Dacia Spring 2024 je levný a zábavný elektromobil

Rumunská značka Dacia slaví s modelem Spring od jeho uvedení na trh v roce 2022 velký úspěch. Pro rok 2024 se elektrický hatchback dočká změn

Zatímco koncern Volkswagen stále řeší, jak prodávat levné elektromobily a dosahovat zisku, Renault to má vyřešené. Jeho levná rumunská značka Dacia slaví s modelem Spring od jeho uvedení na trh v roce 2022 velký úspěch. Do dnešního dne se prodalo více než 140 000 kusů. Pro rok 2024 se osvěžující základní elektrický hatchback dočká zásadní proměny.

Dacia Spring 2024 – jde spíše o facelift než o novou generaci

Neříkejme tomu nová generace modelu, protože jde spíše o silný facelift. Úpravy exteriéru přibližují model 2024 Spring nejnovějšímu designovému jazyku značky Dacia, který je k vidění na novém SUV Duster.

Úpravy exteriéru přibližují model 2024 Spring nejnovějšímu designovému jazyku značky Dacia, který je k vidění na novém SUV Duster
Dacia Spring 2024 má nový facelift

Na karoserii se objevilo značné množství plastových obkladů a hranatých podběhů kol, díky nimž tento jednoduchý elektromobil vypadá robustněji. Díky úpravám exteriéru je nejlevnější evropský elektromobil rozhodně modernější ve srovnání s původní verzí, která vypadala, jako by uvízla v 90. letech.

Interiér s novou palubní deskou

Podstatných změn se dočkal interiér, kde má Dacia Spring 2024 zcela novou palubní desku. Kromě sedmipalcového digitálního přístrojového štítu a desetipalcového dotykového displeje má nyní kabina přepracované ovládání klimatizace a nový vzhled výdechů ventilace.

Podstatných změn se dočkal interiér, kde má Dacia Spring 2024 zcela novou palubní desku
Uvnitř se může model Spring 2024 pochlubit zcela novou palubní deskou

Aktualizovaný volant má nové firemní logo DC, a nyní jej lze výškově nastavit. Uvnitř je také nový volič převodovky spolu s držákem chytrého telefonu za ním.

Rozměry praktického vozu

Na tak malý vůz je docela praktický, protože přední kufr spolkne 35 litrů, zatímco zadní nákladový prostor má objem 308 litrů (o šest více než dříve), tedy téměř 11 m3. Po sklopení zadní lavice se objem zavazadlového prostoru zvětší na 1 004 litrů. Několik odkládacích přihrádek po celé kabině nabízí dalších 33 litrů.

Balení je slušné, když uvážíme, že Dacia Spring 2024 je dlouhá pouze 3 701 milimetrů, široká 1 767 milimetrů, vysoká 1 519 milimetrů. Rozvor měří 2 423 milimetrů. V závislosti na úrovni výbavy měří kola 15 nebo 16 palců. Tyto barvy Safari Beige a Brick Red mají s faceliftem premiéru.

Pod kapotou

Základní Spring má na palubě pouze 45 koní, ale můžete si pořídit silnější elektromotor s mohutným výkonem 65 koní. Ten pomáhá novému elektromobilu dosáhnout rychlosti 100 km/h za méně než 14 sekund.

Základní model má na palubě pouze 45 koní, ale můžete si pořídit silnější elektromotor s mohutným výkonem 65 koní
Pod kapotou se skrývá 45 koní

Pokud zůstanete u základního motoru, na 100 km/h zrychlí za méně než 20 sekund. Malá baterie s kapacitou 26,8 kWh vystačí na dojezd přes 220 km a její nabití z 20 na 80 % prostřednictvím 30kW stejnosměrné nabíječky trvá 45 minut.

Ze 7kW nabíječky na střídavý proud budete muset čekat téměř 11 hodin, než se baterie dostane z 20 na 100 procent. Nyní podporuje obousměrné nabíjení, takže může napájet toaster nebo jiné elektrické spotřebiče.

Analýza dat z modelu před faceliftem

Dojezd není nijak impozantní, ale Dacia tvrdí, že pro běžného uživatele modelu Spring je více než dostatečný. Po analýze dat získaných z informačního a zábavního systému modelu před faceliftem značka vlastněná Renaultem zjistila, že majitelé ujedou se svým vozem denně přibližně 37 km. Přibližně 90 % všech cest je kratších než 70 km.

Dacia hrdě prohlašuje, že Spring zůstává jediným elektromobilem dostupným v Evropě, který váží méně než 1 000 kilogramů
Jako jediný elektromobil v Evropě méně než 1 000 kg

Údaje také ukázaly, že Spring jezdí průměrnou rychlostí 37 km/h a že 75 procent majitelů nabíjí vozy doma.

Nejlehčí elektromobil v Evropě

Dacia hrdě prohlašuje, že Spring zůstává jediným elektromobilem dostupným v Evropě, který váží méně než 1 000 kilogramů. Přestože má nová verze více standardní výbavy a lepší asistenční technologie pro řidiče, aby splňovala předpisy Evropské unie, přibrala jen šest kilogramů. Plně naložená verze v nejvyšší výbavě stále váží pouhých 984 kilogramů.

A cena?

Dacia Spring 2024 vám tep nezvýší, ale ti, kteří chtějí beznákladovou dopravu za nízkou cenu s nulovými emisemi, tento vůz ocení. Je ideální do městské džungle a skvělým nástrojem pro malé obchody, které rozvážejí zboží.

Ceny nové verze zatím automobilka nezveřejnila, ale starší model stál na domácím rumunském trhu před pobídkami kolem 20 000 eur (506 000 korun).

Stojí za zmínku, že model se vyrábí v Číně a má verzi Renault známou jako City K-ZE. Oba elektromobily mají své kořeny v modelu Renault Kwid, který se objevil na trhu již v roce 2015 se spalovacími motory.

Zdroje: motor1, Vapol