Honda CB500X

Hned od počátku uvedení na trh v roce 2013 se mi Honda CB500X líbila a bez velkých výhrad bych ji v té prvotní podobě bral ještě dnes. V roce 2016 dostala větší nádrž, lepší větrnou ochranu jezdce, LED světla, přední tlumiče s nastavitelným předpětím pružin a nastavitelnou brzdovou páku. To se už i ty malé výhrady začaly rozplývat a v roce 2019 dostala optické změny, které zvýraznily její dobrodružný charakter, dostala také silnější motor a množství vylepšení na podvozku. To už bych ji bral všemi deseti. Pro úplnost faktografie doplním, že na další rok motor obdržel úpravy, díky kterým plnil normu Euro 5, ale to trápí euroúředníky a zelené, ne mě. Pro tuto sezónu však přichází Honda CB500X se změnami, které ji posouvají na piedestal dané objemové třídy cestovních endur.

Komfort i jistota CB500X

Přední vidlice dostala USD, tedy up-side-down tlumiče Showa SFF-BP (Separate Function Fork Big Piston) o průměru 41 mm, zadní výkyvná vidlice se odlehčila a zároveň se zpevnila a technici doladili zadní pružení tak, aby korespondovalo s novým naladěním přední vidlice. Výsledek je doslova famózní. Honda CB500X je totiž nyní příjemně měkká na nerovnostech, přes větší oblouky se krásně měkkoučko přehoupne, krátké a ostré nerovnosti jako jsou výtluky, spáry, hrboly a pod. zase velmi efektivně odfiltruje.

A co je důležité, absolutně jsem neměl pocit, že by ji naše cesty bolely. Právě naopak, celý podvozek funguje jako másílko. Druhá stránka věci je, že se výrazně zlepšily i jízdní vlastnosti. Kola totiž pocitově geniálně kopírují vozovku a asi to tak bude i skutečně, protože ani přes hrboly v zatáčkách jsem neregistroval, že by mi příď či zadek podskočil. Naopak podvozek mi dával sebevědomí v jakékoli zatáčce a na jakékoli vozovce. Jinak v souvislosti s USD tlumiči dostala CB500X nový přední blatník s chrániči kluzáků. K vynikajícím jízdním vlastnostem přispěly také lehčí disky kol. Úspory hmotnosti konstruktéři dosáhli ztenčením paprsků, které nyní vypadají napohled famózně.

Honda CB500X

Neupečete je

Další důležitou změnou je, že dostala dopředu i druhý brzdový kotouč. Ono na běžný život stačil i ten jeden, který tam byl dosud, ale dva kotouče jsou přece jen jiná káva. Doposud měl kotouč sice průměr 310 mm a nyní mají o něco menší – pouhých 296 mm, ale jsou dva takže nástup brzd, účinnost, dávkovatelnost a zejména neúnavnost jsou kdesi zcela jinde než dosud. Zkrátka nyní si můžete dovolit palbu, tedy plyn – brzda, aniž byste upekli brzdy.

Nejen pro á-dvojkaře

Motor – paralelní půllitrový dvouválec – poskytuje výkon na hranici limitu třídy A2, tedy 35 kW. Pro sezónu 2022 však dostal nový management vstřikování paliva, který zlepšil jeho charakteristiku. A nejsou to jen marketingové řeči. Motor totiž krásně a bez reptání potáhne i mírně zpod 3 000 otáček, s otáčkami jeho výkon poroste, někde v okolí 6 000 ot.min-1 už táhne velmi slušně a zastaví se až u hranice 9 000 ot.min-1. Jinak řečeno, při klidné jízdě ho vůbec nemusíte točit a krásně vás povozí, ale když se chcete bavit, můžete využít jeho otáčkové charakteristiky. Přitom vibrace cítit pouze v minimální míře – a to platí pro celé otáčkové spektrum.

