EV minivan Volvo EM90 má pohon zadních kol a osvětlenou mřížku chladiče

Ačkoli každé nové Volvo uvedené na trh v posledních letech patřilo mezi SUV, v případě modelu EM90 tomu tak není. Jde o první minivan značky

Ačkoli každé nové Volvo uvedené na trh v posledních letech patřilo mezi SUV, v případě modelu EM90 tomu tak není. Jedná se o vůbec první minivan švédské značky s posuvnými dveřmi na obou stranách. Tento vůz pro přepravu osob, který využívá svého postavení pod mohutným zastřešením společnosti Geely, do značné míry vychází z modelu Zeekr 009, ale (naštěstí) má méně nápadný vzhled.

EV Minivan Volvo EM90

Volvo EM90 jezdí na 19- nebo 20palcových kolech s aerodynamicky optimalizovaným vzhledem. Oproti modelu Zeekr 009 má přepracovanou přední masku. Přijímá decentnější osvětlenou „mřížku“ a nové světlomety, které jsou po vzoru elektrických SUV EX90. Profil prozrazuje původ minivozu, zatímco záď byla jemně aktualizovaná novými zadními světly, která zasahují do sloupků a lépe tak ladí s designovým jazykem značky Volvo.

Přijímá decentnější osvětlenou "mřížku" a nové světlomety, které jsou po vzoru elektrických SUV EX90
Volvo EM90 má přepracovanou masku chladiče

Co najdeme uvnitř vozu

Elegantní krabice na kolech se nabízí s prostorem pro šest osob ve třech řadách, ale vy budete chtít sedět v prostřední řadě, kde je dvojice pohodlných odvětrávaných sedadel připomínajících salonek, která se posouvají vpřed a vzad. Ze stropu se spouští 15,6palcová obrazovka, která se někomu může zdát malá, když uvážíme, že BMW řady 7 má 31,3palcový displej, který se také sklápí ze stropu.

Téměř stejně velký 15,4palcový dotykový displej infotainmentu poskytuje přístup k většině funkcí, protože konvenční ovládací prvky jsou omezené na minimum
Interiér nabízí několik nových obrazovek

Téměř stejně velký 15,4palcový dotykový displej infotainmentu poskytuje přístup k většině funkcí, protože konvenční ovládací prvky jsou omezené na minimum. Velkou středovou obrazovku doplňuje plně digitální přístrojový štít, který se stal v podstatě standardem. Volvo zmiňuje, že zadní sedadla se mohou stát „divadlem, zasedací místností nebo ložnicí“, a to pouhým stisknutím přepínače nebo hlasovým příkazem, kterým lze měnit nastavení oken, sedadel, obrazovek, osvětlení a klimatizace. Zvukový systém Bowers & Wilkins s 21 reproduktory slibuje proměnit EM90 v „soukromý koncertní sál na cestách“.

Informace o výkonu, dojezdu a rozměrech

O pohon se stará elektromotor umístěný vzadu. Dosahuje výkonu 268 k (200 kW) a umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy. Zatímco EV minivan Volvo EM90 je zatím pouze s pohonem všech kol, Zeekr 009 se dodává také v mnohem výkonnějším uspořádání AWD se dvěma motory, výkonem 536 koní a zrychlením z 0-100 km/h za 4,5 sekundy.

O pohon se stará elektromotor umístěný vzadu
Minivan EM90 má na obou stranách posuvné dveře

Stejně jako u sesterského modelu lze masivní baterii o kapacitě 116 kWh nabít z 10 na 80 % za méně než 30 minut. Maximální dojezd se udává ve vzdálenosti 738 km, ale to je v čínském testovacím cyklu lehkých užitkových vozidel (CLTC). Stejně jako EX90 podporuje bezemisní minivan obousměrné nabíjení, aby mohl dodávat šťávu jiným vozidlům nebo domácím spotřebičům.

Je impozantně velký. Táhne se na délku 5 206 mm, na šířku 2 024 mm a na výšku 1 859 mm. Může se pochlubit masivním rozvorem 3 205 mm a váží 2 763 kilogramů.

Volvo uvádí, že model EM90 je již možné předobjednat v Číně. V Číně také konkuruje jiným minivozům vyšší třídy, jako jsou Lexus LM a Buick GL8. O dalších trzích se uvažuje.

Zdroje: motor1, Vapol