Syntetické palivo pro závodní Mazdu MX-5 Miata

Mazda je další automobilkou, která zkoumá možnosti využití syntetického uhlíkově neutrálního paliva. Palivo vyzkouší poprvé letos

Mazda je další automobilkou, která zkoumá možnosti využití syntetického uhlíkově neutrálního paliva. V letošním roce se účastní závodů ENEOS Super Taikyu Series. Dále chce představit vůz Mazda CNF Concept, který se brzy zúčastní závodů. Díky těmto projektům podniká společnost nový krok v hodnocení nového paliva.

Palivo pro Mazdu MX-5 Miata

Mazda MX-5 Miata má ve výbavě čtyřválcový motor Skyactiv-G o objemu 2,0 litru od své značky. Měla by soutěžit v nedávno zavedené třídě ST-Q pro závodní speciály vyvinuté výrobci. Toyota se jí účastní s konceptem GR86 CNF, který je vybavený menším přeplňovaným tříválcovým motorem o objemu 1,4 litru a soupeří s vozem Subaru BRZ s 2,4litrovým plochým čtyřválcem.

Mazda MX-5 Miata má ve výbavě čtyřválcový motor Skyactiv-G o objemu 2,0 litru od své značky
Mazda MX-5 Miata

Závody jsou jedním z průmyslových segmentů otevřených zkoumání technologií alternativních paliv. Dacia pojede v roce 2025 Rallye Dakar na syntetické palivo a dokonce i Formule 1 začne za několik let používat tento materiál, který nyní předvádí bývalý mistr světa F1 Sebastian Vettel, jenž ukončil kariéru.

Obliba syntetického paliva

Syntetické palivo je v poslední době pro automobilky oblíbeným tématem. A to i přesto, že nadále investují do bateriových elektromobilů. Cesta k uhlíkové neutralitě může k úspěchu vyžadovat několik cest. Jedním z řešení by se mohla stát náhradní paliva typu drop-in. Je to rozhodně něco, co mnoho výrobců automobilů zkoumá.

Koncem loňského roku začala společnost Porsche ve svém závodě v Chile vyvíjet elektronické palivo. Mělo by však trvat ještě několik let, než začne být schopná vyrobit byť jen zlomek množství plynu, které svět spotřebuje za den. Toyota sice zkoumá možnosti využití uhlíkově neutrálního paliva, ale její generální ředitel má však výhrady k životaschopnosti této technologie, protože k její výrobě je zapotřebí velké množství energie. To by mohla být významná překážka pro její masové rozšíření. Šéf značky Volkswagen označil tuto látku za „zbytečný šum“.

Alternativa do budoucna?

Nicméně díky pokračujícímu laborování automobilky by se jednou mohla stát životaschopnou alternativou pro miliony automobilů se spalovacím motorem, které již jezdí po silnicích. Společnost Stellantis v dubnu oznámila, že syntetické palivo vyhodnocuje ve 28 rodinách svých benzinových a naftových motorů. Hodnotila motory vyrobené od roku 2014 do konce desetiletí.

Ačkoli se zdá, že spalovací motory jsou určené na smetiště, psát nekrolog je možná předčasné. Evropská unie na začátku tohoto roku odhlasovala povolení prodeje nových automobilů na syntetické palivo po roce 2035, což dává výrobcům automobilů alternativu k zákazu spalování ICE v bloku. Nebude však životaschopné, pokud jeho výroba bude vyžadovat příliš mnoho energie, což by popíralo jeho výhody. To je jeden z důvodů, proč se továrna Porsche nachází v Chile. Tedy v místě, kde fouká vítr 270 dní v roce pro větrné turbíny.

Zdroje: motor1, Towpoint