GM Energy poháněla sídlo pomocí V2H

Na vysokokapacitní baterii elektromobilu můžete provozovat svůj dům po dobu jednoho týdne. Aby to dokázala, společnost GM Energy záměrně přerušila dodávku elektřiny na akci, na které předváděla svůj nový obousměrný systém V2H.

S výjimkou některých samotářských chatařů se nestává často, aby majitel domu s radostí odpojil své obydlí od elektrické sítě. A přestože to pravděpodobně nebude běžný jev, společnost GM Energy to udělala, aby ukázala, jak může jeden z jejích elektromobilů napájet domácnost v případě skutečného nebo jiného výpadku.

GM Energy nabízí obousměrný nabíjecí systém V2H

Dceřiná společnost General Motors nyní uvádí na trh obousměrný nabíjecí systém V2H (vehicle-to-home). Řešení GM Energy, podobné tomu, které nabízí Ford pro elektrický pick-up F-150 Lightning. Systém dokáže automaticky přepnout domácnost z napájení ze sítě na napájení z elektromobilu. Samozřejmě za předpokladu, že je elektromobil doma a je připojený k síti. Systém nyní funguje s modelem RST Chevroletu Silverado EV a chystá se podpora pro modely 2024 Chevrolet Equinox a Blazer EV, GMC Sierra EV Denali a Cadillac Lyriq.

Všimli jsme si, že v tomto seznamu chybí první elektromobily na bázi UItium, tedy SUV a pickup Hummer od GMC. Hlavní inženýr systému GM Energy nám sdělil, že tyto modely by mohly získat podporu později prostřednictvím aktualizace softwaru, ale žádná zatím není přislíbena.

GM Energy

Systém začíná nabíječkou GM Energy PowerShift. Majitelé elektromobilů GM si ji mohou zakoupit jako samostatnou jednotku pro běžné nabíjení úrovně 2 z domu do vozidla. Pro aktivaci V2H je zapotřebí příznačně pojmenovaná sada V2H Enablement Kit. Skládá se ze střídače, domácího rozbočovače a baterie pro startování ve tmě.

Pokud vás zajímá, kam se podělo označení Ultium, které měly tyto nabíjecí stanice nosit, tak nás to zajímalo také. Zástupci GM nám řekli, že název Ultium vyhradili pro technologii architektury EV. Zatímco GM Energy bude název na produktech pro domácnosti a komerční využití energie.

Flexiblní umístění komponent

Proč nejsou tyto položky zabaleny jako jeden celek? Řekli nám, že je to proto, aby bylo možné jednotlivé komponenty flexibilně umístit. Protože každý dům má jiné uspořádání a jiné rozvody, umožňuje to majiteli a instalatérovi umístit součásti systému tam, kde to dává největší smysl. Všechny jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Mohou být umístěny uvnitř i venku a v mnoha případech mohou být ukryty v technické místnosti nebo na místě, kde nebudou běžně vidět.

GM Energy vysvětluje, jak to funguje

Za normálních okolností, kdy proudí elektřina ze sítě, se baterie pro startování ve tmě nabíjí proudem, aby se udržela nabitá. Jakmile dojde k výpadku proudu, začne fungovat a poskytuje nízkonapěťové napájení zbytku systému, což jim umožní vzájemně komunikovat a říct elektromobilu, aby začal přesouvat energii do domácnosti.

General Motors

Nabíjecí jednotka GM Energy PowerShift pracuje v podstatě obráceně, dodává energii střídači, který pak napájí domácí rozbočovač střídavým proudem, který rozvádí do domácích obvodů. Když máte systém nainstalovaný, rozhodnete se, zda bude záložní napájení dostávat celý dům, nebo jen některé okruhy. Nebojte společnost GM spolupracuje se společností Qmerit, která se o instalaci postará. Zařízení může dodávat až 9,6 kW energie, což bohatě stačí na udržení základních funkcí ve většině domácností – dokonce i v sídle o rozloze 900 čtverečních metrů v Beverly Hills.

Přepnutí trvá několik sekund od zhasnutí světel po jejich opětovné zapnutí. Mezitím se díky temné baterii oživí LED diody na různých komponentech. Slyšíte cvakání, jak rozbočovač blokuje připojení k síti a směruje napájení z elektromobilu do domácích obvodů, a pak už zase fungujete. Jediným náznakem toho, že je domácnost napájena z elektromobilu, je téměř neznatelný zvuk různých komponent. Podle GM vydávají méně než 50 dB hluku, což odpovídá hlasitosti šepotu.

