Západonilský virus: Měli by se cestovatelé v Evropě obávat jeho nedávného výskytu?

Ve Španělsku a Itálii se u dvou osob zjistil západonilský virus. Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí šlo o místní nákazu

Poté, co na jaře propukla v Evropě horečka dengue a cestovatelé se ocitli v pohotovosti, objevily se před pár dny případy dalšího potenciálně smrtelného viru přenášeného komáry. Ve Španělsku a Itálii se u dvou osob zjistil západonilský virus. Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se jednalo o místní nákazu, nikoli o nákazu při cestách do tropických oblastí.

Případ v Itálii se odehrál 20. června v Modeně, městě v severním regionu Emilia-Romagna. Následoval po případu zjištěném v březnu ve španělské Seville.

Co je západonilský virus a jaké jsou jeho příznaky?

Virus západonilské horečky (WNV) může u lidí způsobit smrtelné neurologické onemocnění. Patří do skupiny virů japonské encefalitidy spolu s dalšími viry, jako je horečka dengue a žlutá zimnice. Přirozenými hostiteli západonilského viru jsou ptáci, ale obvykle jej šíří i komáři. V malém počtu případů lze vir přenášet také krevní transfuzí, dárcovstvím orgánů nebo těhotenstvím.

Přibližně u čtyř z pěti pacientů se WNV neprojevuje žádnými příznaky. Nicméně u zbývajících 20 % se vyvine v západonilskou horečku. Mezi příznaky patří náhlá vysoká horečka, bolest hlavy, ztuhlost šíje a vyrážka na krku, rukou nebo nohou. V těžších případech mohou nakažené postihnout např. záchvaty, svalová slabost a ochrnutí, uvádí ECDC.

Případ v Itálii se odehrál 20. června v Modeně, městě v severním regionu Emilia-Romagna
Kromě horečky dengue se v Evropě objevil také západonilský virus

Lidé starší 50 let – zejména pokud mají základní zdravotní potíže – mají větší pravděpodobnost, že vážně onemocní. U méně než 1 % lidí se rozvinou neurologické infekce, jako je meningitida nebo encefalitida, přičemž jeden z 10 případů je smrtelný. Příznaky se obvykle objeví dva až šest dní po nákaze, ale mohou se rozvinout až za 14 dní nebo déle. V nekomplikovaných případech obvykle odezní během tří až šesti dnů.

Jak se chránit před virem západonilské horečky?

Proti viru WNV zatím není k dispozici žádná vakcína pro lidi. Nejlepším způsobem, jak se tedy chránit, je předcházet komářímu bodnutí. Toho můžete dosáhnout tím, že nepojedete na dovolenou do postižených oblastí v době, kdy je výskyt komárů vyšší.

Virus dal o sobě vědět poprvé v roce 1937 v oblasti Západního Nilu v Ugandě. Nyní se vyskytuje v zemích po celém světě, včetně Afriky, Středního východu, západní a střední Asie, Severní Ameriky – a jižní a východní Evropy.

"Evropa již nyní pozoruje, jak změna klimatu vytváří příznivější podmínky pro invazivní komáry, kteří se šíří do dříve nezasažených oblastí a infikují více lidí nemocemi, jako je dengue,"
Změna klimatu zlepšuje podmínky pro invazivní komáry

Používání repelentů proti komárům, zakrývání rukou, nohou a chodidel a zamezení vstupu komárů do ložnice v noci může rovněž pomoci zabránit infekci. Pokud se necítíte dobře – zejména pokud máte horečku – měli byste kontaktovat svého lékaře a sdělit mu, kam jste v poslední době cestovali.

Proč se v Evropě objevuje stále více případů onemocnění přenášených komáry?

Rekordně vysoké teploty a další extrémní výkyvy počasí způsobené změnou klimatu způsobují v Evropě nárůst výskytu virů. „Evropa již nyní pozoruje, jak změna klimatu vytváří příznivější podmínky pro invazivní komáry, kteří se šíří do dříve nezasažených oblastí a infikují více lidí nemocemi, jako je dengue,“ uvedla minulý měsíc ředitelka ECDC Andrea Ammonová.

„Zvýšené mezinárodní cestování ze zemí s výskytem horečky dengue také zvýší riziko importovaných případů a nevyhnutelně také riziko lokálních ohnisek,“ dodala. Počet lokálně získaných případů horečky dengue v Evropě se v letech 2022 až 2023 téměř zdvojnásobil. Údaje naznačují, že v letošním roce by se mohl jejich počet ještě více rozšířit.

Kde v Evropě je nákaza nejpravděpodobnější?

Komáři tygrovaní přenášející horečku dengue se nyní vyskytují ve 13 evropských zemích: Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko.

První velké ohnisko WNV v Evropě se objevilo v Rumunsku v roce 1996. Od té doby se zaznamenaly případy v evropských zemích včetně Francie, Řecka, Maďarska, Itálie, Portugalska a Španělska.

V roce 2023 se v EU/EHP nahlásilo celkem 713 lokálně získaných případů ve 123 různých regionech. Ve 22 z nich se infekce prokázala poprvé. Tragické je, že na tento virus zemřelo 67 osob.

Případ zaznamenaný ve Španělsku v březnu letošního roku přišel neobvykle brzy, pravděpodobně v důsledku nezvykle teplého počasí. ECDC varuje, že komár zodpovědný za přenos viru dengue a zika se v Evropě šíří dále na sever, východ a západ a nedávno se usadil na Kypru.