Honda Civic Type R je skvěle ovladatelná díky odpružení

Honda Civic Type R

Honda Civic Type R je skvěle ovladatelná díky speciálnímu nastavení odpružení. Společnost Honda se postarala o to, aby byl Type R skvělý.

Při projíždění Honda Civic Type R 2019 po dálnici Angeles Crest Highway, očekáváte skvělý zážitek. Dostanete však nepopsatelně kouzelný zážitek. Už jste slyšeli spoustu lidí, kteří tento vůz chválí. Víte proč? Některé z nejdůležitějších prvků, díky nimž je tak kompetentní a pohodlný v rychlosti, se skrývají za předními koly. Pojďte se na ně podívat blíže, v čem spočívá dokonalost dvouosé vzpěry.

S tímto nesrovnatelným hatchbackem Honda Civic Type R jsme se seznámovali během týdne jízdy a 1 000 kilometrů na silnicích v kaňonech jižní Kalifornie. Po každé další jízdě na mě udělal větší dojem. Většinu času vyloženě nechchcete přestat řídit. Všechno na něm vymysleli dokonale. Nejvíc však zavěšení, zejména přední náprava, která používá poněkud netradiční permutaci zavěšení vzpěr MacPherson se samostatným nosičem nábojů.

Co skrývá Honda Civic Type R tak převratného?

Honda tomu říká Dual Axis Strut (dvouosá vzpěra). Něco jako zázračná kulka, která vyplňuje mezeru mezi normální vzpěrou a dvojitým vahadlovým zavěšením u vozů s pohonem předních kol. Namísto použití vzpěry a spodního kulového kloubu jako osy řízení vytvořila Honda Civic Type R samostatný nosič náboje se dvěma dalšími kulovými klouby, které fungují jako čepy. Pokud jste někdy viděli přední kloub vozu Jeep Wrangler, je do jisté míry podobný. Honda o tom má přehledný příspěvek.

Kolosální výhodou tohoto stylu zavěšení je možnost jemného nastavení odklonu, natočení, sklonu čepu a hlavně poloměru drhnutí ve srovnání s konvenční vzpěrou. Místo toho, aby bylo zavěšeno na neměnný horní kloub vzpěry, přesouvá všechny důležité prvky řízení do kola a umožňuje téměř nulový nebo optimalizovaný poloměr drhnutí.

Stručně řečeno, poloměr drhnutí je vzdálenost mezi středem pneumatiky a virtuální průchozí linií, která vede od horního čepu řízení ke spodnímu. Tato vzdálenost ovlivňuje pocit z řízení, hmotnost a odezvu. Představte si tuto vzdálenost jako delší nebo kratší přerušovací tyč nebo klíč. Poloměr drhnutí mění páku a zatížení předního zavěšení. Větší poloměr umožňuje, aby veškerý točivý moment pohonu předních kol ovlivňoval řízení, a torque steer je nežádoucím výsledkem, stejně jako celá řada špatných manýrů odpružení.

Skrývá ještě něco navíc?

Eliminace torque steer nebyla jediným cílem Hondy Civic Type R, protože tento vůz nemá nic jiného než úžasné řízení. Jeho přesnost na těch směšných 20palcových kolech a pneumatikách Continental působí nesrovnatelně s opravdovými sportovními vozy a disponuje zde vynikající váha a cit. Bylo by bláhové tvrdit, že dvouosá vzpěra slouží čistě k redukci řízení točivého momentu. Velká část kouzla CTR spočívá v hloubce mechanického inženýrství, které je posypáno chytrou kalibrací motoru pro optimalizaci dodávky výkonu. Dokonce ani diferenciál není nic zvláštního. Je to jen mechanický šroubový diferenciál s omezenou svorností, který používá spousta řidičů s předním pohonem.

Zdroje: The Drive, Vapol