Elektromobily Alpine využívají technologie Formule 1

Nové elektrické vozy Alpine s technologií a aerodynamikou vozů Formule 1

Nadcházející elektromobily Alpine do značné míry čerpají z inženýrství týmu Formule 1, protože značka se snaží optimalizovat efektivitu a zároveň posilovat pozici své značky zaměřené na nadšence.

V průběhu příštích čtyř let Alpine uvede na trh tři zcela nové elektromobily. To znamená, že Dieppe vyžaduje odborné znalosti v oblasti technologie elektrifikovaného hnacího ústrojí a aby maximalizoval dojezd a aerodynamiku. To je pro závodní tým ze Spojeného království bohatá nabídka.

„Skupina pro aerodynamiku A522 v Enstone právě dokončila konkrétní projekt pro alpské silniční vozy a chystáme se pustit do dalšího,“ řekl technický ředitel Alpine F1 Matt Harman pro Autocar, když zcela nový vůz s přízemními efekty začal testovat.

„Propojujeme tyto dvě skupiny lidí dohromady, a to jak ve fyzickém testování, tak ve výpočetní dynamice tekutin. Je to opravdu pěkná spolupráce a je dobrá pro aerodynamiky, protože jim to dává jiný úhel pohledu a osvěžuje jejich mysl. Práce na těchto projektech je opravdu baví, takže v nich budeme pokračovat. Ve skutečnosti pravděpodobně rozšíříme více našich inženýrských znalostí do silničních vozů.

Autocar chápe, že nedávno dokončeným projektem byla alpská verze znovuzrozeného supermini Renault 5, jejíž uvedení na trh se očekává v roce 2024.

Alpine a další projekty

 Dalším projektem je s největší pravděpodobností nízko posazený crossover, Alpine GT X-Over, který se má objevit v roce 2025. Po něm vznikne náhrada za sportovní vůz A110, který vyvinuli spolu s Lotusem.

Generální ředitel Alpine Laurent Rossi pro Autocar řekl: „Chceme se svézt na vlně F1. Skutečně provádíme přenos technologií v systému správy baterií. Ať už máte hybrid v F1 nebo elektromobil na ulici, dnes je to opravdu úplně stejné.

 „Je to o tom, kdy můžete uvolnit elektřinu, kterou přeměníte na okamžitý točivý moment; kolikrát to můžete udělat kolem trati nebo podél silnice; kolik z nabití baterie můžete obnovit; a jak dlouho vydržíte na dosah. To vše je stejné. Přenášíme učení o elektřině z trati na silnici a ze silnice na trať.“

Vozy Alpine získají aerodynamiku jako vozy F1

 „Aero se také stává prvkem, protože nyní můžeme díky aeru oznámit dojezd na silničním autě. To všechno jsou důležité věci, které použijeme pro hromadnou výrobu.

„Harman souhlasil s tím, že existuje velký přenos, konkrétně v motorgenerátorech; to je MGU-K v F1. Vývoj a technologie uvnitř těchto jednotek se masivně zlepšují.

„Také technologie baterií a to, jak baterii tepelně spravujeme. Všichni bychom chtěli mít elektromobily, ale obecně se trochu obáváme jejich dojezdu a dojezd se s tímto vývojem jen zlepší.

„To jsou věci, které byste měli na autě sledovat v příštích několika letech. Bude to oblast, kde se opravdu prosadíme.“

zdroje: autocar, vapol