GV80 2025 je skvost, který se ještě více vybrousil

Není náhodou, že okřídlené logo značky Genesis vypadá podobně jako odznak na voze Bentley. Je symbolem ambiciózní mise začínající korejské luxusní značky zařadit se mezi automobilky vyšší třídy, které v uplynulém století nashromáždily cachet. Ačkoli Genesis ještě není úplně známou značkou, povědomí o značce a její prodeje se od roku 2020 výrazně zvýšily. Tehdy přišel model Genesis GV80, který se stal okamžitým hitem, získal naše ocenění 10Best a pomohl celkovým prodejům značky v USA vzrůst z 5099 v roce 2020 na 15 301 v roce 2021. Nyní vstupuje Genesis GV80 do svého pátého modelového roku 2025 a dostává se mu vylepšení, díky němuž je toto luxusní SUV střední třídy ještě lepší než dříve.

GV80: Svěží vzhled, stejně skvělá jízda

Bez porovnání bok po boku nejsou změny nového modelu GV80 okamžitě zřejmé. Jeho dělené světlomety a velká pětiúhelníková mřížka chladiče jsou povědomé. Nicméně při bližším pohledu je patrný nový dvouramenný síťový design, který dává mřížce chladiče větší rozměr, a nové světlomety s mikročočkami převzaté z vlajkového sedanu Genesis G90. Přední část modelu GV80 navíc získala větší přívody vzduchu a falešnou ližinu, díky nimž společně působí širším a sportovnějším dojmem.

Genesis

Zatímco kupé GV80 se svažující se zádí představí šestiválec V6 s elektrickým přeplňováním o výkonu 409 k, až se objeví na konci letošního roku, zbytek modelové řady pokračuje se standardním řadovým čtyřválcem 2,5 l s turbodmychadlem o výkonu 300 koní a dostupným šestiválcem 3,5 l s dvojitým turbodmychadlem o výkonu 375 koní. Oba stávající motory jsou spojené s osmistupňovou automatickou převodovkou. Standardem zůstává pohon všech kol. My jsme řídili vrcholnou verzi GV80 Prestige s motorem V-6. Není zdaleka tak silný a hlasitý jako vrčící osmiválce, které pohánějí BMW X5 M60i a Porsche Cayenne S. Nicméně tito soupeři jsou nejméně o 10 000 dolarů (230 000 kč) dražší než tento Genesis.

Na stovku za 5,3 vteřin

I když bychom si přáli, aby GV80 měl větší odvahu při rozjezdu a když potřebujeme na dvouproudých dálnicích předjíždět hloupé lidi, hladký chod motoru 3.5T a citlivé řazení převodovky jsou jinak uspokojivým tandemem. V našem předchozím testování dosáhl GV80 s motorem V-6 rychlosti 100 km/h za 5,3 sekundy a jiný vůz dosáhl na naší trase spotřeby paliva při rychlosti 120 km/h hodnoty 11,8 l/100 km. Odhady EPA modelu GV80 3.5T pro rok 2025 se však zvýšily z 15,7 l/100 km ve městě a 12,3 l/100 km na dálnici na 17,8 l/100 km ve městě a 12,8 l/100 km na dálnici.

GV80 3.5T Prestige má standardně 22 palcová kola, adaptivní tlumiče a elektronický diferenciál s omezenou svorností. Navzdory velkým válcům a omezenému tlumení bočnic poskytuje jemnou a tichou jízdu. Obě vlastnosti pomáhají potvrdit luxusní ambice tohoto SUV a Genesis přidal více odhlučňovacího materiálu a silnější vrstvené sklo, aby byla zadní sedadla ještě tišší. Klidná kabina a soudržné ovládání modelu GV80 přispívají k uvolněnému zážitku z jízdy – možná až příliš uvolněnému. Nechápejte nás špatně; jsme pro izolaci od vnějšího hluku a nedokonalostí vozovky, ale uvítali bychom také více zpětné vazby od řízení, abychom lépe ocenili atletický charakter SUV. Doufejme, že sportovnější kupé ji poskytne a nabídne možnost lepivějších letních pneumatik namísto standardních celoročních pneumatik GV80.

