Tesla Semi začne s prvními dodávkami v prosinci

Dlouho očekávané elektrické nákladní vozidlo Semi od Tesly se původně představilo již v roce 2017. PepsiCo převezme první vozy v prosinci

Dlouho očekávané elektrické nákladní vozidlo Semi od Tesly se původně představilo již v roce 2017 a PepsiCo převezme první silniční vozy do konce roku.

Tesla Semi – dodávky

Problémy s dodávkami baterií brzdily pokrok Tesly při uvádění jejího kamionu Semi na trh. Nicméně Elon Musk nyní potvrdil, že výroba se zahájila prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích. PepsiCo je jednou z prvních velkých společností, které zadaly objednávky na plně elektrické nákladní vozidlo. Podle Muska tato firma převezme dodávku 1. prosince.

S modelem Semi se Tesla snaží otřást trhem s užitkovými vozidly vylepšeným elektrickým vozidlem pro nákladní dopravu s nulovými emisemi. Už jsme viděli testovací muly pro náklaďák Tesla Semi na silnici, včetně matně černého prototypu, který svižně projížděl kolem skladiště UPS v USA. Tesla tvrdí, že její plně elektrické HGV utáhne tolik jako konvenční nákladní vůz s dieselovým pohonem. A navíc nabídne výrazně lepší výkon.

Výkon a specifikace

V listopadu 2017 Musk řekl, že nákladní automobil Tesla má mít zrychlení 0–100 km/h za pět sekund, a to i s připojeným přívěsem. Při tažení o celkové hmotnosti 36 000 kg se toto číslo zvýší na 20 sekund. Tesla Semi při jízdě do pětiprocentního stoupání (kde naftové nákladní vozidlo zvládne pouze 72 km/h) tvrdí, že je schopné dosáhnout rychlosti 104 km/h.

Tesla Semi se může pochlubit maximálním dojezdem 804 km, s maximální připojenou tažnou hmotností a konstantní rychlostí 96 km/h
Tesla Semi

Nákladní Tesla Semi se může pochlubit maximálním dojezdem 804 km, s maximální připojenou tažnou hmotností a konstantní rychlostí 96 km/h. Má také působivý koeficient odporu vzduchu pouhých 0,36 cd, díky čemuž je aerodynamicky účinnější než hypercar Bugatti Chiron (0,38 cd) a konvenční nákladní automobil s naftovým motorem (0,65-0,70 cd).

Je to díky „kulovité“ přídi, zcela rovné podlaze a dvojici automaticky nastavitelných bočních klapek, které se přizpůsobí profilu taženého přívěsu a vyhladí mezeru mezi kabinou a závěsným bodem přívěsu.

Je to díky „kulovité“ přídi, zcela rovné podlaze a dvojici automaticky nastavitelných bočních klapek, které se přizpůsobí profilu taženého přívěsu a vyhladí mezeru mezi kabinou a závěsným bodem přívěsu.

Tesla tvrdí, že se Semi dokáže nabít z prázdného na 645 km za 30 minut, což je v USA zákonem požadovaná přestávka pro kamiony. Tyto doby nabíjení jsou díky novým „meganabíječkám“ společnosti Tesla. Tyto nabíječky spíše dodávají solární energií než národní elektrickou sítí, což má za následek garantované sazby elektrického nabíjení, které nekolísají.

Bezpečný se čtyřmi elektromotory

Čtyři nezávislé elektromotory pohánějí každé ze zadních kol Semi a každý roh má plně nezávislé odpružení. Tesla o něm tvrdí, že nabídne hladší jízdu než dieselová HGV. Na rozdíl od tradičních nákladních vozidel je místo řidiče uprostřed kabiny se dvěma obrazovkami po obou stranách volantu pro další sledování bezpečnosti. Stejně jako většina elektromobilů nemá Tesla Semi žádné převody, zatímco kapota vpředu skrývá nějaký úložný prostor navíc.

Z hlediska bezpečnosti je Semi vybavený automatickým nouzovým brzděním, varováním před kolizí a asistentem pro jízdu v jízdním pruhu
Nákladní Tesla Semi

Z hlediska bezpečnosti je Semi vybavený automatickým nouzovým brzděním, varováním před kolizí a asistentem pro jízdu v jízdním pruhu. Díky bateriovým sadám namontovaným na podvozku a centrální poloze řidiče má nákladní automobil také nízké těžiště, o kterém Tesla tvrdí, že znemožní zvedání zvedáku.

Musk tvrdí, že hnací ústrojí má životnost jeden milion mil. A pokud selžou dva ze čtyř motorů, může HGV fungovat na zbývajících dvou a stále překonávat konvenční dieselové nákladní vozy. Okna jsou také vyrobená ze silnějšího skla než většina nákladních aut a údajně mohou přežít „jaderné výbuchy“.

Stejně jako většina čistě elektrických vozidel je Tesla Semi vybavená rekuperačním brzdovým systémem. Ten při zpomalování rekuperuje kinetickou energii a ukládá ji do baterií pro pozdější použití. To, jak tvrdí Tesla, znamená, že brzdy přestaneme vyměňovat úplně, což společnostem a jejich řidičům sníží celoživotní provozní náklady.

Provozní náklady

Tesla zpočátku tvrdila, že její plně elektrické HGV můžete provozovat za přibližně 30,4 Kč za míli. Je to výrazná úspora nákladů oproti náklaďáku s naftou, který stojí kolem 38 Kč za míli. Ve scénáři konvoje aerodynamická účinnost Tesly snižuje tyto náklady na přibližně 20 Kč. To je dvakrát hospodárnější než standardní nákladní vozy a efektivnější než nákladní vlaky. Tato čísla se však začnou lišit podle aktuálních nákladů na energii.

S definitivním zahájením výroby se pozornost přirozeně obrátí na menší pick-up verzi Tesla Semi, která se nám již představila. Musk tvrdí, že zákazníci by měli mít možnost řídit pick-up s běžným řidičským průkazem, čímž se otevírá širší trh.

Zdroje: autoexpress, Vapol