ZDX Type S: Dostatečně sportovní elektromobil

Acura ráda používá jméno ZDX pro své nejexperimentálnější modely. Prvním z nich byl snadno zapomenutelný crossover typu kupé, který debutoval na konci 80. let. Ačkoli tento styl karoserie přišel do módy o deset let později, původní ZDX předběhl svou dobu, neprodával se dobře a zmizel po pouhých čtyřech modelových letech. Nyní Acura tuto přezdívku oživila a použila ji pro další experiment, tentokrát s General Motors jako partnerem v laboratoři. Výsledný model Acura ZDX z roku 2024 představuje první elektromobil automobilky a první elektrickou výkonnou variantu typu S.

Pohledný vzhled nového modelu ZDX, jehož autorem je tým designérů z Los Angeles, zahrnuje charakteristické znaky značky Acura. Znaky jako jsou světlomety „Jewel Eye“ a pětiúhelníková mřížka chladiče, která je ve skutečnosti reliéfním panelem s osvětleným obrysem. Pod stylovou karoserií se skrývá modulární platforma GM Ultium, která dodává baterii s využitelnou kapacitou 102,0 kilowatthodin a pohon zadních a všech kol. Ten je standardní pro vrcholnou verzi ZDX Type S s výkonem 499 koní, se kterou nás Acura poprvé přivezla do Kalifornie.

Acura ZDX Type S

ZDX Type S: sportovní varianta

Každý, kdo zná slang značky Acura, ví, že její označení Type S se připevňuje na nejsportovnější variantu modelu. ZDX je samozřejmě produktem inženýrství, ale Type S má nespočet rychlých vychytávek. Ty nenajdete u polo-sourozenců jako je Honda Prologue, takže je jasné, že se Acura snažila zajistit, aby elektromobil dostál tomuto výkonnostnímu označení. Vedle 728 N.m točivého momentu nabízí ZDX Type S adaptivní vzduchové odpružení a žlutě lakované šestipístkové přední brzdové třmeny Brembo. Ty svírají obrovské 15,3 palcové kotouče. Za 1000 dolarů (23 000 Kč) jsou dokonce k dispozici letní pneumatiky s lepší přilnavostí. Něco, co u jiných SUV Acura Type S nenajdete.

Když jsme se vydali na kalifornskou silnici U.S. Route 101 a zatáčkovitější Highway 154, uvolnili jsme nejsilnější akceleraci modelu ZDX. Dostavuje se v okamžité vlně tahu – i když, abychom byli spravedliví, to je u elektromobilů běžné. S aktivovaným režimem pohonu Sport se při sešlápnutí pravého pedálu ozve také syntetický zvukový doprovod. Ten našim uším připomíná robota snažícího se vydávat zvuky motoru pod vodou. V režimu Sport je sice povinný, ale pokud byste tuto vedlejší show raději ztlumili, lze jej vypnout prostřednictvím přizpůsobitelného nastavení Individual.

V nabídce je více režimů

Režim Individual si řidič může nastavit také odezvu brzd, tuhost tlumičů a sílu řízení. Jeho ovládání je však poněkud náročné a vyžaduje tanec prstů přes několik podnabídek na jinak jednoduchém 11,3 palcovém dotykovém displeji, na kterém běží vestavěný software Google a který zahrnuje bezdrátové systémy Apple CarPlay i Android Auto. Většinu času jsme strávili řízením ZDX v režimu Sport. Nejen proto, že se nijak dramaticky nelišil od výchozího nastavení Normal, ale také proto, že přepínání režimů bylo otravné. Tlačítko vývojáři umístili na nepohodlném místě v levé dolní části palubní desky. Díky tomu se nám stýskalo po charakteristickém otočném voliči jízdních režimů značky Acura z její flotily vozů s benzinovým motorem, včetně sportovního sedanu TLX a tříprostorového SUV MDX.

Nevyhovující přepínání režimů nebylo jedinou věcí, která nám na našem prvním rande s modelem ZDX Type S vadila. Jako u každého začínajícího vztahu záleží na osobnosti. Kdybychom si přehráli scénu z filmu Bird Box a řídili se zavázanýma očima, chválili bychom klid v interiéru ZDX a to, jak obratně Acura mění směr jízdy bez většího naklánění karoserie. Nicméně těžko bychom ji odlišili od ostatních „sportovních“ elektromobilů. Většina z nich také nabízí krkolomné rozjezdy a jisté ovládání s nízkým těžištěm, což znamená, že je složitější nechat vyniknout model zaměřený na výkon. S podobným existenčním zakolísáním jsme se již setkali a předpokládáme, že to není ani naposledy, co jsme jej zachytili.

