AMG CLE53: Kupé, které se stává svižnějším

„Napumpujeme vás!“ Tak si lze představit reakci Hanse, Franze a všech jejich kamarádů u AMG na nové kupé Mercedes-Benz CLE. Mělo premiéru loni v létě v podobě čtyřválce CLE300 a šestiválce CLE450. Výsledkem je Mercedes-AMG CLE53, který po úpravě svalů v centrále AMG v Affalterbachu dostal název Mercedes-AMG CLE53.

Mřížka chladiče se svislými lamelami je možná prvním poznávacím znamením, že se jedná o verzi AMG. Nicméně mnohem výraznějším prvkem jsou zvětšené přední a zadní blatníky. Ty se ve srovnání s běžným kupé CLE rozšířily o 58 mm vpředu a 76 mm vzadu. Přední blatníky specifické pro AMG navíc umožnily posunout přední kola modelu CLE53 o 10 mm dopředu. Tím vůz získal o zlomek delší rozvor. Zvětšil se také spodní přední vstup vzduchu, přepracovaná kapota obsahuje funkční ventilační otvor, ze spodní části karoserie vystupují nástavce prahů, jsou zde čtveřice výdechů výfuku a na víku palubní desky vyrůstá malý kachní spoiler. Volitelný paket AMG Performance Studio přidává zadní difuzor, větší zadní spoiler a úpravy přední masky. Souhrn změn dodává tomuto vozu vizuální hrozivost a dostupný matný lak této atmosféře opravdu pomáhá.

Mercedes AMG CLE53

Motivace AMG CLE53

CLE53 nenásleduje příkladu sedanu Mercedes-AMG C63, který využívá velmi komplexní přeplňovaný čtyřválcový plug-in-hybridní pohon. Místo toho zůstává u přeplňovaného a turbodmychadlem přeplňovaného řadového šestiválce o objemu 3,0 litru. Stejně jako v modelu CLE450 pomáhá turbodieselu šestiválec 48voltovým hybridním systémem, ale verze AMG je o stupeň výš. V CLE53 má výkon 443 koní a točivý moment 553 N.m – s funkcí overboost, která přidává dalších 40 N.m až na 10 sekund. To jsou vydatné nárůsty oproti variantě Benz (375 koní, 495 N.m). Zároveň představují nárůst o 14 koní oproti předchozím modelům „53“. Dodatečný výkon má na svědomí nové elektricky poháněné turbodmychadlo, které zvyšuje plnicí tlak a zajišťuje funkci overboost. Mezi další změny patří nové pístní kroužky a přepracované sací a výstupní kanály.

Zatímco konkurenční BMW M4 nabízí manuální převodovku, AMG se o manuály nezajímá a zde není. O řazení se stará devítistupňová automatická převodovka upravená pro AMG, která si, pro AMG nezvykle, ponechala měnič točivého momentu. I bez spojkového pedálu však obsahuje funkci Race Start. Ta je v režimu Sport a vyšším dostupná pouhým přidržením brzdy a sešlápnutím plynu. Pohon všech kol je stejně jako u všech modelů CLE standardem a systém AMG s pohonem zadních kol dokáže odpojit přední nápravu a poslat 100 % výkonu dozadu.

Po dokoupení paketu AMG Dynamic Plus získáte kromě jízdních režimů Comfort, Sport, Sport+, Individual a Slippery také režim Race. V rámci režimu Race lze odemknout funkci Drift, která však vyžaduje více kroků. Součástí paketu jsou také adaptivní uložení motoru a červené brzdové třmeny. Všechny vozy AMG CLE53 však mají stejný brzdový hardware. Přední 14,6 palcové ventilované kotouče stlačují čtyřpístkové třmeny a zadní 14,2 palcové ventilované kotouče. Paket AMG Driver’s dostupný na jiných trzích zvyšuje omezovač rychlosti ze 250 km/h na 270 km/h, ale v USA se nabízet nebude.

Jízda s CLE53

Posílený šestiválec se rozjíždí bez hrdelního řevu osmiválců AMG, a i když je aktivní výfuk přepnut do hlasitějšího programu, při ubrání plynu se ozývá jen slabé burácení. Přesto motor zní skvěle, když stoupá na otáčkoměru, a teatrálnost nám nechybí – i když někomu by mohla. Pohonná jednotka je dostatečně silná. AMG uvádí čas z nuly na 100 km/h 4,2 s a 4,0 s s funkcí Race Start. To nám připadá konzervativní, očekáváme číslo na úrovni třístovky.

CLE53 – interiér

Projíždíme téměř nekonečnou sérii zatáček stoupajících a klesajících po horách na španělském Tenerife s nulovým stékáním a jen občasnými svodidly a řízení CLE53 poskytuje vítanou míru zpětné vazby, zejména v režimech Sport a Sport+. To znamená skutečné zlepšení oproti standardnímu kupé CLE. Přáli bychom si pouze větší nárůst úsilí při větším navinutí zámku. Při vyjíždění z pomalých zatáček je také cítit větší příklon točivého momentu dozadu ve sportovních jízdních režimech a standardní řízení zadních kol, které při rychlostech do 100 km/h natáčí zadní kola proti předním až o 2,5 stupně, zostřuje reakce v zatáčkách. AMG vybavuje CLE53 ocelovými pružinami a adaptivními tlumiči, jejichž tuhost se mění v závislosti na jízdním režimu. Od produktu AMG lze očekávat tvrdé ovládání karoserie, a to zde najdete. Pokud se však odchýlíte od režimu Comfort, pocítíte také určitou tvrdost jízdy.

Vůz, který jsme řídili, měl na přání dodávaná sedadla AMG Performance, která jsou pevně polstrovaná a úzká v bocích, ale drží vás na místě – a to bez sadismu nejextrémnějších křesel BMW M. Řidič se dívá na specifickou masku chladiče AMG se dvěma vystouplými výčnělky. V těsných zatáčkách se musíte dívat kolem mohutných A-sloupků, a jak se dalo očekávat, výhled dozadu přes dramaticky se svažující zadní sklo není nejlepší.

Interiér

Volant specifický pro AMG obsahuje dva ovladače pro přepínání mezi celkovými jízdními režimy nebo jednotlivými parametry (výfuk, odpružení atd.). Přístrojový displej AMG CLE53 s úhlopříčkou 12,3 palce umožňuje řidiči sledovat další výkonnostní ukazatele ve srovnání s běžným CLE, ale 11,9 palcová středová dotyková obrazovka se systémem MBUX třetí generace je v podstatě stejná jako v kupé Benz a sedanu třídy C. Na rozdíl od běžného CLE53 má řidič možnost sledovat i další výkonnostní ukazatele. Tento infotainment se nemůže rovnat snadnosti ovládání BMW řady 4 a dotyková tlačítka a posuvníky nejsou ideální při intenzivní jízdě.

V současné době se jedná o jediný dvoudveřový vůz Mercedes-AMG kromě sportovních vozů SL a AMG GT. Pokud se podíváme na konkurenční kupé, CLE53 se dobře vyrovná Audi RS5, ale není tak výkonný jako BMW M4, ani tak tvrdý jako varianty M4 CS a Competition. Nicméně i když je to poprvé, co AMG sáhlo po novém kupé, nemusí to být naposledy – předpokládáme, že se k němu někdy přidá i varianta CLE63. Steroidnější AMG CLE je možná v nedohlednu, ale tělocvičně laděný CLE53 úspěšně přináší do dvoudveřového vozu střední třídy Benz dávku charakteristického šviháctví značky.