Těžké elektrické nákladní vozy ve švédském dole

Volvo a těžařská společnost Boliden mají nasadit dva těžké elektrické nákladní vozy v podzemním dole Kankberg na zlato a telur u Skellefteå v severním Švédsku.

Jedno Volvo FH Electric má přepravovat kamenné šrouby a další vybavení dolů do dolu. A druhé FH Electric se má použít pro podzemní přepravu horniny a rudy.

„Je to vzrušující spolupráce v prostředí s velmi náročnými požadavky; strmé svahy, těžký náklad a vlhký vzduch, který opotřebovává vozidla,“ řekla Jessica Lindholm, projektová manažerka společnosti Volvo Trucks.

„Spolupráce se společností Boliden nám poskytne cenné znalosti o výkonu těžkých elektrických nákladních vozidel při jízdě v podzemí. A poskytne také odpovědi na otázky, jak se ovlivní hnací soustava a baterie.“

„Snížené emise oxidu uhličitého u důlní dopravy také znamenají, že nepřímo snížíme naše vlastní emise CO2. Protože suroviny těžebního průmyslu se používají v našich nákladních vozidlech.“

Volvo FH Electric nákladní vozy v podzemním dole

Doly jsou v současné době závislé na dieselových vozidlech pro podzemní přepravu všeho od vybavení přes pracovníky až po nerosty. A kromě uhlíkových emisí mají tato vozidla také nepříznivý vliv na podmínky pracovníků prostřednictvím výfukových emisí a hluku.

Těžké elektrické nákladní vozy ve švédském dole

Boliden si dal za cíl snížit emise CO2 v rozsahu 1 a 2 o 40 % do roku 2030. Pokud by všechna nákladní vozidla Bolidenu přešla na elektrický pohon, mohlo by to snížit emise CO2 z dolu o více než 25 %.

„Spolupráci se společností Volvo vnímáme jako fantastickou příležitost posunout elektrickou technologii kupředu. A zároveň se naučit, jak přizpůsobit naše operace přechodu na podzemní dopravu bez fosilních paliv,“ řekl Dennis Forslund, projektový manažer společnosti Boliden.

„Hlavní výhodou nákladních vozidel je, že přispějí k udržitelnějšímu dolu. A to jak z hlediska emisí, tak i pracovního prostředí pro naše zaměstnance.“

,,Kromě toho bude celkové množství energie spotřebované v dole nižší. Protože elektrický pohon je energeticky účinnější než dieselový motor. A je tak možné zachytit elektřinu regenerovanou při brzdění motorem na svazích dolů.“

Zdroj: thedriven, Vapol