Výdrž

Jak dlouho záložní napájení vydrží, závisí na kapacitě baterie vozidla, stavu nabití této baterie a na tom, co se rozhodnete nechat zapnuté během výpadku. Nebojte se, že vybíjením poškodíte baterii elektromobilu. Uvědomte si, že spotřeba energie v domácnosti je ve srovnání s elektrickým pohonem o výkonu 754 koní zanedbatelná. Průměrná americká domácnost spotřebuje denně asi 30 kWh energie, což znamená, že nákladní automobil za 100 000 dolarů (2,3 milionu Kč) by vás mohl udržet v umělém svitu televizoru v chlazeném pohodlí téměř týden. RST ve výchozím nastavení vypne napájení, když jeho baterie dosáhne 20 %, ale můžete tuto rezervu zvýšit nebo ji snížit až na nulu.

GM Energy: Co když to přežente?

A co se stane, když to přeženete? Systém společnosti GM Energy se vypne. Nejprve na 10 sekund, a pak se restartuje. To vám dá čas vypnout zařízení na těžbu kryptografie, kvůli kterému jste překročili rozpočet na energii. Pokud to nepochopíte, napájení se poté vypne na 20 sekund. Přičemž interval se prodlužuje až do blíže neurčeného limitu nebo dokud se neumoudříte. To vám má pomoci se poučit a myslíme si, že uživatelé po jednom či dvou takových přerušeních pravděpodobně pochopí.

Stávající aplikace GM pro chytré telefony specifické pro danou značku umožňují sledovat vše, včetně stavu nabití vozidla, kolik energie z akumulátoru odebírá domácnost a jak dlouho přibližně ještě baterie vydrží při aktuálním používání. Mějte na paměti, že to vyžaduje, aby bylo v domácnosti zprovozněné internetové připojení a vaše kabelová nebo bezdrátová síť se napájela. To umožní odesílání těchto dat do cloudu. Takže se ujistěte, že potřebné routery a modemy jsou na okruhu, který se při spuštění zálohování dostane pod napětí. Systém však funguje bez ohledu na to, zda data proudí.

GM Energy – aplikace

Aby se společnost GM ujistila, že to všechno funguje i v reálném světě, nejprve vše otestovala na simulovaném zatížení domu na svém zkušebním polygonu. Poté, co systém získal pečeť schválení UL, vyzkoušelo jej 10 inženýrů ve svých vlastních domech, které představovaly různé konfigurace. Doufejme, že to pomůže vyhnout se některým počátečním problémům, které se objevily u systému Ford.

Ford vs. GM

Samotná nabíječka PowerShift stojí 1699 dolarů (40 000 Kč). Zatímco sada V2H Enablement Kit stojí 5600 dolarů (130 000 Kč). GM Energy vše prodává v balíčku za 7299 dolarů (170 000 Kč), což je úspora přesně 0 dolarů. Pro srovnání, výbava Fordu stojí celkem 5205 dolarů (120 000 Kč). I když obě zařízení nejsou zdaleka levná, jsou srovnatelná s náklady na domácí generátor. Za instalaci si připlatíte a její cena se částečně liší podle konfigurace a složitosti práce.

Srovnání cen Fordů a GM je relevantní pouze v případě, že ještě nemáte obousměrně připojitelný elektromobil, protože zatím nepřipojíte Ford k domu vybavenému GM a naopak. GM Energy nám sdělila, že zavede normu ISO pro interoperabilitu. Hned, jak bude existovat. Takže přinejmenším v blízké budoucnosti bude vaše elektrická zahrádka oplocená.

A ačkoli to nebylo součástí demonstrace, GM Energy měla v supermoderním demonstračním domě nainstalovanou svou připravovanou záložní baterii PowerBank. To je něco, co Ford nenabízí, což by mohlo některé zákazníky odklonit od Lightningu k elektromobilu Denali. Odhadovaná cena za sadu, která zahrnuje nabíječku PowerShift, sadu V2h Enablement Kit a 10,6kWh akumulátor, je 12 699 USD (300 000 Kč). GM Energy prodává také verze s kapacitou 17,7 a 35,4 kWh.

Kromě domácích baterií plánuje GM Energy ještě letos přidat integraci solárních panelů (což Ford nabízí prostřednictvím společnosti SunRun). GM také spolupracuje s energetickými společnostmi po celé zemi, aby tyto baterie mohly v době vysoké poptávky vracet energii do sítě a fungovat tak jako distribuovaná rezerva. Pokud se však chcete na nějakou dobu odpojit od sítě a žít z energie svého elektromobilu, pochopíme to.