Pár kosatek zabíjí velké bílé žraloky v Jižní Africe

Velcí bílí žraloci v Jižní Africe se nyní vyhýbají svému tradičnímu prostředí, pobřežní oblasti kolem Gansbaai, ze strachu, že je napadne pár kosatek. Podle studie to má dopad na ekosystém moře.

Vyhýbání prostředí ze strachu

V Jižní Africe pár kosatek vyhání velké bílé žraloky z jejich přirozeného prostředí. Podle studie zveřejněné v African Journal of Marine Science se nyní velcí bílí žraloci ze strachu vyhýbají pobřežní oblasti kolem Gansbaai – dříve byla považována za jednu z nejlegendárnějších oblastí na světě pro pozorování obřích predátorů.

Od roku 2017 se podle studie vyplavilo na břeh v regionu po útoku kosatek, osm velkých bílých žraloků. Sedm z nich postrádala játra a někteří také srdce: rány zjevně zasadil stejný pár kosatek. Vědci se domnívají, že zabili i další velké bílé žraloky, kteří se nevyplavili na břeh. Tato dvě zvířata se ve studii označují jmény Port a Pravobok.

Kosatky jsou rozšířeny po celém světě a živí se mimo jiné rybami a tuleni.

Hlavní autorka studie Alison Townerová s mršinou velkého bílého žraloka vyplavená na pobřeží po útoku kosatky., Pár kosatek odjede a zabije velké bílé žraloky v Jižní Africe
Hlavní autorka studie Alison Townerová s mršinou velkého bílého žraloka vyplavená na pobřeží po útoku kosatky

Výsledky studie

Studie začala v roce 2017. Výsledky naznačují, že útoky v regionu spustily rychlý a dlouhodobý masový přesun velkých bílých žraloků. Pozorování velkého bílého žraloka v Gansbaai od roku 2017 „dramaticky pokleslo“.

Gansbaai se nachází v jihoafrické provincii Western Cape. Místo přitahuje turisty z celého světa, kteří chtějí vidět velké bílé žraloky z potápěčských klecí.

,,Dodržujeme rozsáhlou strategii vyhýbání se. Čím více kosatek navštěvuje tato místa, tím déle se velcí bílí drží stranou,“ uvedla hlavní autorka studie Alison Townerová. Absence velkých bílých žraloků je pro tento region bezprecedentní a mění mořský ekosystém. Méně velkých bílých žraloků například vedlo k většímu počtu tuleňů kapských. To má negativní dopad na ohrožené africké tučňáky, které tuleni loví.

Dosud nezveřejněné údaje naznačují, že přítomnost kosatek v pobřežních oblastech Jižní Afriky roste. Předpokládá se, že pár kosatek může patřit k vzácnému poddruhu živícímu se žraloky, který se živí nejméně třemi druhy žraloků. Změny v loveckém chování by mohly souviset s poklesem různých populací ryb, které byly dříve kořistí pro kosatky, řekl Towner.

Zdroj: spiegel, Vapol