Hummer EV – recenze

Autoexpress přináší recenzi nového vozu Hummer EV. Vydali se s elektrickým a těžkým pick-upem na silnici a otestovali jej v akci

Autoexpress přináší ochutnávku nového vozu Hummer EV. Vydali se s elektrickým a těžkým pick-upem na silnici.

Hummer EV

Revitalizovat mrtvou značku aut není vždy dobrý nápad. Nicméně v případě Hummeru – velké, militaristické značky, kterou GM v roce 2010 dříve ukončilo, nám možná můžete odpustit, že jsme byli od začátku skeptičtí. Tentokrát nedojde na dobývání bojišť. Nejnovější inkarnace Hummeru je plně elektrická a chce sedět na samém vrcholu amerického rychle rostoucího trhu s elektrickými pick-upy.

Jedná se o vozidla, která mají za úkol zajišťovat nulové emise. A v případě Hummeru EV jde značka bez omluvy po lifestylových kupcích.

Možná proto se jako pick-up sotva chlubí nosností, kterou bychom od něčeho s takovými rozměry očekávali. Má ložnou plochu, ale ta je celkem krátká. Nevysoké rozměry nákladového prostoru zcela odpovídají obrazu předchůdců nováčka. Navíc jsou všechny omezené malými nákladovými prostory, takže platforma mohla současně pojmout i varianty SUV.

Pod kapotou a parametry

Nový Hummer je vybavený třímotorovým elektrickým hnacím ústrojím (dva motory na zadní nápravě, jeden na přední). Tyto motory společně poskytují výkon 986 koní s návnadou na hypercar s točivým momentem 1 672 Nm. Naše první jízda vedla po širokých ulicích LA. Možná je to místo, které byste skutečně mohli považovat za domovské území tohoto vozu. Zdejší půjčovny, které se starají o včasné dodávky, si již za jízdu s Hummerem EV účtují téměř 37 tisíc korun denně.

Zdá se, že je výjimečně široký, ale s řízením všech čtyř kol je ve skutečnosti docela snadné manévrovat při nízkých rychlostech. A to za předpokladu, že máte přehled o obrovském měřítku vozu. Kamery kolem okraje vozidla vám v tomto ohledu pomohou.

Zdá se, že je výjimečně široký, ale s řízením všech čtyř kol je ve skutečnosti docela snadné manévrovat při nízkých rychlostech. A to za předpokladu, že máte přehled o obrovském měřítku vozu. Kamery kolem okraje vozidla vám v tomto ohledu pomohou
Hummer EV

A opřít se o plyn je také zábavné. S tímto vozem zrychlíte z 0-100 km/h za pouhé 3,5 sekundy. Zastavit věci však není tak příjemné – hmota se namáhá pod požadavkem prudkého dupnutí na brzdy. Jeho celková nemotornost nedovoluje ani pohodovou jízdu v rychlejším tempu.

Radost z jízdy?

Chcete vyjet z obyčejné cesty nebo jet spíše do práce? Neměli jsme možnost vyzkoušet nespočet off-roadových funkcí. Kompaktnější a dostupnější nákladní vozy Rivian a Ford se však mohou pochlubit lepšími nakládacími kapacitami a užitečným zatížením než Hummer.

Se 75% baterií dostupnou u našeho testovacího vozu je předpokládaný dojezd 368 km. Oficiální maximální dojezd vozu je uvedený jako 529 km. Nicméně reálný dosah 482 km se zdá být naším nejlepším odhadem.

Baterie a cena nového Hummeru

V průměrném osobním elektromobilu je k dosažení takové hodnoty potřeba baterie o kapacitě 70-80 kWh. Ale v obrovském Hummeru je mezi nápravami balík s ohromující kapacitou 213 kWh.

Obrovská baterie je téměř sebezničující doplněk. Hmotnost balení je něco málo přes 1,3 tuny, což je téměř stejně jako celý základní Volkswagen Golf. Je to jeden z důvodů, proč Hummer EV přináší do světa elektromobilů okázalost. Dále hltá plyn, se spotřebou energie sotva překračující 1,5 m/kWh.

To je také důvod, proč Hummer rozhodně není levný. Ve skutečnosti to skoro vypadá, jako by značná část z ceny auta 2,7 milionů korun šla výhradně na pokrytí nákladů na tuto baterii. A ve výsledku tím opravdu trpí kvalita kolem kabiny. Odnímatelné díly, které promění Hummer v kabriolet, zapůsobí, ale levně působící plasty nelze ignorovat. A když střechu sundáte, úložný prostor za kabinou pro cestující se ještě více zmenší.

Zdroje: autoexpress, Towpoint