Volkswagen vynechává tepelné čerpadlo z EV

Volkswagen řekl tisícům zákazníků, že vynechává tepelná čerpadla ze svého elektrického sortimentu ID kvůli nedostatku polovodičů.

Tepelné čerpadlo je jako klimatizace obráceně, ale je i mnohem účinnější než tradiční systémy vytápění vozidel. Dceřiná společnost VW Audi již oznámila rozhodnutí vyřadit tepelná čerpadla ve prospěch odporových topných systémů a znovu zákazníkům řekla, že na vině je nedostatek polovodičů.

Mezi modely zasažené v posledním kole problémů Volkswagenu s polovodiči patří v Severní Americe oblíbené SUV ID.4. V USA vyrábí Volkswagen velké množství svých elektromobilů ve výrobním závodě Chattanooga v Tennessee.

VW tovární US iD4; Volkswagen vynechává tepelné čerpadlo z EV
VW továrna US iD4

Tesla předvádí výhody tepelného čerpadla

Společnost Volkswagen taky v Kanadě potvrdila, že vynechává tepelné čerpadlo a tedy že žádné SUV ID.4 vyrobené od prosince 2022 nemělo vybavení tepelnými čerpadly. 

Zákazníkům těchto vozidel se již při objednávce sdělilo, že jejich vozidla se vybaví účinnějším systémem vytápění pro nižší teploty. Konečné faktury se tak upraví, až se vozidlo dodá zákazníkům v Kanadě a dalších částech Severní Ameriky.

Volkswagen již dříve inzeroval a poučil zákazníky v Kanadě, že budou dostávat hlavní čerpadlo jako standard.

Ve videu od Volkswagen Canada se společnost zmínila, že přidání tepelného čerpadla do elektrického SUV ID.4 zlepšuje dojezd v chladnějších klimatických podmínkách. Nyní panuje nejistota, kdy se vrátí zákazníci, kteří možná hledají alternativy.

Tesla výrazně snížila své ceny v Kanadě, aby to nastartovalo v roce 2023. Každá nová Tesla dodaná zákazníkům obsahuje pokročilý systém tepelného čerpadla Tesla.

Aby Tesla předvedla některé z výhod a techniky, která za tím stojí, vydala minulý týden video na svém kanálu YouTube.

Video s názvem „Tesla tepelné čerpadlo | Větší dojezd v chladném počasí“ začíná problémem „EV získávají špatnou pověst v chladném počasí“. 

V Austrálii je např. každá Tesla Model 3 a Model Y standardně vybavena tímto inovativním tepelným čerpadlem. To pomáhá maximalizovat dojezd i v chladnějších klimatických podmínkách.

Zdroj: thedriven, TowPoint