Dark Horse dosáhl hodnoty Mach 2.0

Při pohledu na Ford Mustang Dark Horse 2024 se nevyhneme pocitu melancholie. Na chvíli zapomeňte, že jsme na Charlotte Motor Speedway a chystáme se řídit Roval. Hrozící zánik V-8 pony caru visí v tomto horkém a vlhkém dni jako černý mrak.

Temný kůň vypadá patřičně zlověstně nalakovaný v tmavších odstínech, jako je modrá metalíza Vapor Blue. Snižuje kontrast s černými prvky na kapotě a v oblasti pohlcující světlomety a mřížku chladiče, která vypadá jako gotická rtěnka. Stejně jako v případě Mustangu EcoBoost a GT 2024 představují vnější styling a nový interiér s přístrojovou deskou se dvěma obrazovkami nejvýznamnější změny vozu, který se nyní nachází v sedmé generaci. Vaše přijetí obojího pravděpodobně souvisí s vaším věkem a úctou k ikonické značce.

Silné stránky modelu

Další koníky pro vylepšený osmiválec, podvozek poskytuje spoustu hnací síly, pohledně vyvinuté tvary.
Tuto debatu spolu s melancholií odsuneme stranou, protože, jak jsme zmínili, jsme na Charlotte Motor Speedway a chystáme se řídit Roval.

Od Mach 1 k Dark Horse

Dark Horse považujte za evoluci velkolepého odcházejícího Fordu Mustang Mach 1. A tento vůz, nejrychlejší v naší kategorii Lightning Lap LL2 (pro vozy do 1,6 milionu Kč), není špatným začátkem. Kromě exteriéru a interiéru jsme změny na podvozku a pohonné jednotce relativně minimální, ale uvítali jsme je.

2024 ford mustang dark horse
Dark Horse

Po otevření kapoty se na vrcholu osmiválce s 32 ventily s dvojitým přeplňováním a dvěma sacími otvory, které ústí do zvětšených otvorů v nárazníku, objeví nápis „5.0“. Vedle vylepšení, která se objevila i v modelu GT, získal motor Dark Horse kované ojnice z modelu GT500. Ve spojení s posílenými vačkovými hřídeli a jedinečným vyladěním motoru dosahuje motor výkonu 500 koní, čímž se přesně vyrovná výkonu modelu GT500 z roku 2007, který používal přeplňovaný osmiválec 5,4 litru.

Jízda s Mustangem

Každý jednotlivý poník je citelně přítomný a počítá se s ním. Jejich zuřivý zvuk se hrdě odráží od stěn Rovalu, když pohánějí toto 2000 kilové kupé snadno do trojciferných rychlostí. Kdy se Mustang stal tak těžkým? Na našem testovacím okruhu zrychlí Dark Horse na stovku za 4,1 sekundy a půl kilometru ujede za 12,5 sekundy při rychlosti 185 km/h.

Ze čtyř režimů standardního aktivního výfuku začínají režimy Normal, Sport a Track na Very Loud a pokračují na Even Louder. Ovšem my jsme se bezelstně přiznali, že jsme při jízdě po silnici přepnuli do režimu Quiet, abychom minimalizovali dunění.

Standardem je šestistupňová manuální převodovka, kterou byste si měli pořídit. Považujte to za svou povinnost jako rudokrevní Američané, když ji nabízí v autě s pohonem zadních kol a osmiválcem. Stejně jako u předchozí generace Stangu existuje rozdělení převodovek mezi výbavovými úrovněmi GT a Track. Zatímco GT si ponechává převodovku Getrag MT-82, Dark Horse používá převodovku Tremec TR-3160 z modelu Mach 1 a drahého Shelby GT350. Nicméně obě převodovky mají automatickou regulací otáček (kterou můžete vypnout) a umožňují řazení bez zdvihu, kdy při rychlém řazení nahoru držíte plynový pedál sešlápnutý.

Pokud se raději vzdáte jisté míry radosti z jízdy, desetistupňová automatická převodovka jistě přinese rychlejší zrychlení a časy na kolo. Během naší jízdy byla logika řazení v režimu Track dostatečně chytrá, aby udržela vůz na správném převodovém stupni ve většině zatáček, a prováděla uspokojivě rychlé změny převodových stupňů při 7500 ot/min (manuál má nepříjemný měkký omezovač o 250 ot/min dříve, než je udávaná červená hranice).

Slabší stránky modelu Dark Horse

Přístrojová deska s obrazovkou je odpojitelná, řazení bez zdvihu nemá rádo spěch, chybí boční opora některých karoserií. Pokud to zatím zní podobně jako u Mach 1, je to proto, že to tak je. Smršť změn zahrnuje větší protiprokluzové tyče, jiné naladění podvozku a další vylepšení provedená napříč celou řadou Mustangů, jako je zrychlení převodu řízení a zlepšení celkové tuhosti systému.

