Aljaška – roadtrip v létě

Ve státě, kde je cesta často stejně poutavá jako cíl, je pokušení sestavit náročný, akcí nabitý itinerář Aljašky více než lákavé. Trasy zde vedou od lesů Panhandle až po mrazivou arktickou tundru.

Síť silnic je však jen o málo větší než síť silnic na Rhode Islandu, a tak je omezeno, jak daleko se můžete s autem dostat. Naštěstí je mnoho odlehlejších koutů státu dostupných letadlem, vlakem nebo trajektem.

Nezapomeňte, že Aljaška je dvaapůlkrát větší než Texas. Kdyby byla zemí, byla by sedmnáctou největší na světě. I dvoutýdenní pobyt nabízí jen malou ochutnávku této velké nezkažené divočiny, ale jaká je to ochutnávka!

Vyzkoušejte tyto čtyři nabité trasy, které vás zavedou za nejdramatičtějšími památkami a zážitky Aljašky.

Z Fairbanksu do Sewardu vlakem – 5denní itinerář Aljaškou

Tento pozemní itinerář využívá krásně udržovanou aljašskou železnici. Začněte ve Fairbanksu, nejsevernější konečné stanici železnice, kde můžete strávit den prohlídkou muzeí a noc oceněním pozoruhodného fenoménu sotva zapadajícího slunce.

Nasedněte na vlak do národního parku Denali a užijte si celodenní pěší túru po stezce Triple Lakes Trail. Druhý den ráno se vydejte na mimořádnou osmihodinovou cestu do Anchorage. Na tomto úseku koleje opouštějí silnici a sondují do divočiny bez asfaltu, místo dálnice vedou souběžně s řekami, a pokud budete mít štěstí, uvidíte ledovou masu 6 190 metrů vysokého Denali.

V Anchorage strávíte dvě noci a jeden celý den a využijete jeho překvapivě vyspělou nákupní a gastronomickou scénu. Podívejte se do prvotřídního muzea Anchorage nebo se nažhavte na pečení lososů a projeďte se na kole po pobřežní stezce. Pak naskočte na palubu a vydejte se na další velkolepou cestu do Sewardu.

Vlak se opět odkloní od silnice a zaveze vás 10 mil do pohoří Chugach. Seward je jižní konečnou stanicí železnice, která končí v nádherné zátoce Resurrection Bay. Před odjezdem se určitě vydejte na prohlídku národního parku Kenai Fjords, kde můžete pozorovat lachtany, mořské vydry a velryby.

Pozorování divoké zvěře na Aljašce

Katmai do Anan Creeku – 10denní itinerář. Jednou z nejrychleji se rozvíjejících aktivit na Aljašce je pozorování medvědů a stát nemá nouzi o medvědy ani o turisty, kteří chtějí nějakého vidět. Nejlépe chytajícího a požírajícího lososa. Vydejte se alespoň do jedné z následujících destinací a pravděpodobně nějakého spatříte.

Jedním z nejznámějších míst pro pozorování medvědů je náš výchozí bod: Brooks Falls v národním parku a rezervaci Katmai. Zde si můžete pořídit dokonalou aljašskou fotografii. Tucet grizzlyů sedících na okraji vodopádu a lovících lososy ze vzduchu při skoku proti proudu. V červenci je tu tolik medvědů, že jakmile vystoupíte z plovákového letadla v Brooks Campu, budete odvedeni do kanceláře národního parku na povinnou prohlídku medvědů (cestou pravděpodobně minete jednoho nebo dva grizzlye, kteří se potulují po břehu jezera Naknek).

O něco dostupnější než Katmai je národní park Denali, který je po cestě letadlem do Anchorage dostupný po silnici. Zde můžete naskočit do autobusu a přitisknout tvář ke sklu, zatímco budete pátrat po medvědech hnědých i černých v rozlehlé krajině. Nejenže pravděpodobně spatříte některou z těchto legendárních šelem, ale pravděpodobně zahlédnete i karibu a losy.

Aljaška je bohatá na medvědy
Aljaška je bohatá na medvědy

Lední medvědi

Do Utqiaġviku a Point Barrow budete muset znovu letět, abyste měli šanci spatřit ledního medvěda na vrcholu světa. Vyfotografovat jednoho z těchto mohutných bílých predátorů ve volné přírodě je zážitek, který se podaří jen málokomu. Prohlídka s průvodcem vás vyveze za město, kde můžete u vody zahlédnout také mrože.

Pokud chcete zažít něco více městského, přeleťte do Juneau. Zde je pozorování medvědů na Aljašce cenově nejdostupnější, protože nemusíte cestovat daleko od města, abyste zastihli černé medvědy hodující na lososech. Stačí se vydat k potoku Steep Creek poblíž ledovce Mendenhall. Pokud vám to čas dovolí, můžete se také vydat na krátký výlet hydroplánem k potoku Pack Creek na ostrově Admiralty.

Výlet zakončete v jižní části Panhandle na pozorovatelně Anan Creek Wildlife Observatory 50 km jihovýchodně od Wrangellu, která je jedním z mála míst na Aljašce, kde vedle sebe žijí medvědi černí a hnědí. Z Juneau se sem dostanete letecky.

Plavba jihovýchodní Aljaškou

Jedním z nejzajímavějších výletů je cesta po Aljašské námořní dálnici z Bellinghamu ve státě Washington do Skagway. Je to snadno naplánovatelná cesta malebnou oblastí Aljašky, i když pokud chcete mít kajutu, měli byste si rezervovat místo na trajektu Alaska Marine Highway.

