GMC Hummer EV Edition 1 se vymyká klasifikaci

Nový elektrický pick-up GMC s výkonem 1000 koní je stejně jedinečný jako úžasný.

GMC by svůj nový pick-up Hummer EV z roku 2022 nejraději nazvala „supersportovním vozem“. To působí jako přesné označení vzhledem k tomu, že debutový model Edition 1, dokáže zrychlovat jako Corvette, v terénu dokáže pokořit Jeep Wrangler a vypadá jako maketa lunárního vozítka z filmu od Marvelu. Dokud ho neuvidíme skutečně vznášet vzduchem, nepřijmeme tento termín. Prozatím mu říkejme prostě působivý.

Nemusíte se moc snažit, abyste na Hummeru EV našli něco zajímavého. Nabitá verze Edition 1 má tři elektromotory (jeden na přední nápravě, dva vzadu), které v kombinaci s bateriovým blokem Ultium o kapacitě 212,7 kWh produkují výkon 1000 koní a točivý moment 1200 Nm. Vůz váží přibližně 4000 kg. Jeho vysoce účinné nastavení řízení všech kol mu umožňuje pohybovat se po parkovištích jako Honda Civic. Podle metodiky EPA ujede na jedno nabití 529 km. Zatímco nedávná jízda s prototypem nám umožnila zjistit jeho technické detaily v uzavřeném prostředí, jízda sériovým modelem bez doprovodu potvrdila původní názor „wow“.

Nový Hummer od GMC
Nový Hummer od GMC

Hlavní novinka GMC Hummeru

Hlavním rysem GMC Hummeru EV je startovací režim Watts to Freedom (WTF). Předpokládejme, že je to vhodné pro vozidlo, které by mělo zrychlit na stovku za tři sekundy a má na sloupku C vytetovanou americkou vlajku. Dvakrát klepnete na spínač stabilizačního systému, abyste aktivovali režim WTF, a počkáte několik sekund, než vůz sníží vzduchové pružiny. Hned potom ztuhne adaptivní tlumiče a připraví své systémy na nadcházející záplavu elektronů. Sešlápnete oba pedály až na podlahu, pustíte brzdu a vydržte, až vás Hummer prudce zarazí do sedadla a zacvrliká přitom předními pneumatikami. Překvapivě a na rozdíl od systémů launch-control v jiných vozidlech můžete podle GMC jezdit v režimu WTF, aniž by se deaktivoval, takže přejíždění od semaforu k semaforu je velmi snadné. Jízdní vlastnosti však trpí kvůli příkřejšímu postoji a vůz vypadá trochu hloupě s 35palcovými terénními pneumatikami Goodyear zastrčenými v blatnících.

Technické specifikace

Hummer EV má hmotnost dvou vozů Kia Tellurides a obvod jako jednotunový náklaďák. Tyto rozměry umocňují abnormálnost jeho atletičnosti, přesto dobře jede a pravděpodobně ho vmáčknete do většiny garáží.

Jakmile se aklimatizujete na pohled přes jeho ultraširokou palubní desku a skrz okna s průzory, překvapí vás svou obratností ve srovnání s jinými velkými pick-upy. Zadní kola, která se mohou otáčet až o 10 stupňů, plus soustava 18 vnějších kamer napomáhají manévrovatelnosti a pomáhají zabránit nechtěnému couvání přes Mazdu Miat. Když otočíte volantem až na doraz, dokáže se tento behemot otočit na šokujících 11 metrech. Aktivací dalšího triku Hummeru, režimu Crabwalk, se zadní kola otáčejí ve fázi s předními, což vozu umožňuje jet rychlostí až 25 km/h.

18 kamer
Obsahuje 18 kamer

Hummer EV od GMC exceluje na otevřené silnici vynikajícím jízdním komfortem, pozitivním, i když poněkud necitlivým řízením a silnými brzdami. Agresivní zásahy vám rychle připomenou obrovskou hmotnost vozu. Vůz však poslušně reaguje na běžné povely a nízko umístěná baterie – která s 1325 kg váží tolik jako malý hatchback – udržuje těžiště nízko. Toto umístění zvyšuje klid a stabilitu Hummeru. Když sešlápnete plynový pedál, dokáže projíždět mezerami v provozu s překvapivou rychlostí. A řada zvukových profilů přehrávaných přes stereofonní reproduktory přináší do zážitku z jízdy vítaný zvukový doprovod. Zatímco zvukový doprovod WTF připomíná hvězdnou loď vcucnutou červí dírou, profily pro ostatní jízdní režimy (Normal, Off Road, Terrain, Tow/Haul a přizpůsobitelný My Mode) jsou tlumenější a slouží převážně jako nízkofrekvenční hluk v pozadí, který pomáhá maskovat řev pneumatik.

Hummer EV od GMC
Hummer EV od GMC

Zaujal Vás tento model od GMC? Pokud máte přebytečné miliony ve skříni, může být Váš.

Zdroje: Car and Driver, Vapol