2024 ford mustang dark horse
Interiér

Zatímco 19 palcové pneumatiky Pirelli P Zero PZ4 o rozměrech 255/40 vpředu a 275/40 vzadu jsou součástí standardní výbavy, největší vliv mají nové pneumatiky Pirelli Trofeo RS, které jsou k dispozici na přání jako součást paketu Handling (4995 USD) a mají rozměry 305/30 vpředu a 315/30 vzadu. Možná si vzpomenete, že pneumatiky Trofeo R standardně dodávali pro McLaren Senna [MS1] [MS2] [SM3] a Camaro Z/28. Pneumatika RS je evolucí této konstrukce, která se zaměřuje na zajištění extrémní trakce, ale s delší životností. Například zatímco u pneumatiky R byla hodnota opotřebení běhounu 60, u pneumatiky RS je to 180. Pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S a Cup 2 na bývalém Mach 1 byly docela kouzelné. Na našem skidpadu se nové Pirellis držely s přilnavostí 1,07 g, což je o něco lepší než 1,05 g posledního Machu 1, který jsme testovali na Cup 2.

Takto vybavená Dark Horse vám dodává jistotu

Takto vybavený Dark Horse díky naprosté přilnavosti snadno a rychle dodává jistotu. Během jednoho nebo dvou kol jsme schopni udržet plyn přišlápnutý v náklonu při zrychlení nad 256 km/h. Vývojový tým připisuje pneumatikám také zlepšení kultivovanosti na silnici.

Při rychlosti 215 km/h ve velké brzdné zóně vedoucí do pole se šestipístkové přední třmeny Brembo tvrdě zakousnou do 391 mm brzdových rotorů (pomáhají i čtyřpístkové zadní třmeny svírající 355 mm) a poskytují obrovskou brzdnou sílu, která ve spojení se standardními magnetoreologickými tlumiči udržuje Dark Horse stabilní a kontrolovaný. Díky nim se Dark Horse zastavil z rychlosti 110 km/h na 43 metrech.

Dvakrát se však na tomto místě při podřazování na tři dva stupně neaktivovala automatická regulace otáček. Vozy, které jsme řídili, byly předprodukční a nikdo jiný na akci podobnou stížnost nevyjádřil. Přesto toto selhání při poklesu důvěry, který přichází s poznáváním nové stopy, přidalo na váhavosti.

Limity předních pneumatik vnímáte poslechem

Stejně tak, zatímco přilnavost pneumatik je všudypřítomná, řízení postrádá zásadní komunikaci při zatáčení nebo nastavování uprostřed zatáčky. Volant je sice přímý a přesný ve směru, kterým směřuje, ale o chování předních pneumatik vám řekne jen málo. Jejich limity vnímáte a texturu vozovky vnímáte poslechem (za předpokladu, že vás neohlušuje výfuk) nebo pocitem přes sedadlo.

Zadní diferenciál s omezenou svorností Torsen přenáší výkon na vozovku bez námahy a limity Dark Horse jsou velkorysé, když o ně zakopnete. V režimu Track umožňuje systém kontroly stability Ford AdvanceTrac malé, povzbudivé prokluzy, které můžete udržovat a korigovat. Je to příjemný nástroj, o který se mohou opřít nováčci nebo ti, kteří na okruhu jedou poprvé, zejména na Rovalu, který upřednostňuje stěny před sjízdností.

2024 ford mustang dark horse
Dark Horse – interiér

Stížnosti jsou drobné. Zaprvé, ani základní, ani příplatková sedadla Recaro neposkytují dostatečnou boční oporu štíhlejším řidičům, což znamená, že budete chtít investovat do chrániče kolen, nebo riskovat pohmoždění kolene z opírání o neúprosně tuhou opěrku dveří. Za druhé, těm, kteří nemají mechanickou empatii, může připadat manuální řazení bez podřazování pomalé. Zástupci Fordu tvrdí, že je to záměrné, aby se při malém zatočení nerozrušila záď. My bychom raději sami ovládali řazení uprostřed zatáčky a na rovinkách řadili co nejrychleji. A ještě tohle: V konfiguraci ukazatelů v režimu Track se sloupcový otáčkoměr dostane na 9000 otáček, přestože řadíte kolem 7000 otáček, takže na vás zírá nějakých pět centimetrů zbytečného červeného sloupce.

Cena Mustangu Dark Horse

Cena modelu Dark Horse začíná na 60 865 dolarech (1,3 milionu Kč) (včetně destinace a daně z benzinu ve výši 1300 dolarů; 28 000 Kč), tedy těsně pod cenou, na které skončil Mach 1 naložený paketem Handling, sedadly Recaro a několika dalšími prvky výbavy. Stejně jako tento vůz, i Dark Horse si vede dobře na okruhu a přitom je příjemně ovladatelný na silnici. Neprůhledné komunikace z přední části vozu sice znamenají, že mu chybí vyrovnanost a ostrost Chevroletu Camaro a jeho varianty 1LE, ale jakékoli dynamické nedostatky v podstatě nevadí. Mach 1 byl už na Bleskovém kole rychlejší než SS a vylepšený Temný kůň je – a to je zásadní – skutečně v prodeji.
I když se možná blíží konec pony cars s motorem V-8, Mustang Dark Horse je tu už teď.

Zdroj: caranddriver, Vapol