ZDX nabízí těžší řízení sportovního charakteru

Jistě, ZDX má těžké řízení, které naznačuje sportovní charakter, ale nepřenáší příliš, pokud vůbec nějakou, hmatatelnou zpětnou vazbu. Brzdový pedál je příjemně pevný a reaguje přirozeně se dvěma různými nastaveními rekuperace i bez nich. Přesto na 11,0 palcovém digitálním přístroji není nic, co by jasně ukazovalo, jaký režim rekuperace je právě zvolený. Místo toho to musíte posoudit podle ukazatele „nabití“ nebo podle vlastní rozvahy. Podobně a stejně frustrující je, že aktivní režim jízdy není zobrazen na přístrojovém panelu, jako je tomu u většiny nových vozidel.

ZDX Type S – interiér

Kromě toho, že bychom si přáli, aby byl ZDX Type S za volantem poutavější, naše další drobné výtky nevyváží mnoho kladných vlastností Acury. Navzdory velkým 22 palcovým kolům a nízkoprofilovým pneumatikám měl náš vůz luxusní jízdní vlastnosti. K čemuž nepochybně přispěly standardně dodávané výškově nastavitelné vzduchové pružiny. Líbila se nám také pozice za volantem ZDX, která těží z vynikajícího výhledu ven a špičatých předních blatníků, které pomáhají s umístěním kol v ostrých zatáčkách. Zadní sedadlo je palácové pro dva dospělé a díky rovné podlaze je obyvatelné i pro tři osoby.

Hands Free Cruise

Vyzkoušeli jsme také Hands Free Cruise, což je verze technologie Super Cruise od GM pro hands-free jízdu. Díky stabilnímu určování jízdního pruhu a bezproblémovému automatickému řazení do jízdních pruhů na rušné dálnici 101 tento systém mění pravidla hry pro každodenní dojíždění do práce v přetížených oblastech. Systém Hands Free Cruise je pouze ve výbavě Type S spolu s dalšími žádanými prvky, jako je automatický parkovací asistent, digitální zpětné zrcátko, head-up displej, vyhřívaná zadní sedadla a třetí klimatizační zóna s ovládáním klimatizace vzadu, což přispívá k základní ceně nejvyššího modelu 74 7850 USD (1,7 milionu Kč). Typ S má nárok na federální daňovou úlevu 7500 USD (175 000 Kč). Nicméně stejně tak i modely A-Spec s pohonem zadních a všech kol, jejichž ceny začínají na 65 850 (1,5 milionu Kč) a 69 850 USD (1,6 milionu Kč).

Acura

Acura uvádí, že model A-Spec bude nejprodávanějším modelem, ale bohužel jsme neměli možnost se s ním svézt. Je to škoda, protože model AWD s výkonem 490 koní nám připadá jako sladká tečka v nabídce ZDX. Pravděpodobně bychom také byli méně zklamaní z toho, jak jezdí, ve srovnání s našimi vyššími očekáváními od čehokoli s přívlastkem Type S. Navíc verze A-Spec AWD nabízí o 42 km delší dojezd podle EPA (486 oproti 444 km u Type S). Každé ZDX má palubní nabíječku o výkonu 11,5 kW a rychlonabíjení stejnosměrným proudem, které dosahuje maximálního výkonu 190 kW, což podle společnosti Acura stačí na 20 až 80 % šťávy za 42 minut.

ZDX: Důležitý krok pro elektrickou budoucnost značky Acura

ZDX je možné objednat od března prostřednictvím nového vícekanálového prodeje Acura, který lze uskutečnit online nebo u prodejce. Není třeba smlouvat a dodávky pro první zájemce již začaly. Skladové zásoby prodejců by však měly zůstat poměrně omezené, což by mohlo způsobit frustraci při osobním nákupu. Stejně jako v případě prvního elektromobilu je podle společnosti Acura její nová prodejní strategie s velkým podílem digitálních technologií experimentem, jehož cílem je časem rozšířit ji i na zbytek modelové řady. Proto je nové ZDX důležitým prvním krokem pro elektrickou budoucnost značky Acura. I když jsme si žhavější typ S na první pohled nezamilovali, věříme, že druhé rande na naší testovací trati odhalí něco, co nám uniklo.