Roboti instalují solární projekt v Arizonské poušti

Ve svém prvním komerčním projektu Terabase Energy úspěšně instalovala 17 MW solárního zařízení o výkonu 225 MW s automatizovanou platformou Terafab.

Společnost Terabase Energy, vývojář platformy Terafab, automatizované solární instalační platformy pro veřejné služby, oznámila, že úspěšně dokončila svou první komerční instalaci. „Polní továrna“ společnosti instalovala 17 MW solárního projektu o výkonu 225 MW v Arizoně. Ten vyvíjí společnost Leeward Renewable Energy a inženýrský a stavební dodavatel RES.

Systém Terafab využívá digitální dvojčata, logistický software i digitální velitelské centrum na místě. Dále taky automatizovanou montážní linku nasazenou v terénu a instalační vozítka. Ta mohou pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

V projektu Arizona společnost Terabase uvedla, že její produktivita práce se zlepšila o 25 % ve srovnání s manuální instalací.

„Projekt demonstruje, že technologie Terabase může vést k podstatnému pokroku v oblasti bezpečnosti solární výstavby i kvality. Dále taky nákladů a harmonogramu,“ řekl Will Schultek, viceprezident výstavby, RES.

Instalační systém snižuje množství práce potřebné na místě a zlepšuje pracovní podmínky pro dělníky. Pracovníci jsou umístěni ve stínu a chlazení, což umožňuje provoz a instalaci systému v drsném pouštním prostředí.

Roboti instalují solární projekt v Arizonské poušti

Užiteční roboti, vedoucí k urychlení energetického přechodu

Snížení pracovních požadavků na instalaci solárních projektů v užitkovém měřítku se může ukázat jako užitečné pro urychlení energetického přechodu. Společnost Solar Energy Industries Association (SEIA) předpokládá do roku 2030 poptávku 800 000 nových solárních pracovníků. A to proto, aby postavili projekty, které Spojené státy potřebují, aby byly v tempu se svým plánem dekarbonizace. Nicméně 44 % zaměstnavatelů v solárním průmyslu uvádí, že je „velmi obtížné“ najít kvalifikované uchazeče, uvedla Interstate Renewable Energy Council (IREC).

Polní továrna Terabase také umožnila 100 % návratnost obalů solárních panelů pro opětovné použití výrobcem.

Výkonný viceprezident pro realizaci projektu Leeward Renewable Energy Sam Mangrum řekl, že přínosy prokázané v projektu podtrhují „transformační potenciál automatizace“ v solární energii.

„Tento milník (kde roboti instalují projekt) představuje klíčový okamžik v naší misi urychlit zavádění solárních elektráren. A to proto, abychom splnili požadavky budoucnosti v terawattovém měřítku,“ řekl Matt Campbell, generální ředitel společnosti Terabase Energy. „Kromě toho se systém Terafab nasadil spolu s naším softwarem pro digitální dvojče Construct pro řízení a monitorování výstavby solárních elektráren.“

Zdroj: pv-magazine, Vapol