Francie

La Nuit des Musées (Noc muzeí) – tuto každoroční událost, která se obvykle koná třetí sobotu v měsíci (18. května 2024), řada uměleckých a kulturních institucí ve francouzském hlavním městě nabízí bezplatný vstup. Přičemž dveře zůstávají otevřené až do půlnoci se speciálním osvětlením.

Květen je také skvělý čas na prozkoumání Paříže jako galerie pod širým nebem: díla současných umělců jsou vystavena v zahradě Fondation Cartier; zahrada Musée Rodin je prošpikována sochařovými díly; a Musée Bourdelle má uprostřed zeleně monumentální sochy. Na palisádách nádvoří v katedrále Notre-Dame je v současné době vystavena bezplatná výstava kreseb zachycujících probíhající rekonstrukční práce. Zatímco Tuileries Tuilnel, zaniklé podzemní silniční spojení, se loni stalo 800 metrů dlouhou galerií pouličního umění s Paříž- tematické nástěnné malby od evropských umělců. A to včetně Andrea Ravo Mattoniho, Hydrane a Madame.

Tip pro udržitelné cestování: Vydejte se na cestu vlakem a prozkoumejte na kole se systémy sdílení kol. Ty zahrnují možnosti elektrokol. Pokud jej navštívíte první neděli v měsíci, centrum Paříže se pro dopravu uzavírá.

Čelní pohled na Musée Rodin a zahradu.
La Nuit des Musées je každoroční událost, na níž mnoho uměleckých a kulturních institucí ve francouzském hlavním městě nabízí bezplatný vstup, přičemž dveře zůstávají otevřené až do půlnoci

Memphis, USA

Během květnového Memphisu se umělci, hudebníci a kuchaři scházejí do domova blues, soulu a rock’n’rollu v Tennessee na květnový festival. Ten se každý rok zaměřuje na jinou zahraniční destinaci – loni to byla Ghana a letos bude Malajsie. Očekávejte pouliční hudbu, grilování a sportovní akce včetně Great American River Run podél břehů Mississippi. Transformace parku Tom Lee na břehu řeky přináší nové pavilony, zvukové zahrady a Canopy Walk – vyvýšenou stezku spojující park s centrem. Zatímco nedávné městské investice vytvořily hotelový boom v oživených historických budovách. A to včetně staré vlakové zastávky na hlavním nádraží a elegantní sousedský hotel Příjezd (zabudovaný v bývalé umělecké škole). Také restaurace ve městě se odklánějí od tradičních modelů zaměřených na maso, s rostoucím počtem kreativních veganských restaurací.

Tip pro udržitelné cestování: Memphis má 650 km cyklistických stezek. A to včetně nedávno spuštěné Wolf River Greenway přes řeku Mississippi k Shelby Farms Greenline, staré železniční trati vedoucí do jednoho z největších městských parků v USA. Jaro se stává také dobrým časem k prozkoumání národního parku Great Smoky Mountains, kdy kvetou divoké květiny.

Hudebníci hrají po ulicích během festivalu v Memphisu; Květen - měsíc plný akcí, lákavých nejen pro cestovatele
Očekávejte pouliční hudbu, grilování a sportovní akce, včetně Great American River Run podél břehů Mississippi, během festivalu v Memphisu v květnu

Madeira, Portugalsko – letoviska plné panoramatických výhledů

Tato autonomní ostrovní základna Portugalska, zasazená do subtropických vod severozápadní Afriky, se stala jakýmsi centrem přírody a dobrodružného cestování. Hustě zalesněné vnitrozemí Madeiry, obklopené divokou přírodou bohatých atlantických vln s velkými příbojovými přestávkami a místy pro potápění vraků, je také známé svou 3 780 km dlouhou sítí levád – starých akvaduktů. Ty vytvořily jeden z nejromantičtějších terénů pro pěší turistiku v Evropě. Samostatné procházky zde nabízejí panoramatické výhledy a prohlídky s průvodcem odhalují botanická tajemství Madeiry. Včetně koberců divokých květin na jaře a začátkem léta.

Ostrov pořádá v květnu svůj každoroční květinový festival s květinovým plavebním průvodem v hlavním městě Funchalu, kde jsou parky a zelené plochy plné květů. Po strmých, skalnatých útesech a řetězcích vodopádů na ostrově je dostatek příležitostí pro canyoning a aktivity na pobřeží. Zatímco kolem tohoto ročního období začíná sezóna pozorování velryb.

Tip na udržitelné cestování: Ve vodách Madeiry se od května do září vyskytuje několik druhů velryb. A to včetně velryby modré, velryby Bryde, vorvaňů, delfínů a mořských želv. Plavte se s cestovními kancelářemi. Ty jsou certifikovány organizacemi na ochranu volně žijících živočichů včetně World Cetacean Alliance, jako je Lobosonda, jejíž některé výlety jsou na palubě tradiční dřevěné plachetnice.

Turistická stezka podél útesu, pohoří v pozadí; Květen - měsíc plný akcí, lákavých nejen pro cestovatele
Malebné turistické stezky křižují ostrov Madeira a stávají se tak ideální pro pěší turistiku a trekking nejen na jaře

Austrálie

Vzhledem k tomu, že podzim a zima zasáhly města Down Under na jižním pobřeží, květen se stává skvělým časem pro dobrodružství do Outbacku. A to zvláště s otevřením dvou nových podívaných. První, Wintjiri Wiru, je dlouho očekávaná zvuková a světelná show na Uluru. S názvem, který v místním jazyce Anangu naznačuje „krásný výhled na obzor“, má toto pohlcující představení zahrnovat choreografickou sekvenci 1 000 světelných dronů vynášejících k nebi staré domorodé obrazy, vyprávějící kapitolu příběhu předků Mala z Uluru a Kaltukatjara (řeka Docker).

Bude to první projekce a drone show tohoto rozsahu. Ta má běžet jako pravidelná atrakce kdekoli a vytvořila se ve spolupráci mezi Voyages Indigenous Tourism Australia a Anangu – správci regionu a jedné z nejstarších žijících nepřetržitých kultur na světě. Návštěvníci si jej prohlédnou z udržitelně postavené plošiny na vrcholu pouštní duny.

Další velkolepé umělecké dílo, které přistane v australském Red Center, je Light-Towers. Tato nová instalace britsko-australského umělce Bruce Munroa obsahuje 69 dvoumetrových věží. Ty mění barvu v souladu s hudbou, která z nich hraje. Bude to druhý umělecký kus Outback od Munro, jehož Field of Light se instalovalo na Uluru v roce 2016.

Tip na udržitelné cestování: Od roku 2019 se lezení na Uluru zakázalo. Existuje však mnoho uctivých a dobrodružných způsobů, jak zažít australské „duchovní centrum“. Cyklistické a pěší výlety kolem základny vás dostanou až ke skále s výkladem místních domorodých vypravěčů. Nebo vyzkoušejte ekologicky certifikovanou prohlídku velblouda (stvoření, které se po vnitrozemí potuluje od roku 1800). Jedná se o nový způsob, jak překonat horko a zachytit tuto velkolepou fotografii z červeného kamene.