GV80 nabízí interiér s lepší výbavou

Každý model GV80 dostane přepracovaný interiér s 27,0 palcovou obrazovkou OLED, která dominuje palubní desce, což dokazuje, že Genesis drží krok s dobou. Oceňujeme, jak nový displej plynule spojuje přístrojovou a infotainmentovou polovinu, i když bychom uvítali větší výběr designu přístrojů. Systém infotainmentu se používá snadněji než dříve, protože obrazovka nyní reaguje na dotykové vstupy a staré klikací kolečko na středové konzole má intuitivnější otočný ovladač. Navíc funkce hlasitosti a ladění jsou nyní knoflíky (nahrazující válečky) umístěné výše na středové konzole. A co je nejdůležitější, Genesis konečně nabízí bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto. Tím napravuje jednu z našich mála drobných výtek k předchozímu modelu GV80. Bezdrátové připojení bude k dispozici až později v tomto roce, ale půjde o bezplatnou aktualizaci over-the-air.

Interiér

Genesis nemá tak bohatou historii jako jiné starší luxusní značky, ale svým jedinečným stylem a špičkovým provedením se vymyká z řady. Kvalita provedení modelu GV80 překonává očekávání vzhledem k ceně. Je zřejmé, že mimořádnou pozornost věnovali detailům, jako jsou prošívané vzory na výplních dveří i vzhled spínací skříňky. Pro rok 2025 je k dispozici více dvoubarevných barevných schémat interiéru. Včetně zemitě hnědé/kouřově zelené a ledovcově bílé/ultramarínové modré. Naše GV80 spojila druhou jmenovanou kombinaci s novým lakem Storr Green, což je téměř dokonalá specifikace. Chyběla mu dostupná třetí řada, která se dodává pouze u nižší verze 3.5T Advanced a je příliš malá na to, aby byla příliš užitečná.

Dvouramenný volant odcházejícího modelu GV80 se nám nikdy moc nezdál. Nahradili jej novým tříramenným designem, který má lepší rozmístění tlačítek a vypadá bohatší o nový emblém Genesis. Středová konzola se dočkala užitečných revizí, například nové čtečky otisků prstů, která umožňuje startovat vůz bez digitálního klíče. Konzola také přidává větší držáky nápojů bez předchozího krytu, který kradl místo. Místo toho je pod přepracovanými ovladači klimatizace nová krycí přihrádka; uvnitř přihrádky je bezdrátová nabíjecí podložka, která nabízí lepší viditelnost.

Klenot mezi luxusními SUV

Nejvyšší výbava Prestige má všechny nejnovější a nejlepší prvky výbavy. Patří mezi ně nový audiosystém Bang & Olufsen, který vyměnil staré stereo Lexicon s výkonem 1050 W za 1400 W, jehož součástí je funkce Beosonic, která umožňuje upravit zvukový profil bez zkreslení. Je to vylepšení, o kterém jsme nevěděli, že ho potřebujeme. Chcete stimulovat čtyři z pěti smyslů? Na to je tu nový „kurátor nálady“ převzatý z modelu G90. V podstatě přehrává atmosférickou hudbu, aktivuje ambientní osvětlení, zatahuje okenní žaluzie, spouští sedadlo řidiče proti únavě a vydává vůni do kabiny. Chybí už jen chuťová složka, pokud tedy nechcete olizovat volant.

GV80

Od své premiéry je Genesis GV80 klenotem mezi luxusními SUV střední třídy. Již dříve byl naším favoritem a nyní je ještě lepší díky většinou drobným, i když smysluplným vylepšením. I nadále je kultivovaný, stylový a plný technologií – to vše za cenu, která se nepřiblíží šestimístné částce jako u konkurence. Cena čtyřválce 2.5T stále začíná na 59 050 dolarech (1,4 milionu Kč), ale GV80 3.5T má nyní základní cenu 75 150 dolarů (1,7 milionu Kč). Většinu této částky tvoří nově standardní výbava, která byla dříve součástí paketu Advanced za 7350 USD (170 000 Kč). Mezitím se cena verze V-6 Prestige s 80 650 dolary (1,9 milionu Kč) zvýšila pouze o 2455 dolarů (60 000 Kč). Zůstává tedy naprosto výhodnou nabídkou ve srovnání se svými špičkovými konkurenty.

Když se vrátíme ke znaku podobnému Bentley, ten na přídi osvěženého modelu GV80 je nyní z kovu namísto plastu. To je drobná úprava, které by si nikdo nevšiml, přesto ukazuje, že se Genesis stále snaží pozvednout svůj status. Právě díky této pozornosti věnované detailům Genesis a model GV80 nepřestávají ohromovat.