Švýcarský průsmyk poprvé po 2000 letech bez ledu

Jogger běží podél ledovce Zanfleuron

Dokonce i Římané se plahočili sněhem a ledem přes Zanfleuronský průsmyk. V září by mohl být poprvé bez ledu kvůli dramatickému tání ledovců – to má důsledky i pro lyžování.

Průsmyk ve švýcarských Alpách, který se stal minimálně od římských dob zcela pokryt ledem, se postupně znovu odkrývá. Zanfleuron v lyžařské oblasti Glacier 3 000 v Les Diablerets by měl být do konce září zcela bez ledu, oznámili odpovědní za lyžařský areál.

Průsmyk v nadmořské výšce 2 800 metrů – po více než 2000 letech pod trvalým ledem – se již částečně odkrývá. Do oblasti ledovce Glacier 3 000 ve výšce 3 000 metrů se dostanete lanovkou. Sjezdovky tam patří k nejvyšším ve Švýcarsku. V roce 2012 se na průsmyku Zanfleuron naměřila tloušťka ledu kolem 15 metrů.

Turisté se začátkem srpna procházejí po ledovci Scex Rouge v alpském středisku »Glacier 3000«.  Už byla zakryta plachtami, aby zadržela taveninu.
Turisté se začátkem srpna procházejí po ledovci Scex Rouge v alpském středisku ,,Glacier 3 000″; už byla zakryta plachtami, aby zadržela taveninu

Současné tání v ledovcové oblasti ovlivní také lyžování, protože kdysi ledový průsmyk mezi ledovci Scex Rouge a Zanfleuron poskytl lyžařům spojení. Nyní pás země odděluje dva ledovce. Zvažovalo by se, jak by bylo možné stávající infrastrukturu přizpůsobit, vysvětlil ředitel lanovek Glacier 3 000 Bernhard Tschannen.

Ve Švýcarsku se místní úřady dlouhodobě snaží taveninu zadržet bílými plachtami.  Ledovec Scex Rouge ale stejně pravděpodobně úplně zmizí, odhadují vědci.
Ve Švýcarsku se místní úřady dlouhodobě snaží taveninu zadržet bílými plachtami; ledovec Scex Rouge ale stejně pravděpodobně úplně zmizí, odhadují vědci

Rekordní ztráta ledu

Na místě ledovce Scex Rouge, který se nachází v nadmořské výšce 2 971 metrů – stejně jako Zanfleuron také součástí Glascier 3 000 – podle výzkumníků pravděpodobně během příštích 10 až 15 let vznikne přírodní jezero. Glaciologové odhadují, že by pak mohla mít hloubku kolem deseti metrů a objem vody 250 000 metrů krychlových.

Ledovce tají v celých Alpách nadprůměrnou rychlostí kvůli předchozí suché zimě a nyní letošním horkým létům. Již v červenci úbytek ledovcové hmoty překonal dříve naměřené rekordy.

Ledovec Morteratsch ve švýcarském kantonu Graubünden podle toho ztrácí pět centimetrů za den a už v uplynulém měsíci se stal rozpuštěnější než na konci průměrného léta.

Rekordní rychlostí taje i pět německých ledovců. Aktuální snímky působivě ukazují, že ledová plocha během jediného roku výrazně ustoupila. Jižní Schneeferner na masivu Zugspitz by mohl skončit letos v létě. Podle předpovědí poslední ledovec na německém území zmizí zhruba za deset let.

Zdroj: spiegel, Vapol