Volvo otevře továrnu na Slovensku

Švédská automobilka Volvo se rozhodla otevřít do roku 2026 novou továrnu. Výrobní kapacita je stanovená na 250 000 vozů ročně

Švédská automobilka Volvo otevře novou továrnu na elektromobily na Slovensku v roce 2026.

Volvo přislíbilo 1,2 miliardy euro (28,5 miliard Kč) třetímu evropskému závodu s výrobní kapacitou 250 000 vozů ročně.

Volvo otevře na Slovensku novou továrnu na výrobu elektromobilů v průběhu roku 2026. To aby podpořilo své dramatické plány na ukončení spalování do roku 2030 a přechod na klimaticky neutrální do roku 2040.

Třetí Volvo továrna vznikne na Slovensku

Půjde o třetí evropský výrobní závod společnosti – vedle původního závodu ve švédské Torslandě a rušnější továrny v belgickém Gentu.

Volvo říká, že si pro nové otevření nové továrny vybrali právě Slovensko, aby vytvořilo „evropský trojúhelník pokrývající jeho největší prodejní region“.

Firma investuje přibližně 1,2 miliardy eur (28,5 miliard Kč) do nového závodu. Jedná se o první továrnu v Evropě od roku 1965. Ta se začne stavět na východě Slovenska poblíž města Košice. Její roční výrobní kapacita se stanovila na 250 000 jednotek ročně.

Na Slovensku vyroste v pořadí třetí továrna Volvo v Evropě. Další se nachází ve švédské Torslandě a v belgickém Gentu
Volvo továrny v Evropě

„Továrna má těžit z dobře zavedeného automobilového dodavatelského řetězce,“ uvedlo Volvo s odkazem na čtyři existující velké automobilky, které tam již fungují. Volkswagen Group, Jaguar Land Rover, Stellantis a Kia provozují důležité továrny na západě země.

Společnost také poznamenává, že pobídky nabízené slovenskou vládou se staly „klíčovým faktorem“ v rozhodnutí. Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík na dotaz Autocar o podrobnostech těchto pobídek prozradil, že vláda poskytne Volvu 267 milionů eur (6,6 miliard Kč) jako „přímou státní podporu“. A poté, co automobilce prodala 330 hektarů pozemků, nyní poskytne investici do dopravní a zásobovací infrastruktury v okolí.

Nová pracovní místa

Volvo očekává, že na Slovensku, v továrně a v celém dodavatelském řetězci přijme 3000–5000 nových zaměstnanců. Generální ředitel Volva Jim Rowan také prozradil, že „velký pozemek“, který Volvo získalo, by mohl pojmout budoucí rozšíření výrobních linek. Nebo také vyhrazené zařízení na baterie pro elektromobily.

Volvo zatím neprozradilo, které modely se začnou ve slovenském závodě vyrábět. Chystaná elektrická náhrada za SUV Volvo XC90 se má vyrábět v Jižní Karolíně v USA. Dále transformace závodu Torslanda v hodnotě 923 milionů euro (22,8 miliard Kč) zajistí, že se do roku 2030 vybaví pouze pro výrobu elektromobilů. Na dotaz společnosti Autocar generální ředitel Jim Rowan prozradil: „Stačí říci, že všechny produkty mají být plně elektrické.“

Mezi možné modely určené pro výrobu v Košicích patří Volvo XC60 nové generace. Tento model by se měl objevit na trhu v roce 2025, a kompaktní SUV „XC20“ potvrzené na rok 2024.

Rozšíření výrobní sítě Volvo pomůže splnit ambici vyrobit 1,2 milionu vozů do poloviny tohoto desetiletí.

Zahájení výstavby košického závodu se plánuje na rok 2023. Technika uvnitř továrny se začne instalovat v roce 2024 a první automobily začnou vyjíždět z linky od roku 2026. Místo má využívat klimaticky neutrální dodávky energie. „Továrna se navrhne také tak, aby se stala lídrem v oblasti udržitelné efektivní výroby prémiových elektromobilů s optimalizovaným uspořádáním a logistickým tokem“.

Zdroje: autocar, Top Vozíky