Navíc, konstruktéři velmi efektivně vyřešili i reakce motoru na prudké uvolnění, resp. mimovolné pootočení plynu. Ani v jednom případě totiž s motorkou necuká. Velice příjemně mě překvapil famózní zvuk výfuku, který si při uvolnění plynu navíc umí pěkně zabafkat. A na závěr k motoru úplný gól: při svižné jízdě mi spotřeba oscilovala v rozmezí 3,3 – 3,4 l/100 km, když jsem k němu byl velmi špatný, tak se vyšplhala ke 4 l/100 km.

Honda CB500X

Šestistupňová převodovka cvaká hladce a přesně jak jsem si při Hondách zvykl, je však velmi krátká. Ve stovce točí motor již zhruba 5 000 otáček. To při jízdě po běžných okreskách nevadí, ale při motorkářském tempu po dálnici už bude motor točit dosti vysoké otáčky. Pochválit musím antihopping. Ani při prudším dobrzďování a podřazování do zatáčky se mi totiž nestalo, že by mi podklouzlo zadní kolo.

Posed – postoj CB500X

V souvislosti s motorem by se ještě patřilo říci, že má o 92 gramů lehčí chladič. I to dokazuje, do jakých detailů zašli tvůrci při inovaci motorky. Tím jsem vlastně zároveň chtěl přemostit ke hmotnosti, protože ta je klíčová – definuje totiž lehkou ovladatelnost motorky a nesmírnou agilitu, a to i přes vyšší světlou výšku a tedy vyšší polohu těžiště. Natankovaná motorka váží pouhých 199 kg. Další přemostění – výška. CB500X má sedátko ve výšce 830 cm, a dosáhnou z ní na zem i ženy nižšího vzrůstu. Mám to ověřené-vyzkoušené. Samotné sedátko je velmi příjemné tvarem i tuhostí výplně, řídítka jsou široká a kolena nejsou příliš skrčená. Proto jsem ani po delším výletu nebyl ubit jako pes. Mimochodem, za celý test jsem ujel téměř 1 800 km. Děkuji Honda!

Z mého pohledu výraznou změnou jsou také silnější LED světla a také přední směrovky s funkcí pozičních světel. Díky nim totiž řidiči z dálky mnohem dříve rozpoznají, že vůči nim jede motocykl a ne auto ve velké dálce.

Novinka sezóny

Novinkou sezóny 2022 je také zelená barva Pearl Organic Green. Řeknu vám, že živě je ještě krásnější a CB500X s ní vypadá opravdu dobrodružně. Jako by vzešla z přírody a byla vlastně její nedílnou součástí. A polní cesty i menší off-road s přehledem zvládne, ale ve skutečnosti je CB500X nadále více silničním, než terénním motocyklem. Zdvih kol je 135 mm a světlá výška 180 mm, což by dostačovalo. Motor však zespodu není nijak chráněn. Ani pneumatiky nejsou offroadové, ale to vše by se dalo velmi jednoduše vyřešit. No v neprospěch off-roadu říká ještě jeden fakt a ten už se řeší obtížněji – řídítka jsou příliš nízko. Při jízdě ve stoje jsem se po ně musel natahovat, což v terénu určitě nechcete. Jistěže, dají se koupit vložky, které zvednou řídítka o několik centimetrů. Ale při vyšším zvednutí už budete muset řešit i kabely a hadice.

Kolik, resp. co tedy?

Honda CB500X byl vynikající stroj už i dosud. Ale po vylepšeních pro tuto sezónu si dovolím říci, že je nejlepší volbou v dané objemové, resp. výkonové třídě cestovních endur na trhu. Přitom i cena 162 000 Kč. (My jsme měli pár příplatkových prvků. Kufr, hlavní stojan, chrániče rukou, padací rám, proto je její cena 180 000 Kč) je více než akceptovatelná. Vždyť počítejte se mnou. Za 162 000 Kč dostanete skvělou motorku poskládanou z kvalitních komponentů. Vynikající jízdní vlastnosti, renomé a image značky Honda s vysokou spolehlivostí plus vysokou zůstatkovou hodnotu motorky po letech. A to jsem ještě nemluvil o tom, že ta motorka vypadá výborně.

Zdroj:automagazin.sk, top-voziky.cz