Hummer EV SUV: Recenze

První jízda v GMC Hummer EV SUV nás nadchla: „Je velký, ale tenhle slon umí tančit.“ A to je pravda. Vůz si tento kompliment vysloužil po dni, kdy se protáhl uličkami San Francisca a o něco málo pohodlnějšími vedlejšími silnicemi v údolí Napa. SUV však nelze nazývat supertruckem bez odpovídajícího mistrovství v terénu. A tak GMC zavedlo skupinu médií do Moabu v Utahu, aby se projela po oblíbeném terénu Hummeru.

Co se stane, když z megafunkového pick-upu odečtete 50 cm celkové délky a 23 cm rozvoru? Zjistíte, že tanec nekončí tam, kde končí chodník. Když necháte Hummer EV SUV brázdit náročný moabský terén a máte dostatek místa, je více než připraveno udělat Hokey Pokey a otočit se.

Přiznejme, že jsme to věděli už z naší první jízdy Hummerem SUT před dvěma lety. Ta se rovněž odehrávala mezi rudými skalami a rudým prachem Moabu. Obě varianty sdílejí stejné triky a inženýři GMC si pro vývoj prototypu vybrali Moab. Takže o úspěšném zdolávání cest nebylo pochyb. SUV je zkrátka svižnější než SUT.

Hummer

Hummer EV SUV vs. SUT

Světlé úhly jsou všude lepší. Nájezdový úhel 49,6 stupně je u Hummer EV SUV ve srovnání s SUT lepší jen o 0,1 stupně. Nicméně odjezdový úhel 49 stupňů je lepší o 10,6 stupně a úhel vybočení je lepší o 2,2 stupně. Díky řízení všech kol, které umožňují otáčení vozu SUV s kratším rozvorem, se již tak malý poloměr otáčení zmenšil o 51 cm na 10,7 metru. To je jen o 1,2 metru širší než BMW i3, ale o 4,2 metru kompaktnější než GMC Sierra Crew Cab.

A v Hummer EV SUV je „jen“ 15 standardních kamer. To je o jednu méně než 16 kamer v SUT. Pickup přidává úhel na nákladové lože, který SUV nemá.

Naše výbava 3X obsahovala tři motory o kombinovaném výkonu 830 koní a točivém momentu 1 200 N.m. Paket Extreme Off-Road Package za 9 995 dolarů (230 000 Kč) přihodil skalní kluzáky s integrovanými schůdky. Ty unesou 1,5 násobek hmotnosti Hummeru. Dále kompletní ochranné ližiny pod karoserií, dvě přídavné kamery pod karoserií vpředu a vzadu, elektronicky uzamykatelný mechanický přední diferenciál pro jediný motor vpředu, virtuální zadní diferenciál (naprogramování, díky kterému se oba zadní motory chovají jako uzamčený diferenciál), odolné poloosy s kulovým drážkováním, tažné háky a 18palcová černá kola na 35palcových pneumatikách Goodyear Wrangler Mud-Terrain.

Cena vozu Hummer EV SUV

Když k základní ceně vozu Hummer EV SUV 104 650 USD (2,4 milionu Kč) připočteme tento balíček, střechu Infinity za 1 495 USD (35 000 Kč), černý lak Void Black za 450 USD (10 500 Kč), gumovou rohož do zavazadlového prostoru o objemu 300 l za 150 USD (3500 Kč) a poplatek za dopravu do místa určení ve výši 2 295 USD (55 000 Kč), dostaneme se na celkovou cenu 119 080 USD (2,7 milionu Kč) před zdaněním a poplatky.

SUV

Ano, Hummer, stejně jako mnoho dnešních terénních i silničních vozů, je napěchovaný schopnostmi. Kupující vydělávající průměrné částky tyto schopnosti nikdy nezažijí, protože nechtějí riskovat své investice. No dobře. Inženýři žijí, aby posouvali hranice, automobilky chtějí ospravedlnit ceny, trhy potřebují držet krok s Jonesovými a kupující milují chlubení. Všichni vyhrávají.

Stejně jako několik dnešních drahých terénních vozů je i Hummer EV SUV skvělý v terénu. Nicméně vzhledem k hmotnostní třídě odvádí svou práci s pozoruhodně malou námahou.

Terrain Mode

Na začátku ke Cameo Cliffs/Hook and OHV Ladder Trail jsme vybrali režim Terrain Mode a zařadili se do kolony mířící do záhrobí. Adaptivní vzduchové odpružení a jeho tlumiče Sachs ZF mají mocnou práci. Zadržují čtyři tuny, zatímco několik set kilogramů kol a pneumatik se pohupuje po hlíně. Zjistili jsme, že nastavení je na náš vkus příliš tvrdé v lehké a středně těžké geografii. Tuhost se přenáší až do sedadla na otevřené trati, nerovnosti při překonávání středních jednociferných rychlostí na menších kamenitých úsecích. Částečně to způsobil tlak v pneumatikách.

Nálepka na dveřích doporučuje 3,1 barů. My jsme strávili den mezi 2,6 a 2,8 barů. Kdybychom snížili tlak na 2,1 nebo 2,2, bylo by to mnohem lepší. Přesto bychom si přáli, aby Hummer při 100 mm dostupného zdvihu mezi režimy přidělil ještě pár milimetrů rezervy. Všude jinde se Hummer EV SUV cítil přiměřeně tlumený. Zejména v technických úsecích, jako je sjíždění skalních schodů, kde člověk očekává různé rázy.

