Dacia Duster 2024 přidává hybridní pohon a dvoulůžko

Dacia pod hlavičkou Renaultu vzkvétá. SUV Duster se vrací do své třetí generace, která přidává trochu sofistikovanosti za dobrou cenu

Dacia pod hlavičkou Renaultu vzkvétá, vzhledem k tomu, že tato levná rumunská značka má dva nejoblíbenější vozy v Evropě. Do října patřilo supermini Sandero k nejprodávanějším vozům na starém kontinentu, zatímco Duster se dostal do první patnáctky. Dacia Duster 2024 se vrací do své třetí generace, která přidává trochu sofistikovanosti, ale soustředí se na to podstatné, aby zůstala levná a podbízela se svým luxusnějším a dražším konkurentům.

Dacia Duster 2024

Pokud by vám styling připadal povědomý, máte k tomu dobrý důvod vzhledem k tomu, že Dacia Duster 2024 navazuje na rozpačitě pojmenovaný Bigster představený na začátku roku 2021. Je to téměř přesný obraz tohoto konceptu, z něhož se vyvine větší model umístěný nad Dusterem.

Toto SUV bez příkras vypadá robustněji než jeho předchůdce, má navíc plastové obložení karoserie a mohutnější ližiny, které umocňují jeho outdoorový charakter
Dacia Duster 2024

Toto SUV bez příkras vypadá robustněji než jeho předchůdce, má navíc plastové obložení karoserie a mohutnější ližiny, které umocňují jeho outdoorový charakter. Na světlech převzal motiv písmene „Y“ a kliky zadních dveří má integrované do C-sloupků.

Specifikace vozu

S délkou 4 343 mm je nový Duster téměř stejně dlouhý jako jeho předchůdce. Jedná se však o skutečný model nové generace, protože využívá odlišný základ díky přechodu na sofistikovanější platformu CMF-B. Díky modernější architektuře převzaté od mateřské společnosti Renault se podařilo zlepšit balení a zvýšit objem nákladového prostoru o šest procent na 472 litrů. Cestující na zadních sedadlech navíc získali více místa pro nohy než dříve. Pro větší praktičnost může volitelný střešní nosič unést až 80 kg.

Vylepšení uvnitř vozu

Interiér se obejde bez efektních materiálů a zůstane jednoduchý s tvrdými plasty, které by měly vydržet zkoušku časem. Ty nemusí nutně vypadat hezky, ale záměrem značky Dacia je vytvořit odolnou kabinu při zachování nízkých nákladů. Uvnitř na vás čeká sedmipalcový digitální přístrojový štít s 10,1palcovou dotykovou obrazovku mírně nakloněnou směrem k řidiči.

Uvnitř na vás čeká sedmipalcový digitální přístrojový štít s 10,1palcovou dotykovou obrazovku mírně nakloněnou směrem k řidiči
Interiér nabízí nové vylepšení a technologie

K dispozici jsou také až čtyři osvětlené porty USB, bezdrátové nabíjení chytrého telefonu, audiosystém se šesti reproduktory a podpora bezdrátových systémů Android Auto a Apple CarPlay.

Jsme rádi, že zde stále zůstala konvenční tlačítka pro nastavení klimatizace, zatímco na volantu je také řada staronových ovládacích prvků. Po stranách dvou obrazovek se nachází držák na chytrý telefon, který je dnes pro Dacii běžným znakem. Vzadu je na přání dodávaný paket Sleep Pack s rozkládacím dvojlůžkem, který je doplněn stolkem a odkládacím prostorem. Dacia uvádí, že sestavení všeho trvá méně než dvě minuty.

Pod kapotou

Vznětový motor v nabídce nenajdete, protože osvědčený 1,5litrový dCi od Renaultu zmizel. Místo toho začne Duster 2024 nabízet jednotkou TCe 130 v podobě přeplňovaného motoru o objemu 1,2 litru. Tato tříválcová jednotka pracuje v Millerově cyklu a využívá mild-hybridní uspořádání. Lze jej mít s pohonem předních nebo všech kol se šestistupňovou manuální převodovkou. Dacia uvádí, že spotřeba paliva se oproti neelektrifikované verzi stejného motoru snížila o 10 %, přičemž výkon je nyní také lepší.

Motor ECO-G 100

Motor ECO-G 100 jezdí na zkapalněný ropný plyn (LPG) a s 50litrovou nádrží na benzin a 50litrovou nádrží na LPG naplněnou po okraj ujede až 808 mil 1 300 km. První nádrž je umístěná pod zadní lavicí, zatímco druhá pod podlahou zavazadlového prostoru, takže objem zavazadlového prostoru zůstává nezměněný. Nejde jen o to, že LPG je výrazně levnější než benzin, protože Dacia tvrdí, že emise CO2 jsou nižší o 10 % ve srovnání s ekvivalentním motorem poháněným pouze benzinem.

Hybridní uspořádání z modelu Jogger

Nejdůležitější novinkou z hlediska pohonných jednotek je převzetí hybridního uspořádání zděděného z vozu Jogger. Kombinuje motor s přirozeným sáním o objemu 1,6 litru se dvěma elektromotory, 1,2kWh baterií a automatickou převodovkou. Jeden z elektromotorů poskytuje výkon 49 koní, zatímco druhý slouží jako startér/generátor.

Duster Hybrid 140 podporuje rekuperační brzdění a jeho pohonné ústrojí se vždy rozjíždí v elektrickém režimu. Dacia uvádí, že spotřeba paliva se sníží v průměru o 20 % a při jízdě ve městě až o 40 %. Rumunská značka odhaduje, že ve městě budete jezdit v elektrickém režimu po 80 procent času.

Novinky

Nová Dacia Duster 2024 zůstává kompetentní mimo vyšlapané cesty, protože u modelu AWD nabízí světlou výšku 217 mm. Nabízí nájezdový úhel 31 stupňů a výjezdový úhel 36 stupňů. Má dokonce systém kontroly rychlosti při sjíždění z kopce, který automaticky upraví rychlost tak, aby umožnil plynulé sjíždění. Funguje v rozmezí 0 až 30 km/h a lze jej aktivovat i při couvání. Na výběr je také pět jízdních režimů: Auto, Sníh, Bahno/Písek, Off-Road a Eco.

Uvnitř je nyní více prostoru
Uvnitř si můžete vytvořit dvoulůžko

Třetí generace modelu se má začít prodávat příští rok. Od uvedení původního modelu Duster na trh před 13 lety se Dacii podařilo prodat více než 2,2 milionu kusů. Od roku 2018 je Duster nejprodávanějším SUV pro jednotlivce v Evropě. Pro představu, jak je toto SUV v Evropě úspěšné, je třeba uvést, že v továrně v rumunském Pitești se denně vyrobí téměř 1 000 kusů. To vychází na jedno vozidlo každou minutu.

Zdroje: motor1, Vapol