Koncepty Fiat – stanou se předobrazem budoucích modelů Panda?

Fiat se snaží dostat zpět do formy s rozšířenou rodinou nových modelů. Značka dnes představila pět nových konceptů

Ačkoli se stal Fiat v roce 2023 nejprodávanější značkou Stellantis, jeho dny slávy v Evropě jsou dávno pryč. Italská značka se však snaží dostat zpět do formy s rozšířenou rodinou nových modelů. Tyto koncepty Fiat (5) se dnes představily světu – nikoli však na ženevském autosalonu 2024. Koncepty vypadají, jako by se měly stát předobrazem rodiny modelů Panda.

Náhrada za stárnoucí model Panda – „City Car“

Co můžeme brzy očekávat z hlediska produktů a designového jazyka společnosti Fiat? V čele by měla stát dlouho očekávaná náhrada stárnoucího modelu Panda. Modernizované supermini měl původně nahradit v roce 2019 model Centoventi a nyní se blíží realitě novým konceptem nazvaným jednoduše „City Car“.

„Mega Panda“

Nový model, označovaný jako „Mega Panda“, se v produkční podobě představí v červenci, kdy Fiat oslaví 125. výročí svého založení. Skříňový model segmentu B má být větší než dosluhující vůz a hovoří se o něm jako o globálním modelu se spalovacími motory a plně elektrickým pohonem.

Nová generace Pandy má být v podstatě obdobou Citroënu C3 od Fiatu. Tento koncept od Fiatu je zábavným pojetím modelu Panda 4×4 z 80. let. Model naznačuje, že následná sériová verze bude mít lepší světlou výšku, mohutné proporce a robustní vzhled.

Koncept „Giga Panda“

Takzvaná „Giga Panda“ je větší crossover, který Fiat hodlá postavit proti nové Dacii Duster. A to za předpokladu, že se skutečně dostane do výroby. I on přejímá rysy krabicového designu s prosvětlenými obdélníky, hranatými podběhy kol a plochou linií střechy. Vypadá to, že Fiat chce být u svých budoucích modelů odvážnější.

Jezdí vysoko na terénních pneumatikách a vypadá spíše jako zvednutý minivan, něco jako Fiatova variace na Mitsubishi Delica
Jedním z konceptů od Fiatu je i obytná verze

Fastback se jeví jako kupé verze modelu Giga Panda se silně skloněnou linií střechy. Fiat naznačuje, že koncept je oknem do budoucnosti modelu určeného pro Latinskou Ameriku, Blízký východ, Afriku, „a dokonce i Evropu“.

Obytný vůz?

Jezdí vysoko na terénních pneumatikách a vypadá spíše jako zvednutý minivan, něco jako Fiatova variace na Mitsubishi Delica. Toto „ultimativní vozidlo pro všechny“ je také poklonou modelu Panda 4×4 z 80. let a doufejme, že se jednou dostane do výroby.

Posledním konceptem od Fiatu je pickup

Vozy Fiat se těší velké oblibě v některých částech světa, například v Latinské Americe. Mezi relevantní produkty patří Strada a Fullback, později v roce 2024 přijde na řadu Titano. Nemělo by být překvapením, že pátým a posledním novým konceptem se má stát pickup s dvojitou kabinou. Fiat věří, že tento model může být komerčně úspěšný i v Evropě.

Jeden model ročně

Po oficiálním uvedení nové Pandy v červenci hodlá Fiat v letech 2025 až 2027 každoročně představit nový model. Obnovené produktové portfolio přijde po úspěšném roce 2023, kdy značka Stellantis prodala 1,35 milionu vozů.

Zdroje: motor1, TowPoint