Kdysi bylo zřejmě odpružení tužší. GMC nám sdělilo, že během testování prototypů přivezli inženýři SUV do Moabu s předními a zadními protiprokluzovými tyčemi. Brzy se ukázalo, že zadní je příliš tuhá. A tak inženýři přední protiprokluzový stabilizátor ponechali a zadní vyřadili a ve spolupráci s převodovkou Sachs ZF odpružení přeprogramovali. Změna přišla dostatečně pozdě během testování prototypu. Takže náš sériový kus měl na zadních spodních řídicích ramenech stále výstupky, ke kterým by se tyč přišroubovala.

Řízení vozu

Řízení Hummeru EV SUV je jedním z těch moderních požehnání, která starým lidem říkají: „Ani nevíte, jak se máte dobře! Za mých časů…“ Překonáte nájezd do prudké zatáčky? Zatočte volantem, nechte zadní část, aby se otočila, a pokračujte dál. Nic víc. „Tříbodová zatáčka“ je pro Hummer EV sprostý, cizí jazyk. Jedinou potenciální nevýhodou je, když majitel Hummeru EV SUV musí jet s někým v běžné soupravě a neustále řidiči připomíná: „Můj Hummer by to zvládl na jeden zátah.“ Tohle je pro něj jako pro mě. Řízení vzadu je však někdy až příliš dobré, například při nízkých rychlostech mimo stezku. Někdy chcete, aby záď následovala předek, místo aby se vrtěla drobnými škubnutími volantu.

GMC Hummer EV SUV

Elektromobil postrádá zpětnou vazbu, jakou má spalovací motor, který se snaží vyjet do kopce. Proto inženýři naprogramovali GMC v režimu Off-Road hlasitější zvuk plynu. Aby řidič měl alespoň trochu přehled o tom, co Hummer dělá. Nevadilo by nám, kdyby byl tento zvuk o něco hlasitější. Systém kontroly trakce a přilnavost pneumatik Goodyear Wrangler jsou dostatečně dobré na to, aby se člověk nechal zlákat k lehkému, klidnému přidání plynu a nechal Hummer pracovat na nějaké strmé skalní stěně. Dvakrát, když si Hummer EV SUV razil cestu nahoru přes překážku, jsme si neuvědomili, kolik úsilí SUV vynakládá, dokud jsme neucítili pach spálené gumy. Poté jsme v zájmu mechanických sympatií a soucitu s krajinou předčasně stiskli tlačítko zadního zámku.

Brzdný účinek

Jediná naše skutečná výtka se týkala brzdného účinku v režimu Terrain Mode v nízkém stupni. V režimu Drive se brzdy sevřou rychle, ale progresivně, což přináší pevné a přirozeně působící zastavení. Při rychlostech pod 30 km/h v hodině Low brzdí jako při nouzovém zastavení a drží vůz na místě, dokud řidič nesešlápne plynový pedál. Vyzkoušeli jsme ji dvakrát a pak jsme po celou dobu jízdy na trase zůstali u režimu Drive. Low bychom použili pouze v takových nebezpečných situacích, kdy by přejetí o centimetr dál mohlo znamenat, že se Hummer EV SUV vrátí domů po kouskách. Crab Walk se také zdá být nejvhodnější pro extrémní scénáře, například když kolo přejede přes okraj stezky nebo hřeben duny a vy nechcete, aby se zadek táhl, chcete, aby se zadní část vytáhla sama.

Hummer EV SUV se projevil jako solidní kus

Jinak se díky Hummeru EV SUV jednalo o pohodovou sobotní projížďku parkem, i když mimořádně širokou. Na 2197 mm rozvor si musíte zvyknout, sedíte hodně vysoko a ta obří hranatá kapota se před vámi rozprostírá jako Velké pláně. Ano, vykloňte hlavu z okénka a sledujte přední a zadní kola na straně řidiče, ale je to více než dva metry. A ano, všechny ty úhly kamery odhalují, co je kolem a pod nimi, ale video snímky zkreslují perspektivu, takže neposkytují oku stejný výklad úhlů a hloubky jako pohled na věc. Žádný deal-breaker, jen aspekty řízení Hummeru, na které si člověk musí zvyknout. Spíše aspekty, na které si člověk musí zvyknout znovu. Hummer H2 byl široký 2065 mm.

Stejně jako v případě našich ostatních prvních jízd se Hummer EV opět ukázal jako solidní kus. Pokud srovnáváme megafauna, tak s fiktivní šelmou: Drak. Je velký a impozantní, chladný a pobuřující, nepodobá se ničemu jinému. A příručka pro majitele by se nejmenovala Jak vycvičit draka, ale Co vědět o dracích. Hummera si neochočíte, ale naučíte se, co potřebuje a jak ho ovládat. Není to zkušenost s vlastnictvím pro každého, ale pro ty, kteří mají pořizovací cenu, smysl pro dobrodružství a přiměřeně velkou stáj, stojí šance přimět draka k tanci za minimální námahu.