Mini Cooper Electric má větší výkon a dojezd

Nová generace Cooperu debutuje jako elektrický dvoudveřový hatch. Na cestě jsou i modely s benzinovým motorem, čtyřdveřová verze a varianta JCW. Hatchback Mini Cooper Electric 2025 se svěží tváří a vylepšeným ekologickým vzhledem debutoval s větším výkonem, větším dojezdem a větším oslněním. Oba nové modely, představené společně s Mini Countryman Electric, znamenají pro značku začátek nové generace.

Styl hatchbacku je charakteristický pro Mini, ale s čistými liniemi a úhlednějšími proporcemi. Skutečná vylepšení se skrývají těsně pod povrchem. Také jeho interiér obohatili o řadu vylepšení a mechanické prvky pod ním slibují, že se stane konkurenceschopnějším na trhu s elektromobily.

Mini Cooper Electric nabízí veselý interiér

Ačkoli neočekáváme, že by se v novém voze objevilo o mnoho více místa pro cestující než v současné generaci Cooperu, nabízí prémiovější interiér. Zjednodušený design odstraňuje nepořádek na středové konzole a palubní desce, zatímco bohatší materiály uvidíme v celém interiéru pro luxusnější atmosféru.

2025 mini cooper se electric interior
Mini Cooper Electric – interiér

Ústředním prvkem kabiny modelu Cooper Electric je velká kruhová obrazovka, na které běží rozhraní infotainmentu Mini nové generace. Tento panel OLED poskytuje ostrou grafiku a přizpůsobitelný vzhled. Uživatelé na něj mohou například nahrát vlastní fotografie a vytvořit tak jedinečné pozadí.

Látkou obložená palubní deska ukrývá LED diody, které zajišťují ambientní osvětlení, jež se mění podle toho, v jakém jízdním režimu se vůz nachází. Na palubní desce samozřejmě zůstaly pro Mini typické přepínače. Nicméně i ty zredukovali s ohledem na jednoduchost.

Celkově je interiér příjemnějším místem pro trávení času. To je dobře vzhledem k tomu, že řidiči pravděpodobně musí využívat veřejnou nabíjecí infrastrukturu. A pokud sedíte uvnitř a čekáte, než se vůz nabije, může vás Cooper Electric zabavit stažitelnými videohrami, které si můžete zahrát pomocí displeje umístěného uprostřed.

Opravená mechanika

Mini Cooper Electric dostaneme ve dvou silných verzích. E a SE, přičemž základní verze dostane elektromotor o výkonu 181 koní a vylepšený model dostane šťávu o výkonu 215 koní. Oba mají pohon předních kol a zatím není jasné, zda se na americký trh dostanou oba, nebo jen silnější SE.

Měli jsme možnost řídit prototyp a hravé jízdní vlastnosti Cooperu zůstaly zachovány i v novém modelu. Mini uvádí, že E zrychlí na 100 km/h za 7,3 s a SE zvládne stejný úkol za 6,7 s. Nicméně my jsme se současným modelem, který má výkon 181 koní, zvládli zrychlení na stovku za 6,1 s, takže si myslíme, že oba odhady jsou konzervativní.

2025 mini cooper electric
Mini Cooper Electric

Naší největší výtkou k současnému modelu Mini Cooper Electric je jeho neuspokojivý dojezd. Podle EPA činí 180 km na jedno nabití. Nová verze těží z mnohem větších akumulátorů. Současný Cooper SE, který se prodává v USA, má 28,9 kWh akumulátor, ale nová verze dostane 58,4 kWh jednotku. To zvýší dojezd na jedno nabití na přibližně 320 km. To je sice stále méně než u jiných elektromobilů, ale Mini se tím přibližuje konkurenci.

Ačkoli se Mini nejprve soustředí na uvedení elektrické varianty svého nového hatchbacku Cooper, společnost uvedla, že modely s benzinovým pohonem budou i nadále součástí portfolia. Mini dokonce potvrdilo plány na oživenou výkonnou edici John Cooper Works. Očekáváme, že přeplňované tří- a čtyřválcové motory používané v současné generaci vozu budou přeneseny i do přepracovaných modelů pro rok 2025. Více se dozvíme až blíže k uvedení vozu na severoamerický trh. Předpokládáme, že by to mohlo být již na jaře příštího roku.

Zdroj: caranddriver, Vapol