Ford e-Tourneo Custom dorazí v roce 2023

Nový Ford e-Tourneo Custom MPV na bázi dodávky nabízí dojezd až 370 km. Připravují se i modely s dieselovým motorem a PHEV

Nový Ford e-Tourneo Custom MPV na bázi dodávky nabízí dojezd až 370 km. Připravují se i modely s dieselovým motorem a PHEV (plug-in hybrid).

Ford e-Tourneo Custom

V roce 2023 se u prodejců objeví nový e-Ford Tourneo Custom a Ford Pro. Jedná se o novou divizi společnosti pro užitkové vozy. Před jeho uvedením na trh odhalila společnost podrobnosti o modelové řadě.

V roce 2023 se u prodejců objeví nový e-Ford Tourneo Custom a Ford Pro
Ford e-Tourneo Custom

Přepravník osob vychází z nedávno odhaleného zcela nového modelu Transit Custom a má se dodávat se stejnými elektrickými, PHEV a dieselovými pohonnými jednotkami jako nákladní model. Nový model přichází v důležitém okamžiku pro modelovou řadu značky Ford. A to vzhledem k tomu, že v roce 2023 končí výroba MPV S-MAX a Galaxy bez přímé náhrady. Proto je Tourneo Custom ideálním řešením pro rodiny, které hledají praktický vícemístný vůz s větším prostorem, než jaký může poskytnout SUV.

Specifikace a pod kapotou

V čele řady stojí nové e-Tourneo Custom, které využívá stejný podvozek jako e-Transit Custom. K dispozici je rychlonabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 125 kW a baterie s využitelnou kapacitou 74 kW. Ta nabízí dojezd až 370 km na plné nabití. Baterii lze plně dobít za méně než osm hodin z 11kW zdroje, zatímco stejnosměrné nabíjení dokáže baterii dobít z 15-80 % kapacity za 41 minut. Ford se chlubí tím, že nabíjecí profil nového modelu „dodává energii zepředu“, takže rychlé 125kW nabíjení může za pět minut přidat 37 km dojezdu pro rychlé doplnění energie.

Baterie je spojena s elektromotorem o výkonu 215 koní, který pohání přední kola. Nabízí se také jízda s jedním pedálem. K dispozici je tažná síla až dvě tuny a velkorysá nosnost. To by mělo Ford e-Tourneo Custom posunout před konkurenty (např. Volkswagen ID. Buzz) a elektrické dodávky Stellantis Group (Citroen e-Spacetourer a Vauxhall Vivaro Life Electric).

Pohodlí uvnitř vozu Tourneo

Ford začne nabízet standardní verzi a verzi s dlouhým rozvorem nového modelu Tourneo Custom. Zatímco verze s dieselovým motorem a PHEV nabídnou až devět míst k sezení, e-Toruneo Custom má být při maximální kapacitě osmimístné.

Zatímco verze s dieselovým motorem a PHEV nabídnou až devět míst k sezení, e-Toruneo Custom má být při maximální kapacitě osmimístné
Interiér

V prostoru pro cestující vzadu je šest sedadel a nové Tourneo Custom je nyní vybavené podlahovými lištami, které usnadňují změnu uspořádání sedadel. Všechna křesla jsou samostatně posuvná a sklopná nebo je lze zcela vyjmout, zatímco prostřední řadu lze namontovat dopředu nebo dozadu. Sedadla jsou také lehčí než u předchozího modelu, což usnadňuje jejich demontáž.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli pohon, Tourneo Custom slibuje, že cestujícím poskytne větší pohodlí než dosud. Kromě velkého prostoru se objeví na všech třech sedadlech v prostřední řadě k dispozici úchyty Isofix a pocit prostoru umocní možnost panoramatického prosklení. Další chytrá výbava zahrnuje elektricky ovládané posuvné dveře, audiosystém B&O se 14 reproduktory, třízónovou klimatizaci a několik zásuvek USB, které lze napájet z pohonné baterie e-Tourneo Custom.

Stupně výbavy mají zahrnovat luxusní Titanium X, modely Active inspirované terénem a dravé Sport
Palubní deska

Stupně výbavy mají zahrnovat luxusní Titanium X, modely Active inspirované terénem a dravé Sport. Přičemž v nabídce se objeví 19 palců široká kola z lehkých slitin, umělá kůže a LED osvětlení. Všechny úrovně výbavy mají být k dispozici s elektrickým, PHEV a dieselovým pohonem.

PHEV

Kromě plně elektrického pohonu začne Tourneo Custom opět nabízet i plug-in hybrid. Ford nabízel PHEV verzi předchozích modelů Tourneo a Transit Customs a při výrobě nové verze využil poznatky získané z těchto modelů. Tentokrát 2,5l zážehový motor s Atkinsonovým cyklem nahradí jednotku 1.0 EcoBoost ze starého modelu. Vůz získá baterii s kapacitou 11,8 kWh.

Ford uvádí dojezd 50 km na elektrický pohon. Avšak nové hybridní uspořádání by mělo po vyčerpání baterie zajistit lepší spotřebu paliva než u předchozí generace PHEV.

Diesel

Objeví se také řada dieselů Ecoblue společnosti Ford. Ty se začnou dodávat s výkony 134, 148 a 168 koní a s možností volby šestistupňové manuální nebo osmistupňové automatické převodovky. U vybraných dieselových modelů má být k dispozici také pohon všech kol, zatímco modely bez pohonu všech kol má být možné pořídit s mechanickým diferenciálem s omezenou svorností.

Všechny modely jsou vybavené sadou pokročilých bezpečnostních prvků. A to včetně inteligentního adaptivního tempomatu s funkcí vycentrování do jízdního pruhu, parkovacího asistenta, asistenta pro brzdění při couvání a 360stupňových kamer. Tyto kamery mají v této generaci modelu Tourneo Custom svou premiéru.

Ford Pro nabídne také bohaté možnosti konektivity díky standardně dodávanému modemu 5G. Majitelé díky tomu mohou na dálku zamykat a odemykat svá vozidla, kontrolovat stav paliva a další systémy. Stejně tak mohou objednávat servisní prohlídky a údržbu prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Zdroje: autoexxpress, Vapol