Pískový systém pro sezónní skladování je online ve Finsku

Zásobník zajišťuje teplo pro síť dálkového vytápění společnosti Vatajankoski v Kankaanpä ve Finsku

Systém má zajišťovat dálkové vytápění města Kankaanpää v západním Finsku. Má 100 kW topného výkonu a 8 MWh energetické kapacity.

Finská energetická společnost Vatajankoski a finský startup Polar Night Energy zapnuly ​​pískový vysokoteplotní systém akumulace tepla. Ten má zajišťovat dálkové vytápění západofinského města Kankaanpää.

Zásobník se nachází v areálu blíže nespecifikované elektrárny provozované společností Vatajankoski a disponuje 100 kW topného výkonu a 8 MWh energetické kapacity. Je zasazena do ocelového kontejneru 4 m x 7 m. A má schopnost uchovat elektřinu ve formě tepla po dobu několika měsíců při teplotách v rozmezí 500 až 600°C.

„Stavba úložiště proběhla dobře. Zejména s ohledem na to, že řešení se zdá zcela nové,“ řekl CTO společnosti Polar Night Energy Markku Ylönen. „Podařilo se nám dát vše do pořádku i přes určité problémy a krátké zpoždění. Nyní je písek již horký.“

Vatajankoski využívá teplo poskytované úložištěm k přípravě odpadního tepla získaného z jejich datových serverů. Ty se určují pro vysoce výkonné výpočty. „V závislosti na ročním období se má teplota 60 stupňového odpadního tepla ze serverů zvýšit na 75 až 100 stupňů, než se přivede do sítě dálkového vytápění,“ uvedla společnost Polar Night Energy v prohlášení.

Finsko

Pískový systém pro sezónní skladování je online ve Finsku
Malá hromádka písku na skladišti

Společnost uvedla, že velikost systému se může lišit od desítek až po tisíce metrů krychlových. A má se umístit buď ve válci, jako u projektu v Kankaanpää, nebo v podzemí. Přičemž si vyhrazuje minimální prostor z často vysoce ceněných metrů čtverečních na staveništích.

Systém využívá jako zásobní médium běžný suchý písek bez speciální úpravy a pracuje s potrubím obsahujícím vzduch. Když se tento vzduch zahřeje, čerpá se potrubím a dostává se k písku. Ten se následně zahřeje až na 600°C.

Podobné systémy byly nedávno vyvinuty Národní laboratoří pro obnovitelné zdroje energie (NREL) amerického ministerstva energetiky a Magaldi Green Energy, jednotkou italského poskytovatele systémů pro manipulaci se suchým ložním popelem Magaldi Power Spa.

Zdroj: pv-magazine, Vapol