Donkervoort F22 debutuje s motorem Audi

Nejnovější model od Donkervoortu s označením F22 se objevilo na trhu. Je pojmenované po prvorozené dceři generálního ředitele společnosti

Nejnovější superauto od Donkervoortu s označením F22 se objevilo na trhu. Nicméně není pojmenovaný po stíhačce páté generace, kterou používá americké letectvo. Ve skutečnosti je pojmenovaný po prvorozené dceři generálního ředitele Denise Donkervoorta Filippe, která se narodila 22. května 2022.

A přestože se může podobat modelu D8 GTO společnosti, není v něm přenesená jediná matice, šroub nebo panel karoserie. Jedná se o nový supersport pro novou éru.

Donkervoort F22

Status supersportu si zaslouží díky poměru výkonu ku hmotnosti 666 koní. To je více než u Bugatti Veyron, a to díky 2,5l přeplňovanému řadovému pětiválci od Audi, který je vyladěný na výkon 492 koní (367 kW).

Ve zkušených rukou dokáže vůz dosáhnout rychlosti 100 km/h za 2,5 sekundy
F22

Tento výkon se přenáší na zadní kola starým způsobem. A to konkrétně pětistupňovou manuální převodovkou, která je spojená s diferenciálem s omezenou svorností Torsen. Ve zkušených rukou dokáže vůz dosáhnout rychlosti 100 km/h za 2,5 sekundy. Maximální rychlost je 290 km/h, ale F22 není stavěný na čistou rychlost.

Co nejnižší hmotnost

Výše zmíněný motor není jediným důvodem působivého poměru výkonu a hmotnosti. Pro Donkervoort se při vývoji F22 stalo rozhodujícím udržení hmotnosti na minimu. Výsledkem tedy je dvoumístný vůz s hmotností 1653 kg, který je legální pro silniční provoz.

Podvozek spojuje tenkostěnnou trubkovou ocel s uhlíkovými vlákny, čímž vznikl vůz s dvojnásobnou tuhostí oproti odcházejícímu modelu D8 GTO
Donkervoort F22

Podvozek spojuje tenkostěnnou trubkovou ocel s uhlíkovými vlákny, čímž vznikl vůz s dvojnásobnou tuhostí oproti odcházejícímu modelu D8 GTO. Díky tomu se také zostřilo řízení a ovladatelnost, což umožnilo širokým pneumatikám Nankang (18 palců vpředu, 19 palců vzadu) přilnout ke zpevněnému povrchu s tou největší přesvědčivostí. Donkervoort tvrdí, že F22 dokáže v zatáčkách vytáhnout 2,15 g.

Ocelové brzdy

Když je třeba zastavit, ocelové brzdy se čtyřpístkovými třmeny nabízejí zpomalení 1,2 g. Připravte se však na to, že je potřeba pořádně sešlápnout pedál, protože brzdy modelu F22 nemají posilovač.

Stejně tak je volitelná asistence pro hřebenové řízení. Proto zde nenajdete žádný systém kontroly stability, ale je zde nastavitelná kontrola trakce. Nezávislé zavěšení kol má volitelný hydraulický systém pro zvýšení vozu o 35 mm pro překonávání rychlostních nerovností.

Interiér

V interiéru je na přání k dispozici integrovaný informační a zábavní systém iPad. Řidič má k dispozici malý digitální displej s přístroji. Kolem řadicí páky se nachází jen několik tlačítek pro ovládání různých systémů. Střešní panely z uhlíkových vláken se zvedají ručně a jsou uložené vzadu.

Sedadla Recaro mají k dispozici šestibodové bezpečnostní pásy, které jsou schválené pro jízdu na silnici i na okruhu. A ano, má motýlkové dveře
Motýlkové dveře

Sedadla Recaro mají k dispozici šestibodové bezpečnostní pásy, které jsou schválené pro jízdu na silnici i na okruhu. A ano, má motýlkové dveře.

Cena F22

Jeho základní cena v Evropě se pohybuje okolo 5,95 miliónů korun a k dispozici se objeví také rozsáhlý seznam příplatkové výbavy. Tento seznam může snadno přidat dalších 2,43 mil. korun. Rozhodně se jedná o levný dvoumístný vůz.

Nicméně automobilka vyprodala původní plánovanou sérii 50 vozů ještě předtím, než se uskutečnil tento debut. Vyrobených má být dalších 25 kusů, takže celkový náklad dosáhne 75 vozů. Tyto vozy se objeví na různých trzích po celém světě. Dodávky začnou v lednu 2023.

Zdroje: motor1, Top-Nosiče