Jeep Willys MB zůstává ikonou i 80 let po dni D

Letos jsme si připomněli 80. výročí Dne D, kdy se spojenecká vojska vylodila v Normandii. Do historie se zapsal i Jeep Willys MB

Letos jsme si připomněli 80. výročí Dne D, kdy se 6. června 1944 spojenecká vojska vylodila v Normandii. Šlo o jednu z největších vojenských operací druhé světové války, při níž muži a stroje zahájili osvobozování Evropy. Mezi těmito vojáky, letadly, vyloďovacími plavidly a loděmi se do historie zapsal i jeden automobil: Legendární Jeep Willys MB.

Symbol vylodění spojenců v Normandii

Jeep Willys MB (Military Model B), který se stal skutečným symbolem vylodění spojenců na plážích Normandie 6. června 1944, dostal právem své místo v automobilovém panteonu. Vyráběl se v letech 1941 až 1945 pro americkou armádu. Účastnil se všech bojů o osvobození Evropy od nacistické okupace.

Vyráběl se v letech 1941 až 1945 pro americkou armádu
Jeep Willys MB se zúčastnil osvobozovacích misí v Evropě za druhé světové války

Společnosti Willys-Overland a Ford reagovaly na žádost americké armády v době, kdy druhá světová válka pustošila Evropu, a zkonstruovaly jeden z prvních vozů s pohonem 4×4 v historii automobilismu. Za necelých pět let se smontovalo více než 640 000 exemplářů, které byly z velké části odeslány do operačních oblastí. Přepravoval všechny od vojáků až po generály.

Švýcarský armádní nůž na kolech

S garantovanou hmotností 1 000 kg a rozměry 330 cm na délku, 157 cm palce na šířku a 174 cm na výšku byl Willys stvořen pro jízdu kamkoli, za jakéhokoli počasí a s jakýmkoli nákladem.

Lehký terénní vůz Willys Overland MB se čtyřválcovým benzinovým motorem o výkonu 60 koní při 3 820 otáčkách za minutu dosahoval maximální rychlosti 104,9 km/h za hodinu a dojezdu 379 km. Tento malý vůz, který se snadno udržoval a opravoval, se stal skutečným švýcarským armádním nožem spojeneckých sil, které se vylodily ve Francii.

Za necelých pět let se smontovalo více než 640 000 exemplářů
Jednalo se o jedno z prvních vozů s pohonem 4×4

A tak vznikl název Jeep

Jeho název možná vznikl ústním zkrácením písmen GP, tedy „General Purpose“, z čehož vznikl „Jeep“. Mohl však také pocházet ze zkratky „Just Enough Essential Parts“ (Dostatečně mnoho základních dílů). Tato zkratka odkazovala na jednoduchou, holou konstrukci vozidla. Ať tak či onak, během vylodění se mu říkalo Willys MB a název Jeep přišel až později.

Výbava Willys MB

V základní konfiguraci mělo toto malé vojenské auto ve výbavě kulomet a dva samopaly. Dále měl také vysílačku, což byl klíčový prvek pro jeho průzkumné a velitelské mise. Armáda, ohromená jeho robustností, neváhala přizpůsobovat své Jeepy situacím a požadavkům, s nimiž se setkávala.

Některé armáda přizpůsobila terénu, jako například ty nasazené v Normandské Bocage během bitvy po dni D. Tyto Jeepy používaly svislou lištu na kapotě k přetnutí drátů navlečených mezi dvěma stromy německými jednotkami, určených k zabití posádky těchto vozidel.

Jeep zůstává symbolem a dnes je pro mnoho nadšenců sběratelským artiklem. Během letošních oslav Dne D pravděpodobně potkáte na francouzských silnicích mnoho z těchto prvních džípů.