Ford E-Transit Custom EV přináší dojezd 380 km

Americká automobilka přichází na trh s novým elektromobile E-Transit Custom. Může se pochlubit dojezdem až 380 km

Ford E-Transit Custom střední velikosti je elektrickým nástupcem nejprodávanějšího vozu ve Spojeném království. Přináší odvážný nový vzhled a dojezd až 380 km.

Nový E-Transit Customse dnes představil před zahájením výroby v továrně Ford Otosan v Turecku. Do výroby půjde ve druhé polovině roku 2023. Je druhým z pěti plně elektrických užitkových vozů, které Ford uvede v Evropě do roku 2024, po prvním plnohodnotném Fordu E-Transit.

E-Transit Custom je také prvním novým modelem, který je odhalený od doby, kdy Ford předělil své provozy užitkových vozidel do specializované divize Ford Pro.

Má být postavený společně s elektrickou verzí Volkswagen Transporter nové generace jako součást dohody mezi těmito dvěma firmami. Podle ní užitková vozidla Volkswagen využívají podpěry Ford a dává Fordu přístup k platformě VW MEB pro osobní EV.

Na rozdíl od svého většího sourozence E-Transit má nový model výrazně odlišný designový přístup ke stávajícímu Fordu Transit Custom se spalovacím motorem. Ten v loňském roce předčil nejprodávanější vůz ve Spojeném království, Vauxhall Corsa. A to s pohodlným náskokem kolem 25 %.

Ford zdůrazňuje „vyvážené proporce“ elektromobilu, které poskytují „sebevědomý postoj“. Tento postoj „nastaví výrazný nový designový standard v segmentu do jedné tuny“.

Vzhled Ford E-Transit Custom

Celkové zpracování je povědomé. Avšak zcela nový vzhled přídě uvádí E-Transit Custom do souladu s nejnovějšími modely Ford Fiesta, Ford Focus a Ford Tourneo Connect. Výrazný šestiúhelníkový „mřížkový“ panel je lemovaný tenkými, hranatými LED světly. Na jeho vrcholu je obtékající světlo pro denní svícení, zatímco nabíjecí bod je integrovaný na přední pravé straně.

Ford zatím neodhalil interiér a neposkytl úplné technické specifikace. Nicméně říká, že baterie má být schopná rychlonabíjení stejnosměrným proudem. Dále uvádí, že hnací ústrojí umožní „plnou tažnou schopnost“. Říká se, že dodávku navrhli tak, aby „pomáhala podnikům v celém regionu bez námahy přejít na elektrifikovaná vozidla“.

Vůz se bude nabízet s výběrem motorů o výkonu 181 koní nebo 265 koní. Motory jsou vždy umístěné na zadní nápravě.
E-Transit Custom

Zatím není potvrzené, zda se Custom nabízí se stejnou 68kWh baterií jako E-Transit. Tato baterie se může nabíjet rychlostí až 115 kW. Pravděpodobně se začne prodávat se stejným výběrem motorů o výkonu 181 koní nebo 265 koní. Oba motory jsou umístěné na zadní nápravě a oba produkují 431 Nm.

To by mělo dostat E-Transit Custom z 0 na 100 km/h za méně než 7,0 sekundy. A na maximální rychlost kolem 136 km/h. Zároveň umožní podobnou kapacitu užitečného zatížení jako u spalovací dodávky.

Odpovídá E-Transitu i uvnitř, s velkým 12,0 palcovým dotykovým displejem s nejnovějším informačním a zábavním systémem Ford Sync 4. Dále s výběrem ze tří jízdních režimů a variabilním regenerativním brzděním. Rovněž obsahuje 2,3 kW napájecí zdroj pro zatížení vozidla, který umožní provoz nářadí nebo jiných externích zařízení na místě.

Ford zveřejní další podrobnosti o novém E-Transit Custom v září. Ale pokud vezmete jako vodítko cenový rozdíl mezi spalovacími a elektrickými modely Transit, očekávejte, že bude stát přibližně 1,17 mil. Kč.

Po uvedení E-Transit Custom se Ford zaměří na představení EV nástupce menších modelů Transit Courier, Tourneo Custom a Tourneo Courier.

zdroj: autocar, Vapol