Investice Tesly do výroby ve výši 3,6 miliardy dolarů

Tesla se připojuje k rostoucímu počtu výrobců automobilů, kteří oznámili významné investice do výroby a produkce ve Spojených státech

Tesla se připojuje k rostoucímu počtu výrobců automobilů, kteří oznámili významné investice do výroby a produkce ve Spojených státech. Společnost vyrábějící elektromobily vyčlení na svou první továrnu Gigafactory v Nevadě 3,6 miliardy dolarů. Rozšiřuje tak výrobu baterií a vozu Semi, jenž se začal dodávat zákazníkům koncem roku 2022.

Investice do výroby baterií a Tesla Semi

Investice zahrnuje dvě nové továrny vedle stávajících zařízení, která jsou již na místě. Jedna z nich se začne věnovat výrobě baterií. Její označení je 4680 a má mít kapacitu 100 GWh. Měla by být schopná vyrábět 1,5 milionu baterií ročně.

Druhá továrna je celá určená pro Teslu Semi a má sloužit jako velkosériový výrobní závod pro komerční elektrický nákladní automobil
Jedna z nových továren se zaměří na výrobu Tesla Semi

Druhá továrna je celá určená pro Teslu Semi a má sloužit jako velkosériový výrobní závod pro komerční elektrický nákladní automobil. Díky těmto investicím vznikne v oblasti 3 000 pracovních míst. Tesla neuvádí časový rámec výstavby ani plánované datum dokončení. Rovněž není známo, kdy se zahájí nábor zaměstnanců. Na webových stránkách společnosti Tesla je v současné době uvedených více než 350 volných pracovních míst v Nevadě.

Tesla Semi debutovala v listopadu 2017 a slibovala dlouhý dojezd a působivý výkon při tahání plně naloženého přívěsu. Dodávky se nakonec v omezené míře zahájily v prosinci 2022. Tyto vozy ujedou na jedno nabití 500 kilometrů s plným nákladem.

3,6 miliard dolarů a další továrny

Investice společnosti Tesla ve výši 3,6 miliardy dolarů má být jen část investice pro automobilky v USA pro další (velmi) nákladný rok. Na začátku ledna Mercedes oznámil 1 miliardu dolarů na novou síť nabíjecích stanic pro elektromobily ve Státech. General Motors vynaloží téměř 1 miliardu dolarů na technologie pro elektromobily a vývoj motorů V8.

Vozy Tesla Semi ujedou na jedno nabití 500 kilometrů s plným nákladem
Tesla Semi ujede s plným nákladem na jedno nabití 500 km

Hyundai a SK On posílají 5 miliard dolarů do Georgie na novou továrnu na baterie. BMW má 1,7 miliardy dolarů na baterie v Jižní Karolíně, Honda a LG investují 4,4 miliardy dolarů do baterií v Ohiu a Toyota investuje 2,5 miliardy dolarů v Severní Karolíně. Jedná se jen o miliardové investice oznámené během posledních šesti měsíců.

Nejnovější zprávy společnosti Tesla jsou v příkrém rozporu s pozicí společnosti v polovině roku 2022. Elon Musk vyzval k výraznému snížení počtu zaměstnanců Tesly a ke zmrazení náboru. To nakonec vedlo k tomu, že 10 % placených zaměstnanců zůstalo bez práce.

Zdroje: motor1, TowPoint