Na trajekt se nalodíte v Bellinghamu a několik dní se budete kochat pobřežní krajinou Kanady – včetně osamělých majáků – a pak se na dva dny vylodíte v Ketchikanu. Pokud nebude pršet, věnujte den výstupu na horu Deer Mountain a vychutnejte si oběd na vrcholu s panoramatickým výhledem na Inside Passage.

Vydejte se do státního parku Totem Bight a prohlédněte si vyřezávané totemy a barevný dům domorodé komunity. Pokud prší, objednejte si letecký výlet do národního památníku Misty Fjords, téměř mystické krajiny strmých fjordů a vodopádů stékajících z mlhavě zelených hor.

Krásné scenérie na Aljašce
Krásné scenérie na Aljašce

Plavba po řece

Přejeďte trajektem do Wrangellu a vydejte se na divokou plavbu tryskovým člunem po řece Stikine. Nejrychlejší splavné řece Severní Ameriky. Nezapomeňte navštívit pláž Petroglyph Beach, kde se za odlivu objevují starobylé skalní kresby obličejů a spirál. Pokračujte trajektem do Sitky, kde si odpoledne prohlédnete Národní historický park Sitka a odpoledne se vydáte na plavbu za pozorováním velryb.

Vydejte se do Juneau a přihlaste se na procházku po nádherném ledu ledovce Mendenhall. Druhý den to završte výstupem na horu Roberts. Pak si dejte aljašské pivo (nebo dvě) a vraťte se tramvají na horu Roberts zpět do města. Večer si pochutnejte na jednom z městských pečených lososů a zajděte si do veselé turistické pasti, kterou je Red Dog Saloon.

Nasedněte na palubu rychlého katamaránu Fjord Express a vydejte se na dva dny do Skagway. Historického výchozího bodu zlaté horečky na Klondiku. Nasedněte na železnici White Pass & Yukon Route Railroad a vydejte se na dvouhodinovou jízdu na vrchol White Pass a večer se ve Skagway podívejte na zábavnou show Days of ’98.

Pokud si můžete vyhradit ještě jeden den, přejeďte rychlým trajektem do Haines. Klidného aljašského městečka, které miluje místní obyvatele, s několika pěknými výlety a skvělým pivovarem. Po návratu do Skagway se budete muset vrátit do Juneau, pokud chcete letět domů – nebo můžete v zátoce Auke Bay naskočit zpět na trajekt Alaska Marine Highway.

Ketchikan
Ketchikan

Roadtrip Aljaškou

Jízda po velmi širokých otevřených silnicích v tak dramatické krajině je to, o čem roadtripování je. Pořiďte si pronajaté vozidlo a pusťte si Springsteena: čeká vás úžasná jízda napříč Aljaškou.

Přiletíte do Anchorage a vyzvednete si auto (nezapomeňte si ho rezervovat s dostatečným předstihem). Zastavte se v jednom z velkých městských supermarketů, zásobte se dobrotami na cestu a nějakým tekutým osvěžením a pak vyrazte z města.

Vydejte se na sever a projeďte po dálnici George Parks Hwy přes Wasillu. Odbočte na Talkeetna Spur Rd a poflakujte se v Talkeetně, pohodovém horolezeckém městečku. Den strávíte na poslední vlakové lokomotivě v USA, Hurricane Turn Train. Večer se nezapomeňte podívat na dovádění v baru historického hotelu Fairview Inn.

Vraťte se zpět na Parks Hwy a pokračujte na sever k Denali Highway. Tato 250 km dlouhá polní cesta, otevřená pouze v létě, prochází úpatím Aljašského pohoří. Nespěchejte – cesta je drsná a scenérie ohromující. Postavte si stan podél cesty, kdekoli se vám to bude zdát vhodné, nejlépe u zurčícího potoka, a ráno pokračujte směrem na východ, dokud nenarazíte na Richardson Hwy.

na Aljašských silnicích opatrně
na Aljašských silnicích opatrně

Směrem na jih

Vydejte se na jih a pak po silnici McCarthy Rd na východ k řece Kennicott, 230 km od Glennallenu. Další den strávíte prohlídkou malebné vesnice McCarthy a úžasných důlních ruin v Kennecottu. Vraťte se na Richardson Hwy a vydejte se na jih a pak na západ.

Pokračujte do Valdezu a zůstaňte o den déle, abyste si mohli dopřát plavbu po ledovci Columbia. Přejeďte na trajekt Alaska Marine Highway (rezervujte si ho předem) a plujte přes Prince William Sound do Cordovy. Strávíte 24 hodin prohlídkou nejpřitažlivějšího města v Soundu a jeho svobodomyslných místních obyvatel, do které zahrnete i pěší výlet kolem delty Copper River s mnoha druhy ptáků.

Z Cordovy přejeďte trajektem do Whittieru. Téhož dne ujeďte 180 km do Sewardu a projeďte 2,5m dlouhým tunelem Anton Anderson Memorial Tunnel. V Sewardu zůstaňte dva dny, objednejte si výlet lodí nebo kajakem v zátoce Resurrection Bay, ale druhý den odpoledne se vraťte do Anchorage a odevzdejte pronajaté auto, než prodejce zavře.

Zdroje: Lonely Planet, top-voziky