Santa Fe se stává odvážnějším rodinným vozem

Minulý měsíc byla světu odhalena šokující proměna modelu Hyundai Santa Fe 2024. To sice trochu kazí překvapení, ale Hyundai nyní odhalil další konkrétní podrobnosti o novém divoce stylizovaném SUV střední třídy. Nejenže je Santa Fe páté generace větší než jeho předchůdce téměř ve všech ohledech, ale přináší i nové prvky výbavy, včetně toho, že americké modely znovu získají třetí řadu sedadel.

Santa Fe – větší a odvážnější než kdy dříve

Kdyby se Santa Fe stále nejmenovalo Santa Fe, nikdo by nepoznal, že auto vypadající jako z Minecraftu, které vidíte na těchto fotografiích, má nějaký vztah k odcházející generaci, která debutovala v modelovém roce 2019 a v roce 2021 prošla faceliftem. Aby zajistili, že přihlížející poznají, že nové Santa Fe je ve skutečnosti Hyundai, společnost do něj zakomponovala přední a zadní světelné prvky ve tvaru písmene H, které dotvářejí in-your-face design.

2024 hyundai santa fe in terracotta orange rear
Hyundai Santa Fe

Ve srovnání s předchozím Santa Fe verze 2024 roste vpředu i vzadu, nahoru i dolů a mezi nápravami. Nyní měří na délku 4,8 metru, což je o 4,5 cm více než dříve. To je sice stále o 15 cm méně než třířadý Hyundai Palisade, ale vzdálenost mezi nápravami Santa Fe se prodloužila o 5 cm. Jeho rozvor 2,8 m nyní poskytuje více místa pro cestující, konkrétně pro třetí řadu. Dříve odcházející generace, prodávající se na jiných trzích, nabízela další řadu. Nicméně ty, prodávané na našich březích, byly v nabídce pouze se dvěma řadami.

Nové Santa Fe je sice stejně široké jako dříve, ale nyní je zhruba o 2,5 až 5 cm vyšší. Nepočítáme-li výrazné střešní ližiny, které jsou k dispozici. Na rozdíl od dřívějška je nyní k dispozici s obřími 21 palcovými koly. Dříve byly největší sadou dvacítky. Hyundai také uvádí, že je zde více místa pro převážení věcí lidí, přičemž nákladový prostor za vzdálenější zadní řadou narostl na 0,76 metrů krychlových. Větší otvor pro zvedací dveře má usnadnit přesun věcí dovnitř a ven.

Otevřenější koncept uvnitř Santa Fe

Až lidé nastoupí do přepracovaného Santa Fe, je možné, že si ho spletou s Land Roverem. To možná nepotěší majitele vozů Land Rover, ale pravděpodobně to ocení všichni ostatní. Myslíme si, že nový design přístrojové desky se vzpřímeným uspořádáním a decentními prvky ve tvaru písmene H vypadá hezky. Oceňujeme také nový řadicí sloupek a začlenění fyzických ovladačů audiosystému i některých ovladačů klimatizace, které vývojáři umístili na 6,6 palcovém dotykovém panelu.

2024 hyundai santa fe interior
Santa Fe – interiér

Středobodem palubní desky je jediný zakřivený panel, na němž jsou umístěny dvě 12,3 palcové obrazovky. Jedna pro ukazatele a druhá pro informační a zábavní systém. Také volant vypadá luxusně. Středová konzola je údajně přístupná pro cestující na předních sedadlech i ve druhé řadě a nad vyhloubenou částí najdeme dvojici bezdrátových nabíjecích podložek. K dalším unikátním prvkům patří přihrádka v horní části odkládací schránky, která pomocí ultrafialového světla dezinfikuje drobné předměty.

Cestující na předních sedadlech, kteří si chtějí vykopnout nohy, si mohou nasadit opěrky nohou, i když není jasné, zda jsou standardem nebo volitelnou výbavou. Kapitánská křesla ve druhé řadě jsou k dispozici s elektrickým nastavením a třetí řadu lze sklopit až o 10 stupňů. Hyundai uvádí, že cestující ve druhé a třetí řadě mají více místa k roztažení. Ve srovnání s odcházejícími modely se třemi řadami sedadel je to nárůst o 6 cm na vzdálenějších zadních sedadlech.

Santa Fe 2024 společnost vybavila řadou asistenčních technologií pro řidiče, které sahají od automatického nouzového brzdění, automatických dálkových světel, sledování mrtvého úhlu a asistenta pro jízdu v jízdním pruhu až po poloautonomní jízdní režimy. Vedle bezpečnostních prvků, které zamykají dveře, aby lidé náhodou nevstoupili do provozu, je zde nový monitor pozornosti řidiče a radarová připomínka kontroly zadních sedadel.

2024 hyundai santa fe interior
Hyundai Santa Fe

Ceny a pohonné jednotky

Možnosti pohonných jednotek modelu Santa Fe se neliší tak radikálně jako jeho vzhled. Ve skutečnosti se v podstatě nezměnily. Základní 2,5 litrový čtyřválec se v Severní Americe již nabízet nebude. 2,5 litrový čtyřválec s turbodmychadlem zůstává s výkonem 277 koní a točivým momentem 420 N.m. V nabídce je i nadále. Opět se setkáme se spojením osmistupňové dvouspojkové automatické převodovky a pohonem předních nebo všech kol.

Plug-in-hybridní pohonná jednotka rovněž ztratila americké občanství, ale hybridní varianta – přeplňovaný 1,6litrový čtyřválec spojený s elektromotorem – zůstává zachována. Tato konfigurace zahrnuje šestistupňovou automatickou převodovku a pohon všech kol a očekává se, že bude mít stejný kombinovaný výkon 226 koní. Na odhady spotřeby paliva si však budeme muset počkat, protože tyto údaje ještě nebyly certifikovány agenturou EPA.

Hyundai uvádí, že Santa Fe 2024 se dostane do amerických prodejen někdy v první polovině příštího roku. Společnost zatím nezveřejnila ceny. Nicméně očekáváme, že základní model bude začínat těsně pod 40 tisíci dolary (900 000 Kč), protože hybridní pohonné ústrojí se zdá být standardní výbavou. Silnější 2,5 litrový čtyřválec s turbodmychadlem ve spojení s vrcholnou výbavou Calligraphy pravděpodobně zvýší cenu Santa Fe na 50 000 USD (1,1 milionu Kč).

Zdroj: caranddriver, Vapol