Noční závod F1 v Las Vegas potvrzen pro rok 2023

Mapa nočního závodu v Las Vegas je už k dispozici. Sobotní závod na 50 kol potvrzen na listopad příštího roku.

Oficiálně potvrzeno, Formule 1 od příštího roku pořádá třetí závod ve Spojených státech, a to v Las Vegas. Společnosti F1 a Liberty Media ve středu večer potvrdily, že s představiteli města a promotéry uzavřeli dohodu. Tato dohoda dává zelenou závodu, jenž začne v listopadu 2023.

Přesné datum ještě nezveřejnili, ale pravděpodobně nový americký závod proběhne mezi Velkou cenou Mexika a Brazílie. To znamená, že je pravděpodobný velmi brzký listopadový termín. Pokud by se tak nestalo, závod by se v USA příliš přiblížil Dni díkůvzdání a byl by zasazen mezi Brazílii a Abú Zabí. Samozřejmě se jedná o prognózy, které vycházejí výhradně z kalendáře na rok 2021.

Co však F1 prozradila, že jednají o nočním závodě a že se pojede v sobotu, nikoliv v neděli. Trať měří od startu do cíle 6,1 km. Obsahuje 14 zatáček různého provedení, včetně vysokorychlostních.

Noční závod v Las Vegas?
Noční závod v Las Vegas?

Konstrukce závodu v Las Vegas údajně umožní vozům F1 dosáhnout rychlosti přes 340 km/h. Přestože neuvedli žádné další podrobnosti, tisková zpráva zmiňuje závodní vzdálenost 50 kol. To znamená 305 km dlouhý závod, který pravděpodobně zabere každou minutu z dvouhodinového časového limitu stanoveného FIA.

Jaká bude trať v Las Vegas?

Na jednom z renderů, které sdílela společnost Liberty Media, je vidět, jak trať prochází slavným bulvárem Vegas Strip a poté se vrací zpět a proplétá se mezi slavnými pamětihodnostmi, jako je hotel Bellagio, The Venetian, Treasure Island a další.

„Je to neuvěřitelný okamžik pro F1, který dokazuje obrovskou přitažlivost a růst našeho sportu díky třetímu závodu v USA,“ řekl Stefano Domenicali, prezident a generální ředitel Formule 1. „Las Vegas je destinace známá po celém světě pro své vzrušení, pohostinnost a samozřejmě slavný Strip. Neexistuje lepší místo pro závody Formule 1 než globální hlavní město světové zábavy a my se nemůžeme dočkat, až zde budeme příští rok.“

Neuvěřitelný okamžik pro F1
Neuvěřitelný okamžik pro F1

F1 vybírá lukrativní místa pro své závody

Součinnost trati s populárními hotely a kasiny se odráží v údajné podpoře F1. Jako promotéry a partnery závodu uvádí F1 Caesars Entertainment, MGM Resorts International, Wynn Las Vegas, The Venetian Resort, Las Vegas Convention and Visitors Authority a Live Nation.

Je zřejmé, že vedení F1 sleduje horká místa se silným zábavním potenciálem, jako je tomu v případě Miami. A do jisté míry i Austinu. Zdá se, že nabízet víc než jen závody je modus operandi společnosti Liberty Media. Společnost chce rozšířit sledovanost F1 a přilákat k tomuto sportu nové, mladší fanoušky, ať už prostřednictvím televize, online nebo osobně na závodech.

„Ikonické Las Vegas a Formule 1, vrchol motoristického sportu, je dokonalým spojením rychlosti a půvabu,“ uvedl v tiskové zprávě Greg Maffei, prezident a generální ředitel společnosti Liberty Media.

Není jasné, jak dlouhou smlouvu F1 s městem a jeho promotéry podepsala, což nás vede k domněnce, že to nemusí být smlouva příliš dlouhá. Teoreticky vzato by tato smlouva mohla být dokonce založena na jednorázovém zkušebním provozu. Hlavně vzhledem k tomu, jak složité a nákladné je uzavřít nejvýdělečnější ulici Las Vegas (ne-li celé země). Kasina ráda vydělávají peníze, a pokud by se F1 neukázala jako slibovaný zdroj peněz, pravděpodobně nebudou chtít Strip zavřít podruhé.

Zdroje: The Drive, Vapol