Ford Fiesta supermini se přestane vyrábět

Ford Fiesta supermini má být podle zvěstí vyřazený z nabídky americké automobilky. Ještě tento týden se dozvíme o osudu malého hatchbacku

Ford Fiesta supermini má být podle zvěstí vyřazený z nabídky americké automobilky. Ještě tento týden by se měla zveřejnit informace o plánech značky ohledně tohoto malého hatchbacku, který se prodává ve velkém.

Konec vozů Ford Fiesta

Auto Express má za to, že oficiální prohlášení se zprávou o zániku Fiesty by mohlo přijít v nejbližších dnech. Automobilka Ford tímto krokem směřuje k plné elektrifikaci. Ford Fiesta by se měl přestat prodávat v průběhu příštího roku.

Ford Puma se spalovacím motorem sdílí s modelem Fiesta platformu Global B Small Car. Auto Express má informace, že Ford neplánuje na této nové, cenově dostupnější platformě vyrábět Fiestu EV.

To by teoreticky pomohlo snížit náklady na elektrifikaci malých vozů Ford, což je problém. Ten v současné době řeší mnoho značek s modely, jako je budoucí znovuzrozený Renault 5 EV a vozy „MEB Entry“ koncernu Volkswagen, VW ID. Life, Cupra UrbanRebel a připravovaný model Škoda této platformy.

Předpokládá se však, že částečným důvodem pro zrušení modelu Fiesta jsou především rostoucí náklady na malé vozy. A také klesající prodeje v tomto sektoru ve srovnání s populárnějšími malými SUV.

Budoucnost elektromobility

V dřívějším rozhovoru pro Auto Express na téma budoucích plánů Fordu v oblasti elektrifikace uvedl Stuart Rowley, ředitel pro transformaci a kvalitu společnosti Ford: „Toto není konec cesty. Do roku 2030 chceme prodávat pouze osobní elektromobily. Těšíme se na vývoj budoucích plánů.“

V rámci přechodu společnosti Ford na elektromobilitu se její kolínský závod, kde se v současné době vyrábí model Fiesta, změní na centrum výroby elektromobilů. Po navázání spolupráce mezi oběma společnostmi se zde začnou vyrábět modely s označením Ford založené na platformě MEB pro elektromobily koncernu Volkswagen. První model Fordu využívající tuto technologii se má začít vyrábět příští rok.

Tradice jménem Fiesta

Fiesta je nejprodávanějším britským vozem vůbec. Za 46 let své existence se jí prodalo téměř pět milionů kusů. Vůz se pravidelně umisťoval na předních místech výročních registračních tabulek Sdružení výrobců a prodejců automobilů. Nicméně jej nedávno předstihl vůz Vauxhall Corsa.

V roce 2021 se Fiesta v žebříčku Top 10 neobjevila. Od začátku roku se navzdory faceliftu na konci roku 2021 model neobjevuje ani v žebříčku Top 10 pro rok 2022. Ford Puma se však v letošním seznamu do konce září umístil na třetím místě s 27 680 registracemi.

Začátkem letošního roku Ford pozastavil objednávky na modernizovanou Fiestu (spolu s nově faceliftovaným Focusem a MPV Galaxy a S-Max) s odvoláním na problémy v dodavatelském řetězci.

Ziskovější SUV

Ačkoli se Fiesta i Focus opět prodávají, tak díky vyšším ziskovým maržím u oblíbenějších modelů SUV, jako je Puma a Kuga (Kuga je od počátku roku na sedmém místě v žebříčku registrací), je pravděpodobné, že Ford upřednostnil výrobu těchto vozů. A to z důvodu, aby právě zvýšil ziskovost. To také podpořilo potenciální rozhodnutí zrušit Fiestu a pokračovat v prodeji Pumy jako vstupního bodu do firemní nabídky spolu s kompaktním SUV EcoSport.

Zdroje: autoexpress, Towpoint