Peugeot e-2008 s delším dojezdem

Francouzská automobilka Peugeot aktualizovala svůj malý elektrický model e-2008. SUV se může pochlubit větším dojezdem

Aktualizace vozu Peugeot e-2008 se zaměřily na to, co kupující chtějí a potřebují na této úrovni trhu: větší dojezd. Je to malý, ale užitečný zisk a je skvělé vidět, že značka jedná na základě zkušeností, aby zvýšila přitažlivost tohoto malého elektrického SUV. Nicméně taková jízda, frustrující pomalý informační a zábavní systém a nedostatek místa na zadních sedadlech (i když s velkým zavazadlovým prostorem) stále tlačí tento Peugeot zpět ke stejnému výsledku, jakého dosáhl zpočátku. Určitě jsme vděční za další rozsah a větší flexibilitu, kterou přináší.

Vylepšení Peugeot e-2008

Dojezd zůstává jedním z největších rozhodujících faktorů pro kupující elektromobily. Díky optimalizačním úpravám však nyní mnoho výrobců může odemykat více kilometrů častěji a snadněji. To je přesně to, čeho se Peugeotu podařilo dosáhnout s tímto nově aktualizovaným kompaktním elektrickým crossoverem e-2008.

Nepramenilo to ale ze zvýšení kapacity baterie. Revidovaný e-2008 stále používá stejný 50kWh balíček jako dříve a napájí stávající elektromotor o výkonu 134 koní.

Francouzská značka optimalizovala další oblasti, aby odemkla větší dojezd a dobře překonala hranici 321 km, přičemž celkový dojezd vozu je nyní 344 km. Rychlost nabíjení se však nemění, kapacita 100 kW poskytuje 80 procent dobití za 30 minut. Standardní domácí nabití zabere sedm a půl hodiny.

Na 17palcová kola vozu tvůrci namontovali nové pneumatiky klasifikované jako A+ pro účinnost. Ty snižují valivý odpor a zlepšují efektivitu. Peugeot také upravil převodový poměr elektromotoru, aby byl efektivnější při vyšších rychlostech. To znamená, že se elektrický motor nemusí otáčet tak rychle, aby udržoval například rychlost 112 km/h, což má za následek nižší spotřebu energie.

Vůz má nové pneumatiky A+, které snižují valivý odpor a zlepšují efektivitu jízdy
Peugeot e-2008

Účinnější tepelné čerpadlo ve spojení s novým snímačem vlhkosti namontovaným uvnitř kabiny v horní části čelního skla automobilu také lépe upravuje systém vytápění a ventilace, aby se dále optimalizovala spotřeba energie. Je překvapivé, kolik energie může vyžadovat provoz klimatizace. S tímto vozem Peugeot ukázal, jak optimalizace více oblastí při konstrukci EV může vést k užitečnému zisku v reálném světě.

Náš test prokázal, že změny byly úspěšné. Zatímco e-2008 zcela neodpovídal jeho tvrzením, skutečných 289 km v horkých podmínkách (dobré pro baterii, špatné pro spotřebu energie s neustále zapnutou klimatizací) prokázalo slušnou účinnost.

Dynamika a řízení

Dynamicky je toto upravené auto téměř identické s modelem před aktualizací. Což znamená spoustu snadno dostupného výkonu díky točivému momentu 300 Nm. Žádné malé SUV poháněné motorem ICE nedokáže tento výkon získat a díky němu se e-2008 cítí na cestách svěží a ostražitý. Navíc se díky jednostupňové automatické převodovce skvěle snadno řídí. Oficiálně trvá sprint z 0-100 km/h devět sekund. Ale ve skutečnosti v takovém autě nikdy nebudete muset jet rychleji. Záleží na nízké rychlosti ve městě.

Řízení je stále ostré, k čemuž přispívá uspořádání i-Cockpit Peugeotu a malý volant, zatímco jízda e-2008 je přijatelná. Náš testovací vůz Allure Premium byl standardně vybavený 17palcovými koly. Přestože se podložky e-CMP někdy potýkají s nejhoršími městskými jizvami a hrboly na silnicích B, jízda je při rychlostech na dálnici plynulá, přesně tak, jak má.

Uspořádání kabiny však stále nevyhovuje každému. Informační a zábavní systém je poměrně zaostalý. Alespoň obsahuje funkce Apple CarPlay a Android Auto. To je užitečné, protože standardní sedmipalcová sestava neobsahuje vestavěnou satelitní navigaci, ale obsahuje zpětnou kameru a digitální nástroje.

K dispozici je také slušná úroveň bezpečnostních technologií a 434 l zavazadlový prostor má dobrou velikost. Přesto by prostor vzadu mohl být lepší.

Zdroje: autoexpress, Towpoint