VW Polo GTI Edition 25 je oslavou hatchbacků

Přídomek GTI si obvykle spojujeme s modelem VW Golf, ale německá automobilka v posledních desetiletích prodával i jiné hatchbacky

Přídomek GTI si obvykle spojujeme s modelem VW Golf, ale německá automobilka v posledních desetiletích prodával i jiné hatchbacky. Za nejlepší z nich se vždy považovalo Polo GTI, které spatřilo světlo světa již v roce 1998. U příležitosti 25. výročí se výkonný subkompaktní hatchback dočkal speciální edice, která tento významný milník připomíná. Vyrobených má být pouze 2 500 kusů, přičemž cena v Německu začíná na 35 205 eurech (834 000 korun).

Limitovaná edice GTI Edition 25

Polo GTI Edition 25, které je možné objednat od 1. června, přenáší přeplňovaný benzinový čtyřválcový motor. Motor 2.0 TSI má i nadále výkon 204 koní (152 kW) a točivý moment 236 Nm. Výkon přenáší na přední kola prostřednictvím sedmistupňové dvouspojkové automatické převodovky. Hardwarové nastavení zajišťuje zrychlení z 0 na 100 km/h za šest a půl sekundy.

VW Polo GTI Edition 25 jezdí na 18″ kolech

VW standardně vybavuje Polo GTI Edition 25 sportovním odpružením, které snižuje karoserii o 15 mm. Aby si to lidé z Wolfsburgu osladili, přidávají také elektronickou uzávěrku diferenciálu a adaptivní maticové LED světlomety. Limitovaný model segmentu B jezdí na 18″ kolech Adelaide s leskle černou povrchovou úpravou, která ladí s tmavými kryty bočních zrcátek a střechou.

K dispozici je také několik informačních a zábavních systémů, které nahradí standardní osmipalcovou jednotku
Uvnitř vozu najdeme několik informačních a zábavních systémů

Zákazníci si mohou vůz objednat s jedním z následujících laků: Kouřově šedá metalíza, bílá Pure White, šedá Ascot Grey, modrá Reef Blue Metallic, černá Deep Black Pearl Effect a červená Kings Red Metallic.

Další vylepšení edice 25

Až na decentní grafiku karoserie a logo „One of 2500“ na obložení prahů je edice 25 stejná jako běžné VW Polo GTI. Za příplatek si kupující mohou objednat systém Travel Assist. Ten funguje do rychlosti 210 km/h a stará se o řízení, brzdění a akceleraci. K dispozici je také několik informačních a zábavních systémů, které nahradí standardní osmipalcovou jednotku.

Varování a norma Euro 7

Polo by mohlo být na poslední cestě, protože Thomas Schäfer z VW varoval, že zavedení normy Euro 7 v roce 2025 by mohlo společnost donutit ukončit výrobu tohoto supermini. Montáž povinného hardwaru by totiž zvýšila cenu vozu o 3 000 až 5 000 eur (71 – 118 tis. korun). Tímto by se stal vůz příliš drahým. Hřebíček do rakve modelu Polo by mohl zasadit také potvrzený příchod elektrického hatchbacku ID.2 v roce 2025.

Zdroje: motor1, Vapol