Jak vidět Stonehenge: Vše, co potřebujete vědět

Letní slunovrat je jedním z nejoblíbenějších období, kdy Stonehenge vidět

Zde je návod, jak vidět a zažít tajemství Stonehenge. A vše, co potřebujete vědět o této megalitické památce.

Přibližně před 4 500 lety byla civilizací bez kovových nástrojů, koňské síly nebo kol vztyčena v anglické Salisbury Plain struktura obrovských kamenů zarovnaných se slunečními vzory. Mnoho záhad, jak a proč se megalitická stavba Stonehenge postavila, zůstává nezodpovězena.

Nedávné objevy prostřednictvím nové technologie však poskytují nová vodítka k těmto trvalým hádankám, i když samotné místo, které se nachází asi 145 km západně od centra Londýna, čelí hrozící hrozbě moderního rozvoje.

V roce 1922 National Geographic zveřejnil svou první fotografii Stonehenge, černobílý letecký snímek místa s nejmodernější technologií té doby – letadla. Celé století se zabývá prehistorickým místem a informuje o vyvíjejícím se výzkumu jeho stáří, vzniku a využití.

Jejich pokrytí je i nadále průlomové. Obálka National Geographic ze srpna 2022 obsahuje stránky a příběhy v rámci problému, které posouvají hranice jak vidět Stonehenge. National Geographic Explorer a fotograf Martin Edström vytvořil pohlcující 3D model webu pomocí fotogrammetrie. Pomocí dronu pořídil se svým týmem 7 000 snímků místa ze všech úhlů a zpracoval je do digitální repliky s vysokým rozlišením. 

Jak vidět Stonehenge

Stonehenge se skládá z bloků, které váží více než 45 tun a jsou vysoké až 7 m. Památník se zdá pozoruhodný nejen svou velikostí, ale také svým slavnostním designem. Prvních 490 m avenue od Stonehenge se jeví postaveno na ose východu letního slunovratu a západu slunce zimního slunovratu. Zda se toto zarovnání zkonstruovalo pro uctívání slunce, vedení kalendáře nebo jiné účely, zůstává záhadou.

Postupem času byl Stonehenge připisován Druidům, Římanům, Vikingům, Sasům a dokonce i dvornímu kouzelníkovi krále Artuše Merlinovi. Ale lidé, kteří to místo skutečně postavili, nezanechali žádný psaný jazyk ani legendu – jen kosti, střepy, kameny a nástroje z paroží.

Podle legendy z 12. století od kronikáře a duchovního Geoffreye z Monmouthu byly monolity Stonehenge po velké bitvě odebrány z kamenného kruhu v Irsku a kouzlem a lodí dopraveny tam, kde stojí dnes.

Svým způsobem měl pravdu. Nyní víme, že ze stovek kamenných kruhů v Británii je Stonehenge jediný, jehož kameny, každý v průměru dvě tuny, byly přivezeny z velké vzdálenosti, jak uvádí National Geographic Explorer a archeolog Mike Parker Pearson.

Fotky zdarma z Stonehenge

Nové nástroje včetně rentgenové fluorescenční spektrometrie a laserové ablace ICP-MS pomohly geologům Richardu Bevinsovi a Robu Ixerovi identifikovat čtyři výchozy v Preseli Hills ve Walesu, odkud pocházejí monolity ve Stonehenge. To znamená, že kameny urazily asi 280 km tam, kde stojí dnes.

Výzkumy

V Belgii výzkumník Christophe Snoeck propagoval techniku ​​získávání izotopů ze zpopelněných ostatků, aby odhalil, kde jednotlivec žil v posledním desetiletí svého života – a odhalil tak více než kdy předtím o pohřbených ve Stonehenge. Zjistil, že téměř polovina z těch, kteří se pohřbívali v raných dobách stavby, žili km od místa. A byl dokonce schopen určit druh dřeva spáleného pro kremaci – stromy, které se poblíž Stonehenge nenašly.

Odborníci tvrdí, že Stonehenge potřebovalo ke své stavbě obrovské množství dřeva. Nejen na palisády kmenů zaražených do země, ale také na to, aby stavitelé vláčeli 20 tunové kameny na dřevěných saních, na možná míle dřevěných kolejí a obřích lešení postavit kameny na místě.

Rozloha Stonehenge zahrnuje jak se zdá vidět: třídy, osady, asi 350 pohřebišť a léčebná centra. Tento symbol pravěku stojí v ostrém kontrastu se svým moderním sousedem, dálnicí A303, po které se většina z milionu návštěvníků ročně vydá, aby si stavbu prohlédli.

Úzká silnice, notoricky známá hustým provozem a posetá výmoly, hostí dunící nákladní auta, která mohou narušit klid na místě Stonehenge. Aby se tyto problémy zmírnily, navrhl se dva míle dlouhý čtyřproudový tunel. Ten by obešel Stonehenge, což vyvolalo palbu od archeologů a vyvolalo protesty. Projekt za 2,2 miliardy dolarů (52 906 040 000 Kč) se prozatím pozastavil po rozhodnutí britského Nejvyššího soudu z loňského roku.

Jak navštívit Stonehenge

Letní slunovrat se zdá nejoblíbenější dobou k návštěvě Stonehenge. Během letního slunovratu vychází slunce za Heel Stone a jeho první paprsky svítí do srdce Stonehenge. Archeologické vykopávky zjistily, že mohl mít kdysi partnerský kámen, dva kameny rámující východ slunce. Toto je jedna z mála příležitostí, jak vidět vnitřní kruh, který se otevírá veřejnosti.

Otočením o 180 stupňů směrem k jihozápadu během zimního slunovratu by slunce původně zapadlo mezi dvě sloupky nejvyššího trilithonu. Ale účinek se ztratil, protože polovina trilithonu padla v určitém okamžiku tisíciletí od jeho stavby.

Stonehenge se otevírá po celý rok a vstupenky na Stonehenge na čas lze rezervovat předem, aby se zajistil vstup. Slavný kruh obklopuje chodník, ale kvůli obavám o ochranu veřejnosti není obvykle dovnitř prstenu povoleno. Čeká však mnoho kompenzací. Orientační bod se obklopuje rozlehlou rozlohou polí, dokonalou pěší krajinou posetou souvisejícími zemními pracemi, pohřebišti a dalšími památkami.

Jak se tam dostat

Z Londýna, Bristolu/Bath a Southamptonu jezdí pravidelná vlaková doprava do Salisbury, které se nachází 19 km od Stonehenge. Autobusová doprava je k dispozici také přes Salisbury Reds. Odtud jeďte taxíkem nebo naskočte na bezbariérový autobus do návštěvnického centra Stonehenge. Nakonec ke kruhu vede 3 km chůze. Pro ty, kteří nemohou chodit pěšky, funguje bezplatná autobusová doprava mezi bezbariérovým parkovištěm a Stonehenge.

Kde zůstat

Ve Wiltshire je k dispozici celá řada hotelů a penzionů a několik kempů se nachází v okruhu 25 km od Stonehenge.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol